Park Narodowy Paklenica – Chorwacja

Park Narodowy Paklenica znajdujący się w Górach Velebit jest ciekawym miejscem, godnym odwiedzenia. Głównymi atrakcjami parku są dwa krasowe wąwozy (kaniony): Mala i Velika Paklenica oraz Jaskinia Manita Peć. Oczywiście piszę o atrakcjach dla turystów odwiedzających Chorwację w celach wypoczynkowych, bo tak naprawdę Paklenica słynie również z doskonałych tras wspinaczkowych, a jej słynna ściana Anica Kuk to kultowa i obowiązkowa pozycja dla każdego wspinacza.

Park Narodowy Paklenica został utworzony w 1949 roku i zajmuje obszar około 95 km2. Na terenie parku można zobaczyć bardzo interesujące formy krasowe oraz wspaniałą florę i faunę. Wąwóz Velika Paklenica jest długi na około 14 km, a szeroki na 500-800 metrów. Ściany skalne wystrzeliwują na wysokość ponad 700 m. Pisałem o dwóch wąwozach, bo jest też mniej uczęszczany przez turystów wąwóz Mala Paklenica o długości około 12 km i szerokości około 400-500 szerokości.

W okolicach Bojinac, Vidakov kuk i na płaskowyżu między kanionami można zaobserwować interesujące formy krasowe. Na obszarze Parku Narodowego Paklenica znajduje się 37 jaskiń. Najdłuższa z nich to Vodarica Pit osiągająca aż 300 metrów długości. Za najpiękniejszą uchodzi jaskinia Manita Peć, która ma długość 175 m. W tej jaskini, a przypominam, że jest udostępniona do zwiedzania (wstęp płatny), można zobaczyć różnorakie, niesamowite bogactwo form naciekowych.

Teren Parku Narodowego Paklenica to również liczne potoki, potoczki i strumienie, w których poziom wody jest zmienny (zależny od pór roku). Imponujące jest również bogactwo flory. Na terenie Parku Narodowego Paklenica znajduje się ponad 1000 gatunków różnorakich roślin, w tym ponad 70 to endemity. W parku tym występuje m.in. obuwik pospolity z rodziny storczykowatych uważany za jeden z najpiękniejszych europejskich storczyków. Liczny jest również świat zwierząt. Na obszarze parku występuje ponad 80 gatunków motyli i 200 gatunków ptaków, w tym sęp płowy i sokół wędrowny. Z dużych ssaków można spotkać między innymi kozice,  jelenie, niedźwiedzie oraz wilki. Na terenie parku Paklenica można znaleźć liczne ślady bytności człowieka, w tym ruiny budynków i kościołów, kaplice, ołtarze.

Park Narodowy Paklenica to doskonałe miejsce do pieszych wędrówek. I ja też postanowiłem zrobić taki mały spacer po paklenickich wąwozach, o tej wycieczce przeczytacie później. Na obszarze parku znajduje około 200 km szlaków i ścieżek. Turystom oferuje się również możliwość uczestniczenia w wycieczkach z przewodnikiem. Jest kilka tras do wyboru. Czas przewidziany na przejście to zwykle cztery lub osiem godzin.

Najlepszym punktem wyjściowym do zwiedzania Paklenicy jest Stari Grad, znajdujący się około 45 km od miejscowości Zadar. Wejście do parku jest położone we wsi Marasoviczi, gdzie za recepcją znajduje się parking samochodowy. Wstęp płatny. Polecam wszystkim taką wycieczkę z możliwością schłodzenia się w krystalicznym potoku.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń ten wpis - pomożesz kształtować zawartość mojego bloga
Ocena: 5.0/5 (liczba ocen: 6)

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *