Pueblo Plateau czyli śladami Winnetou Chorwacja

Na największym forum o Chorwacji (cro.pl) przeczytałem fajną relację Mariusza (Interseal) o miejscach gdzie w 1963 roku kręcono kadry do sławnego w Polsce serialu o wodzu indian z plemienia Apaczów Winnetou. Ponieważ. Wyspę Pag nawiedziła Bora, wiał silny wiatr, niebo było zachmurzone, postanowiliśmy pozwiedzać okolice, wybór padł na miasto Zadar i przełom rzeki Zrmanja.

 

Wyjechaliśmy rano, po drodze zatrzymując się w sławnym miejscu widokowym,

 

widok na Pag

widok na miasto Pag

widok na miasto Pag

 

jedziemy dalej, opuszczamy Wyspę Pag i kierujemy się na Zadar, omijamy zjazd na autostradę i kierujemy się na Starigrad i Obrovac. Przejeżdżamy charakterystyczny most Maslenicki (bardzo podobny do mostu łączącego Wyspę Pag ze stałym lądem różnica w kolorze ten Maslenicki jest czerwony) dalej na Obrovac, za pierwszym razem mineliśmy zjazd na drogę do Pueblo Plato (Pueblo Plateau), zawracamy i teraz już wjeżdżamy we właściwą drogę (stoi tam drogowskaz „Pariževačka glavica”).

 

Jedziemy około 500 metrów szutrową drogą, charakterystyczna tablica potwierdza, że jesteśmy na miejscu. Widok na przełom rzeki Zrmanja przepiękny, zresztą zobaczcie sami. Kolor wody Zrmanji mieni się różnymi odcieniami zieleni i turkusu.

 

kanion rzeki Zrmanja

kanion rzeki Zrmanja

przełom rzeki Zrmanja

rzeka Zrmanja

rzeka Zrmanja

rzeka Zrmanja

rzeka Zrmanja - Pueblo Plato

 

Więcej zdjęć w mojej galerii Zrmanja River.

 

Patrząc na drugą stronę widzimy charakterystyczne skały (widać je dobrze wracając z Chorwacji i wjeżdżając do Tunelu Sv. Rok) nazywane Tulove Grede to cel mojej następnej wyprawy (tam też kręcono kadry do serialu Winnetou).

 

widok na Tulove Grede

widok na Tulove Grede

 

W miejscu gdzie zaparkowaliśmy, a gdzie kręcono kadry do filmu Winnetou stoi charakterystyczna tablica informująca o tym fakcie.

 

Pueblo Plato

Pueblo Plato

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń ten wpis - pomożesz kształtować zawartość mojego bloga
Ocena: 4.8/5 (liczba ocen: 53)

Jeden komentarz

  • bronislaw

    chcialbym pojechac tam gdzie krecili film winnetou ile kosztuje taka wyprawa poprosze o skazowki gdziemozna kupic bilety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *