Opłaty autostradowe w 2015 roku w drodze do Chorwacji

Planując podróż do Chorwacji musimy uwzględnić kwestię związaną z wyborem drogi, biorąc pod uwagę różne kryteria (czas, koszty przejazdu, itp.) możemy wybrać dla siebie najoptymalniejszą trasę jaką to zapraszam do przeczytania moich wcześniejszych wpisów kategoria „PORADNIKI„. Dzisiaj zajmę się kosztami przejazdu związanymi z opłatami autostradowymi w 2015 roku.

AUSTRIA w tym kraju za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi (drogi szybkiego ruchu) obowiązują winietki i tak od 01 stycznia 2015 r. ceny winietek dla pojazdów do 3,5 t kształtują się następująco:

 • winietka 10-cio dniowa – 8,70 EUR
 • winietka dwumiesięczna – 25,30 EUR
 • winietka roczna – 84,40 EUR

W 2015 roku kolor winiet austriackich to niebieski (co roku jest inny). Poniżej zdjęcie winietek dla samochodu 3,5 T – 10 dniowa, 60 dniowa i roczna.

winietka austriacka 10 dniowa dla sam. 3,5 Twinietka austriacka dwumiesięczna dla poj. 3.5 Twinietka austriacka roczna dla poj. 3.5 T

Proszę pamiętać, że mandat karny za brak ważnej winietki wynosi 120 Euro. Nienaklejenie jej na szybę, a tylko umieszczenie za szybą skutkuje mandatem w wysokości 240 Euro. W przypadku nie uiszczenia opłaty od razu jej wysokość może zostać zwiększona nawet do 400 Euro. Winietkę naklejamy u góry na środku przedniej szyby.

Krótki filmik informacyjny o winietach austriackich, jak wypełnić, gdzie przykleić itp.

CZECHY w tym kraju jak i w Austrii obowiązują za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi opłaty winietowe. Jeżeli chodzi o ceny:

 • winietka 10-cio dniowa – 310 koron
 • winietka miesięczna – 440 koron
 • winietka roczna – 1500 koron

Proszę pamiętać , żeby na zakupionej naklejce winietkowej w pierwszej jej części wpisać numer rejestracyjny swojego pojazdu, a drugą część przykleić w widocznym miejscu na wewnętrznej stronie przedniej szyby w prawym dolnym rogu, patrząc od środka samochodu. Stare winietki, które straciły już ważność, bezwględnie należy usunąć. Za posiadanie na szybie nieważnych winietek grozi wysoki mandat karny. Proszę pamiętać, aby zachować do kontroli wypełniony kupon kontrolny otrzymany przy zakupie winietki. Jego brak jest traktowany tak samo jak jazda bez winietki.

Poniżej zdjęcie winietki czeskiej.

winietka czeska 2015

SŁOWACJA to również kraj z systemem winietkowym, ceny w 2015 roku dla samochodów osobowych do 3,5 t kształtują się następującą:

 • winietka 10-cio dniowa – 10 EUR
 • winietka miesięczna – 14 EUR
 • winietka roczna – 50 EUR

Dla samochodów osobowych z przyczepami, których całkowita masa pojazdu przekracza 3,5 tony, obowiązuje dodatkowa winieta (nakleja się ją na samochód ciągnący przyczepę). Samochody campingowe oraz kampery powyżej 3,5 tony potrzebują również dwie winiety. Natomiast motocykle zwolnione są z opłat drogowych po słowackich autostradach. Brak winietki karany jest mandatem karnym w wysokości jej 10-krotnej wartości, odpowiedniej dla kategorii danego pojazdu oraz czasu jego pobytu.

Sprawa winietki słowackiej wygląda bardzo podobnie jak w czechach, pierwszą część wypełniamy (wpisujemy numer rejestracyjny samochodu) i chowamy do ewentualnej kontroli, natomiast drugą zasadniczą część przyklejamy na przedniej szybie, od wewnątrz w prawym górnym rogu, patrząc od środka samochodu.

winietka słowacjaSposób naklejenia słowackiej winietki

Poniżej zdjęcie winietek słowackich.

winietki słowackie

WĘGRY w tym kraju ceny e-winietek (jest to winietka elektroniczna E-Matrica w kasie otrzymujecie paragon potwierdzający zakup) w 2015 roku dla samochodów osobowych do 3,5 t i sześciu osób kształtują się następująco:

 • winietka 10-cio dniowa – 2975 forint
 • winietka miesięczna – 4780 forint
 • winietka roczna – 42 980 forint

Jeżeli chodzi o kary za złamanie przepisów dotyczących e-winiet grożą wysokie mandaty karne w wysokości od 11.500 forintów, dla właścicieli pojazdów osobowych. Mandat zobowiązana jest zapłacić osoba, na której nazwisko zarejestrowany jest samochód, nie zaś kierujący nim w chwili kontroli i stwierdzenia uchybień. Ostateczna kwota do zapłaty uzależniona jest od sposobu, w jaki dokonano kontroli (inspekcja drogowa czy elektronicznie) oraz zadeklarowanego terminu płatności (3, 15 lub 30 dni).

SŁOWENIA w tym kraju jak i wielu innych system opłat za autostrady to winiety, niestety są dość drogie, a kształtują się następująco dla samochód osobowych z grupy 2A:

 • winietka tygodniowa – 15 EUR
 • winietka miesięczna – 30 EUR
 • winietka roczna – 110 EUR

a dla samochodów 2B głównie furgonetki i wany (dwuśladowe pojazdy mechaniczne z wyjątkiem samochodów kempingowych o wysokości pojazdu nad pierwszą osią wynoszącą 1,30 m lub więcej oraz o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg, z przyczepą lub bez przyczepy).

 • winietka tygodniowa – 30 EUR
 • winietka miesięczna – 60 EUR
 • winietka roczna – 220 EUR

Kara pieniężna za jazdę bez winiety wynosi od 300 do 800 EUR, jeżeli chodzi o miejsce naklejenia patrz rysunek niżej

miejsce naklejenia winietki słoweńskiej w samochodzie

poniżej zdjęcia winietek słoweńskich (tygodniowa, miesięczna i roczna dla pojazdów 2A)

winietka słoweńska tygodniowa w 2015winietka słoweńska miesięczna w 2015 rokuwinietka słoweńska roczna w 2015 roku

 

Zapisz

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń ten wpis - pomożesz kształtować zawartość mojego bloga
Ocena: 4.8/5 (liczba ocen: 35)

85 komentarzy

 • robert

  bardzo konkretne i potrzebne info. wielkie dzięki. a może zna pan ceny przejazdów po chorwacji. wiem że w Chorwacji nie obowiązują winietki tylko odcinki płatne.

 • W lipcu jadę autem na Chorwację i fajnie że umieściłeś na blogu info ile kosztuje przejazd przez autostrady.
  Pozdrawiam.

 • Łukasz

  Witam
  Super informacje. Jeżeli można to przydałyby się jeszcze ceny za przejazd przez Słowenię.
  Pozdrawiam

 • Bardzo konkretny i rzetelny artykuł. Z żoną planujemy w tym roku wypad na Chorwację, więc info jak najbardziej przydatne – dziękuję i pozdrawiam autora

 • Dziękuję! Bardzo przyda mi się ten post. Właśnie niedawno wykupiliśmy wczasy w Chorwacji. Początkowo mieliśmy lecieć samolotem, ale chyba jednak pojedziemy autem 🙂

 • Ada

  Super ,że trafiłam na Twojego bloga:) Wielkie dzięki za info. dotyczące opłat za przejazd do Chorwacji. W czerwcu jedziemy na wypoczynek , wszędzie szukałam odpowiedzi na temat opłat drogowych , dopiero u Ciebie konkretnie , rzetelnie wszystko opisane. Bardzo dziękuje 🙂 Pozdrawiam

 • Ciekawy artykuł dla przyszłych wczasowiczów :). Tak na marginesie to bogata AUSTRIA ma tańsze autostrady niż my…

 • Super info akurat jadę w tym roku z rodziną autem na Chorwację.

 • mati

  Proponuje panie Jacku podawac na koncu takiego artykulu linki do oficjalnych strony z ktorych pan pobiera dane, to po pierwsze upewni przegladajacych a po 2 zawsze taki czytelnik moze doczytac pozostale informacje bo wiadomo ze tylko najwazniejsze info pan zamieszcza.

 • Piotr

  Witam,

  Wybieram się do Chorwacji przez Czechy i Austrię z ominięciem autostrady w Słowenii.
  1. Czy jak będę kupował winietę w Czechach to mogę zapłacić za nią w Euro ?
  2. Jak będę wracał z Chorwacji (tą samą drogą) to gdzie mogę zakupić winietę aby przejechać Austrię ?

  Pozdrawiam

  • Można zakupić w EUR, ale lepiej mieć korony czeskie (taniej wychodzi), wracając można kupić ja na granicy słoweńsko-austriackiej. Pytanie czy nie lepiej zakupić od razu w Czechach na powrót.

 • Marta

  Świetna strona. Jutro wyjazd, pierwszy raz do CRO – Karlobag. Dzięki Pana informacjom trochę widniej maluje mi się ta trasa. Bardzo dziękuję!

 • Jamessz

  A Austrii jadąc od strony Monachium najpopularniejsza droga, trzeba doliczyć jeszcze koszt 2 tuneli 5€ i 8,50€

 • sowin

  Witam P.Jacku
  Wróciłem 23.06.2015r z Baśki Voda było oczywiście super.
  Jednak mała ciekawostka przy zjeździe z autostrady w miejscowości Zagvozd do Baśki małe zaskoczonko opłata za przejazd tunelem 20kn a poza tym wszystko ok

 • Jacek Sz

  Witam,
  Panie Jacku ja wybieram się na Chorwację przez Czechy, Austrię i Słowenie (z Katowic przez A1). Może Pan napisać gdzie najlepiej kupić winiety na poszzczególne kraje, i jakie? wyjeżdżamy 5 lipca około 18:00 a wracamy 15 zaraz po śniadaniu (koło 10:00).
  Dzięki bardzo za pomoc.
  Pozdrawiam.

 • Jacek

  Witam,
  Panie Jacku ja wybieram się na Chorwację przez Czechy, Austrię i Słowenie (z Katowic przez A1). Może Pan napisać gdzie najlepiej kupić winiety na poszzczególne kraje, i jakie? wyjeżdżamy 5 lipca około 18:00 a wracamy 15 zaraz po śniadaniu (koło 10:00).
  Dzięki bardzo za pomoc.
  Pozdrawiam.

 • Filip

  Witam
  Mam pytanie, czy winietka 10 dniowa oznacza że jest ważna (przykładowo) od piątku do poniedziałku (+tydzień w środku) czy od piątku do niedzieli ? Dla mnie to ważne bo chcę jechać do Chorwacji w piąteka wracać właśnie w niedzielę. pzdr

 • Wineta to dobra sprawa, osobiście korzystam w Austrii i Czechach. Szkoda tylko, że w ogóle trzeb płacić za te autostrady.

 • Bartek

  Witam Panie Jacku, bardzo przydatny artykuł. Czy orientuje się Pan może jakie ceny są w Chorwacji na bramkach za autostradę, będę jechał od Słowenii do Splitu. Pozdrawiam

 • Romek

  P. Jacku może mi pan podpowie bo nie bardzo kumam o co chodzi z tą winietą na słowenie , otóż jest tam napisane i tak jak pan tu opisał że dla kategori 2B głównie furgonetki i wany (dwuśladowe pojazdy mechaniczne z wyjątkiem samochodów kempingowych o wysokości pojazdu nad pierwszą osią wynoszącą 1,30 m lub więcej oraz o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg, z przyczepą lub bez przyczepy) i nie rozumiem ile ja muszę zapłacić za swojego ? mam citroena c8 , jest to już wan tak, ale o co chodzi z tym 1,30 nad pierwszą osią ? tego właśnie nie rozumiem ,gdzie i co mam mierzyć ? żeby się nie okazało że kupię winietkę za 15€ a powinienem za 30€ !? Będę wdzięczny za podpowiedź

 • Tomek

  Witam, mam pytanko, czy e winietę na wegry można nabyć np. na stacjach benzynowych, wgodzinach nocnych? czy tylko przez internet? z góry dziękuję za odpowiedź.pozdrawiam.

 • grzegorz

  Czy warto przejechać Słowenię — Mureck- Lenart — Ptuj

  • Warto bo zaoszczędzimy 15 lub 30 EUR, czasowo w zależności od okresu albo będziemy szybciej albo 15-30 minut dłużej niż autostradą.

  • Małgosia

   Moim zdaniem warto (często tamtędy jeździmy), bo autostrady od tamtej strony jest raptem 60 km, a trasa całkiem ładna i łatwa. Zawsze kupuję tam olej z pestek dyni (przepyszny!), bo to akurat ten region i przy drodze są młyny olejowe!

 • Agnieszka

  Witam.
  Bardzo fajna stronka. Na pewno nam się przyda gdyż za 2 tygodnie jedziemy do Chorwacji.
  Mam tylko jeszcze jedną prośbę, czy mógłbyś opisać mi którędy najlepiej jechać do Omis?
  I jaki będzie koszt przejazdu autostradami przez Chorwację do Omis?
  Będę bardzo wdzięczna 🙂

 • Mateusz

  Witam, świetna stronka i fajnie wszystko opisane.
  Planuję jechać do Pagu z Wrocławia, winietę na Czechy i Austrię kupię ale za Słowenię chciałbym odpuścić, mógłby Pan podpowiedzieć dokładnie jak przelecieć ten kraj bez winietki ?
  Drugie pytanko, czy lepiej pojechać na Prom PRIZNA – ŽIGLJEN, widzę opłaty 96 kn za samochód plus 17 za osobę, czy lepiej jechać autostradą troszkę dalej ?

  pozdrawiam

  • Proszę poczytać wpis o objazdach węgierskich (dział PORADNIKI), prom lepiej sobie odpuścić.

  • Maciej

   Mam pytanie.
   Wybieram się z rodziną właśnie na Pag pod koniec czerwca 2016 r. i pytanie do promu
   PRIZNA – ŽIGLJEN- czy Państwo z niego korzystali ?
   Czy warto ?
   Pozdrawiam

   • Tak korzystałem, ale trafiłem na potężny korek i stałem ponad dwie godziny, gdybym od razu pojechał w kierunku na most byłbym szybciej na Pag.

   • Alicja

    Witam,
    Czy jestescie juz Panstwo po urlopie na Pag? Wybieram sie z rodzina pierwszy raz do Chorwacji wlasnie na Pag,gdybym mogla uzyskac jakies pomocne informacje to byla bym wdzieczna. Ktoredy jechaliscie? Jakie koszty autostrad imoze jeszcze cos o czym warto wiedziec. Pozdrawiam Alicja

 • Agnieszka

  Pani Jacku, a ile zapłacimy za autostradę w Chorwacji od przejścia granicznego w Letenye do Omis?

 • Marta

  Witam serdecznie Panie Jacku.
  W ten piątek wyjeżdżam z chłopakiem na 2 tyg na Omiš i nie bardzo rozumiem sprawę z tymi Winietami.
  Mógłby mi Pan zdradzić najlepszą trasę z Katowic ?
  Byłabym zobowiązana 🙂
  Pozdrawiam.

 • Agnieszka

  Panie Jacku, a na Węgrzech nie wykupuje winiety?
  Tak jak wspomniałam będziemy jechać przez Słowację i Węgry i czytałam, że musimy kupić winiety w każdym z tych państw. W naszym przypadku 10dniowe. Czy na Węgrzech nie kupuje?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 😉

 • Domin

  Wita.
  Dziś wybieramy się na chorwację okolice Biograd na Moru. Trasa przez Barwinek – Preszow – Koszyce – Miszkolc – Budapeszt – Velence – Nagykanisza – Zagrzeb – Karlovać i już jesteśmy u celu.
  Wyjazd planujemy o 16.00.Na przejściu w Barwinku kupujemy winiety 10cio dniowe ( koszt około 170zł ) Słowację Węgry i Chorwacje. Ze względu na jednego kierowcę po północy planujemy drzemkę tak ze 2-3 godziny i w drogę.
  Pozdrawiam.

 • Grzegorz

  Wczoraj wyjechałem do Chorwacji .Przed granicą na stacji Lotos kupiłem winiety,chyba przepłaciłem.
  Czechy 30 dni 90pln Austria 10 dni 65pln
  Drogi w Czechach na dużych odcinkach w przebudowach,więc cena przejazdu nie jest adekwatna,do komfortu.Austria przejazd w porządku.Po przejechaniu miejscowości Mureck nocuję w miejscowości Sladki Vrh 150pln bez śniadania.Dzisiaj dalsza spokojna jazda.Cel Rijeka
  Pozdrowienia dla prowadzącego i wszystkich podróżujących.

 • Roma

  Witam serdecznie
  Tydzień temu wróciliśmy z Chorwacji, skorzystaliśmy z pana planu „ekonomiczne” . Pytam z ciekawości. Przekroczyliśmy granicę Słowację Zwardoń i od razu zjechaliśmy na stację benzynową aby wykupić winietę za 92 zł na 30 dni. Zastanawiam się dlaczego 92 zł a tu piszą 14 euro na 30 dni. Skąd taka rozbieżność cen. Czy w innym miejsce można kupić taniej?

  • można kupić taniej, zasada jest taka winietę kupujemy zawsze w tym kraju na którY obowiązuje dana winietka, jak się nie da to na granicy, w twoim przypadku najlepiej było ją kupić na stacji OMV w Cadca.

 • Grzegorz

  A w drodze powrotnej w którym miejscu można kupić winiety na Austrię?
  Będę wracał objazdem przez Mureck. Czy na każdej stacji paliw w Austrii jest możliwość zakupu winiet?
  Jeżeli na odcinku do autostrady nie uda się zakupić winiety,to kontynuować dalej jazdę autostradą do najbliższej stacji?

 • daniel

  Witam.
  Wybieramy sie dzisiaj do Chorwacji dokladniej Rabac. Wyjezdzamy z warszawy przejscie graniczne mamy zamiar przekaczac w zwardon i kierowac sie zylina bratyslawe wiener neustadt graz maribor lublana. jedziemy na dwa auta. co pana mysli otym rozwiazaniu. jakie lepiej miec pieniadze na winietki euro czy kuny ??

 • Darek

  Witam.Czy jadąc Słowacką autostradą D2 od Bratysławy do Węgierskiej M15,kupię Węgierską e-matricę na przejściu granicznym o każdej porze dnia i nocy[tak żeby nie jechać Węgierską autostradą ani metra bez winiety] Czy przepłacić co nie co i kupić np. w Polsce.Z góry dziękuję za podpowiedz.Pozdrawiam.

 • Paweł

  Dzień dobry,
  Mam prośbę o sprawdzenie obrazków, bo się chyba nie ładują, a to ważna sprawa.
  Dziękuję 🙂

 • Szymon

  Witaj Jacku.
  W lipcu wybieram się samochodem do miejscowości Brela. Jadę z Białegostoku, więc mam przez samą Polskę do pokonania sporo km.
  Proszę poradź mi którędy mam jechać (przez które państwa) i gdzie najlepiej zrobić pauzę z noclegiem. Jadę z żoną i dziećmi 3 i 10lat.
  Pozdrawiam i dziękuję

 • Adam

  Panie Jacku w lipcu wybieram się z Warszawy do Trogiru. Panuję jechać przez Słowację i Węgry. Tylko wineta na Słowację potrzebna?
  Pozdrawiam

 • Andrzej

  Panie Jacku, mamy rok 2016, chciałbym zapytać czy zmieniło się coś na drogach. W tym roku po raz pierwszy wybieramy sie na Chorwacje do miejscowości Orebic. Chciałbym zapytać czy w br droga nr 86 przez Węgry jest bezpłatna, i ile zaplacimy za autostrade z Cakoveca do Ploce. Pozdrawiam,

 • Witam wybieramy sie do Chorwacji po raz pierwszy w tym roku i nie bardzo wiemy jakie mamy kupic winiety i czy lepiej jechac autostradą czy bezpłatną ? prawdopodobnie pojedziemy na 10 dni do Zadar,proszę o pomoc.

 • Daniel

  Witam Jacku.
  W lipcu wyjezdzamy z rodzina pierwszy raz na Chorwacje do Trpanj z Warszawy . Czy moglbym cie prosic o jakies wskazowki, ktora droga jechac, gdzie kupowac winiety i jaka walute najlepiej miec ze soba . Pozdrawiam Daniel

 • arek.pl

  jadąc tranzytem przez węgry muszę vinete kupić kiedyś było tak ze do 4 dni pobytu na węgrzech nie trzeba było kupować

 • tomek1

  Czytam wszystkie wpisy i zastanawiam się czy jest sens kupować dwie winet w Czechach 10 dniowych czy nie lepiej od razu kupić winietę 30 dniową która wychodzi taniej jeżeli jedziemy na przykład na 14 dni do Chorwacji Chyba że jest coś o czym nie wiem na przykład to że przekracza się granicę Austriacką i wineta w tym momencie wygasa ale raczej nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *