Blog podróżniczo – turystyczny

Jacek Antonik na Pinterest

Dojazd samochodem do Chorwacji

Napisany przez: ;
Jeżeli uznasz wpis za interesujący poinformuj o nim swoich znajomych

Wielu z Was wyjeżdżając do Chorwacji zastanawia się jak tam dojechać ? Czy wybrać wariant najkrótszy, najszybszy, najtańszy ? Takich dylematów z wyborem drogi jest dużo. W tym poradniku chciałbym Wam przedstawić moje propozycje dojazdu do Chorwacji, które kilkakrotnie dogłębnie sprawdziłem (przejechałem).

 

Z uwagi na to, iż zamieszkuję na południu Polski (na Górnym Śląsku) moje warianty dróg dojazdowych obejmują przejazd przez przejście graniczne w Cieszynie lub w Zwardoniu. Jeżeli chodzi o porę wyjazdu jest to sprawa indywidualna każdego z Was (nie każdy lubi jeździć nocą lub w tłoku i korkach) wg. moich kilkuletnich obserwacji najlepszymi dniami (patrząc na sezon wakacyjny i urlopowy) jest wyjazd w:

 

 • sobotę wieczorem,
 • niedziele, cały dzień i noc,
 • poniedziałek (godzina wyjazdu nie ma znaczenia),
 • wtorek (godzina wyjazdu nie ma znaczenia),
 • środę (godzina wyjazdu nie ma znaczenia),
 • czwartek (godzina wyjazdu nie ma znaczenia),
 • piątek (tylko godzinny ranne).

 

Dlaczego ? Ponieważ wzmożony ruch turystyczny na drogach (szczególnie w Słowenii i Chorwacji) występuje właśnie w soboty, kiedy jest tzw. zmiana turnusu. Wtedy to przejścia drogowe pomiędzy Słowenią i Chorwacją, a w szczególności przejście Gornji Macelj (najczęściej przekraczane przejście w Chorwacji przez polaków i nie tylko), są mocno zapchane i zakorkowane.

 

Wariant I ekonomiczny (Polska-Czechy-Słowacja-Węgry-Słowenia-Chorwacja) płacimy tylko za winietkę Słowacką 14 euro

 

Z południowej Polski z okolic Śląska do przejścia w Cieszynie dostaniemy się drogą ekspresową S1, jeżeli chcecie zakupić winietkę Słowacką, proponuje ją kupić w budkach już za przejściem, praktycznie na samym końcu, jest najtaniej. Po przekroczeniu granicy polsko-czeskiej jedziemy drogą E462 i E75 w kierunku na Żilinę (zjazd na węźle). Dalej jedziemy cały czas drogą E75 w kierunku Żiliny (przejeżdżamy przez miejscowości Jablunkov, Cadca). Możemy też ominąć Cieszyn i pojechać z Bielska Białej w kierunku na Zwardoń (obecnie 17.07.2013 r.) trwają prace remontowe niedaleko Trzyniec i możemy trafić na duże korki spowodowane objazdem. Od Zwardonia dalej na Cadcę i do Ziliny.

 

W Żilinie jedziemy dalej E75 (drogowskaz Bratysława), aż do autostrady D3, po kilku kilometrach za lotniskiem D1 (zwróćcie uwagę na oznaczenie autostrady jest inne niż w Polsce – zielone tablice) no i pamiętajcie o naklejeniu winietki na szybę samochodu. Dalej autostradą D1 jedziemy do stolicy Słowacji czyli Bratysławy.

 

W Bratysławie zmieniamy autostradę teraz jedziemy numerem D2 w kierunku na Budapeszt. Granicę słowacką-węgierską przekraczamy w miejscowości Rajka, dalej jedziemy drogą M15, a po kilku kilometrach łączymy się z autostradą M1 (zaraz za zjazdem jest fajna stacja benzynowa można tam się zatrzymać i odpocząć), proszę się nie bać ten odcinek węgierskiej autostrady jest bezpłatny, aż do węzła Mosonudvar (zjazd nr 160).

 

Po dwóch może 3 kilometrach od wyjazdu ze stacji benzynowej dojeżdżamy do węzła nr 160 i skręcamy w prawo kierunek CSORNA.

 

kierunek Csorna

 

Teraz będziemy jechać drogą nr 86 (Route 86 po przejechaniu tego odcinka witam w klubie) do granicy słoweńskiej około 200 km, aktualnie droga ta została zmodernizowana więc jazda nią nie stanowi już problemu, poza wieloma ograniczeniami prędkości. Pamiętajcie węgierscy policjanci są nieustępliwi w egzekwowaniu wykroczeń drogowych.

 

Większe węgierskie miejscowości przez, które będziemy przejeżdżać: Csorna, Szombathely, Kormend. W końcu dojeżdżamy do Redics i przejścia węgiersko-słoweńskiego.

 

przejście graniczne Redics

 

Tutaj musimy wykazać się ostrożnością, zaraz za granicą dojedziemy do małego ronda na którym skręcimy w lewo (kierunek Lendava), gdybyście nie skręcili na rondzie na ma paniki, na najbliższym zjeździe z autostrady musicie skręcić w prawo (nie pamiętam oznaczeń), a później w lewo na Lendavę. Jedziemy cały czas główną drogą (Glawna Ulica), proszę się posiłkować tą mapką poniżej.

 


Pokaż Droga do Chorwacji przejazd przez Słowenię na większej mapie

 

Po przejechaniu Lendavy dojeżdżamy do przejścia granicznego Mursko Sredisce pomiędzy Słowenią, a Chorwacją. Dalej drogą na Cakovec i autostradą na Zagrzeb. Cała droga w mapce poniżej. Przejechałem ten wariant kilka dni temu, wyjeżdżając w niedzielę o 6:00 rano, ruch znikomy, kilka przerw na odpoczynek i tankowanie, do Sukosan (z Tych około 980 km). Przejechanie tej drogi zajęło nam około 12 godzin.

 


Pokaż Wskazówki dojazdu samochodem do Varaždin, Chorwacja na większej mapie 

Wariant II najszybszy (Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja) kupujemy winietki na Czechy, Austrie, Słowenię.

 

Winietki kupimy zaraz za przejściem granicznym w Cieszynie, w budkach o których pisałem wyżej, jeżeli nie będzie winietki słoweńskiej to zakupicie ją przed granica i wjazdem na autostradę, ale w sezonie robią się tam duże kolejki. Po przejechaniu granicy czeskiej jedziemy drogą nr E462 kierunek na Frydek Mistek lub Olomunec, nie pamiętam dokładnie, jedziemy cały czas tą drogą przejeżdżając przez Frydek Mistek, Pribor, Stari Jicin. Następnie autostradą nr 1 kierunek Brno.

 

W Brnie zjeżdżamy z autostrady i kierujemy się na drogę nr E461 (drogowskazy na Mikulov) z tej drogi mamy dwie możliwości albo jechać przez sławne Znojmo i dawną strefę wolnocłową, albo dalej na Mikulov do granicy austriackiej. Po jej przekroczeniu jedziemy dalej drogą nr E461, aż do autostrady A5 (kierunek Wiedeń). Dalej drogą S1-S2-A23 i autostradą A2. Niedaleko Graz zmieniamy autostradę na A9 w kierunku na Maribor. Granicę austriacko-słoweńską przekraczamy przejściem Sentilj v Slov. Goricah.

 

Słoweńską autostradą A1 jedziemy dalej, po kilkunastu kilometrach zmieniamy autostradę, teraz jedziemy A4 w kierunku granicy słoweńsko-chorwackiej i przejścia Gornji Macelj (patrz mapka).

Pokaż Droga do Chorwacji przez Czechy-Austrię-Słowenię na większej mapie

Proszę pamiętać, że możliwości mamy więcej, możemy jechać przez Węgry, ale nie drogą nr 86 tylko cały czas autostradą przez Budapeszt, albo przez Słowację-Austrię i Słowenię wtedy odbijamy w Bratysławie na Wiedeń. W tym poradniku opisałem dwa najpopularniejsze warianty drogi z Cieszyna do Chorwacji:

 • ekonomiczny
 • najszybszy

Jeżeli chodzi o ceny winiet w 2014 roku:

 • Czechy – 10 dni koszt 310 Kc; 30 dni koszt 440 Kc,
 • Austria – 10 dni koszt 8,50 €; 60 dni koszt 24,80 €,
 • Węgry – 10 dni koszt 2975 HUF; 30 dni koszt 4780 HUF,
 • Słowacja – 10 dni koszt 10 €; 30 dni koszt 14 €,
 • Słowenia – 30 dni koszt 30 €; 7 dni koszt 15 €.

Jeszcze jedna ważna uwaga na bramkach w Chorwacji najlepiej płacić w kunach i dokładnie przeliczyć resztę, niestety od kilku lat da się zauważyć praktyki niektórych chorwatów, polegające na zawyżaniu opłat i złym wydawaniu reszty, szczególnie w przypadku płatności w euro.

W razie pytań zapraszam do komentowania.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń ten wpis - pomożesz kształtować zawartość mojego bloga
Ocena: 4.7/5 (liczba ocen: 222)

1 411 komentarz do “Dojazd samochodem do Chorwacji”

 • E pisze:

  Dzięki za wpis, przydatne wskazówki, ale mam jeszcze pytanie, ile kosztuje przejazd przez Słowenię za ten kawałek, który zaznaczyłeś na drugiej, szybkiej trasie?

  • Jacek pisze:

   Zapomniałem dopisać, cena winiet słoweńskich w 2013 roku wynosi za 1 miesiąc 30 euro a za tydzień 15 euro.

   • E pisze:

    Dzięki, a jeszcze pytanie, jak czasowo wychodzą te dwie trasy, tzn. ile czasu zaoszczędzimy jadąc trasą szybką?

    • Jacek pisze:

     To zależy od wielu czynników (natężenie ruchu, rodzaj samochodu, pora jazdy, samopoczucie, predyspozycje itp.) ta opcja jest szybsza z uwagi na to, że większa część drogi to przejazd autostradami lub drogami ekspresowymi, wiadomo większa dozwolona prędkość. Naprawdę trudno określić, możemy tylko posiłkować się wyliczeniami GPS, a z tym bywa różnie.

     • Ignac pisze:

      dzięki za wskazówki. Pytanie mam tylko, czy na trasie Czechy-Austria-Slowenia są jakieś płatne (dodatkowo oprócz winiet) tunele (lub mosty) ??

     • Jacek pisze:

      Na tej trasie już nic płatnego nie ma, chyba, że mandat za jakieś wykroczenie

     • Arek Kalista pisze:

      Witam wybieramy sie do Chorwacji w piatek po poludni czy wybierajac wariant ekonomiczny musimy sie liczyc z duzym ruchem na trasie?

     • Jacek pisze:

      To zależy o której będziecie na trasie i na jakim odcinku.

   • ola pisze:

    mam pytanie do trasy 1 bezplatnej…czy nie uwaza Pan,ze byloby lepiej od Bratyslawy jechac na Csorna na droge 86 i pozniej Szombathely,Kormend i odbic w Lendavie?zastanawiam sie nad trasa.jadę z Krakowa.rok temu kierowalam sie na Chyzne i odbylam okropna droge przez centrum Slowacji(Banska,zvolen przejscie w Komarnie)-oczywiscie strata czasu:)potem na Gyor i stamtad ta 86.Panski wpis podsunal mi pomysl,zeby jechac bardziej na zachod-ale czy jest sens??

    • Jacek pisze:

     To już zależy od Pani, generalnie 200 km słowackiej autostrady.

    • Arek k pisze:

     chcemy wyjechac ze skoczowa okolo 20 jedziemy do miejscowosci sw filip jakub chyba zdecydujemy sie na wariant ekonomiczny jak ominiemy autostrade w sloweni to zadnej winietki nie potrzebujemy?

   • sara pisze:

    Witam ,

    Panie Jacku wybieram się do Corwacji za tydzień i preferuję zdecydowanie weriant droższy ponieważ jade z małymi dziećmi.

    proszę mi powiedzieć czy jeżeli zapłace za autostradę na wjeżdze np.

    •Słowenia – 30 dni koszt 30 €; 7 dni koszt 15 €.

    to przez cała słowenie przejadę na jednej winecie. nie muszę co kawałek płacić za autostradę?

    i jeśli wyrobie się w czasie to jeszcze na niej wróce?

    w jakiej miejscowości będę przekraczać granice słoweńsko-chorwacką i jak mam jechać przez CRO jeśli chciałabym jechać wzdłuż wybrzeża?

    dzięki serdeczna za info

  • marta pisze:

   Strona Pana jest bardzo pomocna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, bardzo proszę o jakieś wskazówki gdzie wg. Pana można najfajniej spędzić urlop myślałam o Baśka Woda obok Makarskiej lub właśnie Makarska
   (jaka jest opłata winiety chorwackiej do Makarskiej?)
   oraz czy opłaca się zamówić wcześniej przez internet nocleg czy taniej jest znaleźć na miejscu???? wyjeżdżamy 9 września w poniedziałek z Warszawy oraz jakie są mniej więcej ceny pokojów dwuosobowych?????

  • rafał w. pisze:

   Tego Pana na Ministra Transportu. Jestem pewien że wniósłby wiele nowego w tym zakresie

  • add pisze:

   witam, wybieram sie do Chorwacji 1 raz,chciałam zapytac czy w obu wariantach sa mi potrzebne jakieś dodatkowe papiery zwiazane z autem np.zielona karta itp?

 • Paweł pisze:

  ile kosztuja winietki w chorwacji?? jade na wyspe brac (konretnie BOL)

 • Gniewko pisze:

  Jaki jest koszt przejazdu w Chorwacji od granicy ze Słowenią w Macelj autostradą przez Zagrzeb do zjazdu w Sestanovac? cel podróży to podaca. Czy tylko autostrady są płatne w Chorwacji?
  Dziękuję serdecznie za odpowiedź

  • Jacek pisze:

   Cena za ten odcinek autostrady Zagrzeb-Sestanovac to koszt dla samochodu osobowego – 197 kun, w Chorwacji płacimy tylko za autostrady,a konkretnie za przejechanie danego odcinka.

 • Lion pisze:

  Witaj,
  Super opis dojazdu. Czy mógłbyś jeszcze napisać jaki jest koszt odcinka od granicy Chorwackiej do Makarskiej. Z góry dzięki

  • Jacek pisze:

   Z bramki w Zagrzebiu (bo nie wiem z jakiej strony przyjedziesz) do zjazdu Sestanovac koszt opłaty autostradowej dla samochodu osobowego to 197 kun

   • adam pisze:

    Coś Ci się Kolego z tym Zadarem pomerdało ! Poza tym jadąc do Makarskiej można zjechać na następnym zjeździe i tunelem (niestety płatnym) wyjechać na magistralę adriatycką na wysokości Baśka Voda

 • Grzegorz pisze:

  Witam, pierwszy raz będę w tym roku jechał do CRO. Wybieram raczej wariant szybki ( autostradowy) ze względu na dzieci. Chcę możliwie szybko i bez męczarni dojechać do Split-u. Z jaką prędkością można się w praktyce poruszać po autostradach Chorwackich? Słyszałem opinię , że tamtejsza Policja jest bardzo restrykcyjna. Czy to prawda ? Z góry dziękuję za praktyczną odpowiedź .

 • artom11 pisze:

  Pytanie: czy jesteś w stanie powiedzieć ile będzie kosztować mnie autostrada z Zagrzebia do końca, czyli w kierunku na Dubrownik? Dzięki.

 • artom11 pisze:

  Wielkie dzięki.

 • Darek pisze:

  Witam,
  a co sadzicie o trasie POLSKA – SŁOWACJA – Węgry – Chorwacja (Selce) ?? Prosze o odpowiedz :)
  PZDR

 • Kamysto pisze:

  Ogólnie to nieźle i fachowo skonstruowany poradnik. Dla kogoś wybierającego się na Chorwacje – pozycja obowiązkowa.
  Kamysto ostatnio opublikował..Przygody na Marsie

 • adam pisze:

  witam
  opisany odcinek jako ekonomiczny jest nie do przyjęcia ponieważ odcinek czeski E75 jest objęty winietą i węgierski do zjazdu na 86

 • sarumov pisze:

  w opisie trasy jest błąd który głupio dezorientuje. Chciałbym kiedyś być na granicy czesko-węgierskiej w mieście Rajka. Jak narazie miasto istniej i łączy słowacje i węgry.

  Pozdrawiam

 • Daniel pisze:

  Możesz napisać gdzie najlepiej tankować? Gdzie na trasie szybkiej są najlepsze ceny

 • karolina pisze:

  byłam kilka razy w Chorwacji,zawsze tankujemy na ostatniej stacji bezynowej w Austrii,paliwo trochę droższe,ale lepszej jakości. Większość turystów tak robi. Z doświadczenia wiem,że lepiej jechać w środku tygodnia – omija się tłumy turystów jadących do Chorwacji i do Włoch.

 • krzych pisze:

  link,który podałeś o darmowych odcinkach autostrad działa,ale pożniej na stronie już nic nie działa,pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Faktycznie coś jest ze stroną, link jest dobry i działał także myślę, że za chwilę będzie OK. Próbowałem. wejść z innej strony i jest to samo

 • Mariusz pisze:

  Witam. Czy idzie w wariancie najszybszym ominąć autostradę w Słowenii jadąc na Istrię? bo ta autostrada to największy koszt :) oraz czy z Górnego Śląska nie lepiej A1 na Ostrawę?( gdzie wtedy winietki kupić? Z góry dziękuję za pomoc

 • ewa pisze:

  Witam, ma Pan bardzo cenne wskazówki. Za tydzień wybieramy się do Crikvenicy, podróż zaczyna się od Gorzowa Wlkp. Najprostszą trasę wyznacza mapa przez Niemcy i Austrię, ale nie w okolicach Wiednia , tylko Bischofshofen. Z poprzednich podróży pamiętam ,że przejeżdża się pod kilkoma tunelami, ale zdaje się ,że oprócz viniety trzeba dodatkowo za nie płacić? Już nie pamiętam. Może Pan się orientuje. Którą trasę polecałby Pan jednak?

  • Jacek pisze:

   Nigdy nie jechałem z tej strony z uwagi, że mieszkam na Śląsku, dlatego ciężko mi powiedzieć co do tuneli faktycznie jest tam opcja płatna przez jeden tunel.

  • kridux pisze:

   Dokładnie tak, na tej trasie o ile pamiętam są dwa dość długie tunele płatne pomimo wykupionej winiety.

 • maciej pisze:

  witam
  Padł komentarz, że odcinek 109 w Słowenii jest płatny (winieta), końcowa cześć w Lendawy do przejścia granicznego z Chorwacją, czy to informacja potwierdzona ?

 • dadas pisze:

  super rady pozdro.

 • Tomi pisze:

  Hej Jacku

  A także wybieram się do Chorwacji ale chciałem ominąć płatna droge przez Słowenie

  poradziłbyś coś ?

  Pozdrawiam

  Tomi

  • Jacek pisze:

   Nie ma problemu tylko z której strony wiedziesz do Słowenii, praktycznie są dwie drogi i dwa objazdy (przez Lenart – Ptuj) i drugi objazd, który opisałem przez Lendave.

 • Sparta pisze:

  Witam jadę do Rjieki z Wrocławia, jadę trasą ( Czechy, Austria kierunek na Brno, Słowenia i Chorwacja ) Moje pytanie po kolei ile bedą mnie kosztować opłaty za autostrady ? Również przez Chorwację ? Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Ceny Autostrad:

   Czechy – 10 dni koszt 310 Kc; 30 dni koszt 440 Kc,
   Austria – 10 dni koszt 8,3 €; 60 dni koszt 24,20 €,
   Słowenia – 30 dni koszt 30 €; 7 dni koszt 15 €.

   Jeżeli chodzi o odcinek Chorwacki do Rijeki to 96 kun.

 • Jaś pisze:

  Witam!
  Czy w opcji ekonomicznej droga A5 w Słowenii jest płatna?
  Bo jeśli tak to jest to mało ekonomiczne.
  I jeszcze jedno pytanie: Omijając płatną w Czechach 11 i jadąc przez Zwardoń, gdzie najlepiej kupić winietkę na Słowację?

  • Jacek pisze:

   Droga A5 to autostrada czyli wymaga wykupienia winietki, droga sprawa w wersji ekonomicznej nie wjeżdżamy na A5 omijamy ją 109, co do winietek najlepiej zakupić ją na stacjach benzynowych w Cadca

 • Łukasz pisze:

  Czy za autostrady w Chorwacji można płacić kartą, czy lepiej kupić kuny ?

  • Jacek pisze:

   Najlepiej płacić kunami i sprawdzić czy dobrze wydają resztę, niestety od kilku lat da się zauważyć, kombinatorstwo u niektórych chorwatów pobierających opłaty na bramkach. Moich znajomych kilka dni temu znowu oszukali źle wydając resztę z euro. Dlatego albo płacimy kunami albo kartą.

 • miki pisze:

  Witam,
  Chcemy z żoną wyjechać w sierpniu (ok.10-12) do chorwacji. Bedzie to nasz pierwszy wyjazd do tego kraju i chcielibyśmy jechać w miarę tanim kosztem. Myslelismy o tym, że fajnie by było jechac z kimś-zawsze to raźniej, bezpieczniej no i jak ktos zna trasę to taka pomoc nieoceniona. Czy byłby ktoś chętny na wspólną wyprawę? my jeteśmy z poznania, mamy zamiar jechac przez czechy-wariant ekonomiczy, o którym pisał autor. Jesli są osoby, które w tym terminie również wybierają się do chorwacji i chciałby by jechać wspólnie samochodami to proszę o kontakt na forum:)
  pozdrawiam!

  • tomasz pisze:

   Witam ja również wybieram się na chorwację w sierpniu jednak wyjazd planuje na około 3 sieprnia jeśli jesteście w stanie jechać w tym terminie to możemy się wybrać razem pozdrawiam

   • Jacek pisze:

    Niestety w tym roku w Chorwacji jestem od 14 do 28 lipca

    • Shaggy pisze:

     Hej,
     to skoro jestes w trakcie wywczasu i piszesz na stronie, to moze zdradzisz, jak w temacie dostepu do Internetu na miejscu? Jesli masz w cenie wi-fi, to po temacie – mnie interesuje opcja „niezalezna”/ gsm.

   • marass pisze:

    Witam. Ja planuję wyjechać ok 4-5 sierpień ( z uwagi na komentarze cromaniaków), że lepiej w sobote odpuścić. Wyjeżdzam z Wielkpolski przez Wrocław. Jeżeli jedziesz tą samą trasą to daj znać i możemy ruszać wspólnie. Pozdrawiam Marek

    • Jacek pisze:

     Ja już powoli wracam z CRO

    • aksel pisze:

     My wyjezdzamy 3 sieprnia i również planowlismy wyjazd w niedziele po przeczytaniu lektury Cromaniaków,ale w sumie po zastanowieniu ze „strzał”lub korek zawsze moze byc ale chyba lepiej byc o jeden dzien wcześniej,przynajmniej tak nam sie wydaje.

     • Jacek pisze:

      Zgadza się, ale wyjazd w niedzielę jest naprawdę optymalny, dwa tygodnie temu zaliczyłem jeden postój (około 1 minuty) na bramkach w Zagrzebiu, kolega, który jechał dzień wcześniej w sobotę postał trochę na granicy w Słowenii i na bramkach w Zagrzebiu

    • Marek pisze:

     Ja wyjeżdżam dziś ok. 17 z okolic Zielonej Góry ;) Ostatnio jeździłem przez Niemcy ale w tym roku jadę przez Czechy. Może ktoś chętny na podróż w kierunku wyspy Rab ?

   • Bettina pisze:

    Witam My ruszamy 2 sierpnia do Duce . Jedziemy przez Czechy , Austrię, Słowenią autostradami.

   • aksel pisze:

    My wybieramy sie 3 sierpnia do Pakostane wyjezdzamy z Trzebnicy okolic Wrocławia.

    • Mańcia pisze:

     Witam

     3 sierpnia br wybieramy sie w 2 auta do Chorwacji – ok Trogiru.
     Planujemy wyjazd ok 18:00 z Wrocławia. Czy Ktoś wybiera się w podobną podróż? mth96@wp.pl

     • Jacek pisze:

      Ja już w tym roku zakończyłem swoją przygodę w Chorwacji, ale może ktoś inny będzie chętny.

  • Artur pisze:

   Cześć. My jedziemy do Chorwacji 9 sierpnia późnym wieczorem cel podróży to okolice Splitu. Jesteśmy z Gliwic. Podobnie jak wy chcemy jechać drogą z wariantem bez winiet dla walorów krajoznawczych których nie można doświadczyć podczas jazdy autostradą. Moglibyśmy wybrać się razem choćby dlatego ze bezpieczniej gdyby któreś autko się popsuło.
   Czekam na info pod gg 7806514
   Pzdr.

  • Jacek pisze:

   Fajnie by było, ale mój wyjazd kończy się 28 lipca, aktualnie odpoczywam w Sukosan i przygotowuję się do raftingu kajakowego po rzece Zrmanja. Pozdrowienia ze słonecznej Chorwacji.

  • miki pisze:

   Witamy:) nasze plany uległy zmianie i wyjazd planujemy na 15 sierpnia do 30.08:)
   Temat ponawiam o wspólny wyjazd
   Pozdrawiamy

  • Grzegorz pisze:

   Witam wybieramy sie w ololice splitu i tez raczej ekonomicznie i wyjazd planujemy 10 takze jestesmy chetni na wspolną podroz samochodami prosze o kontakt na prv

  • kacha pisze:

   My wyjezdzamy w poniedzialek 12 sierpnia z Pily w 3 auta,mozecie dolaczyc

 • Adam pisze:

  Witam,
  Wyjeżdżam do Chorwacji z okolic Strzelina.
  Jak cenowo wygląda dojazd do Trogir’u? A może poleciłby pan trasę ekonomiczną? Jeśli tak to jaką?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Marta_Zuzanna pisze:

  Witam,

  W tym roku chcielibyśmy objechać Chorwację samochodem – czy poleca Pan jakąś ciekawą trasę (już w samej Chorwacji)? Od czego zacząć, co warto zobaczyć…na czym skończyć?

  Pozdrawiam.

  • Jacek pisze:

   Ciekawych tras jest wiele kwestia regionu gdzie się wybieracie, jeżeli nie chcecie korzystać z autostrad to jest kilka dróg alternatywnych (magistrala Adriatycka, stara jedynka itp.)

 • jerzyk56 pisze:

  W 2012 jechaliśmy przez Węgry bez winiety i nie narzekamy. Podróż była bezproblemowa. Może niezbyt szybka ale 90-100 można spokojnie. Nocleg w Badacsonytomaj ulica Kemping 36, jadąc wzdłuż torów po lewej stronie zielona brama.
  Pensjonat prowadzi Pani Dorota niesłychanie miła i uczynna. Ceny przystępne i duży plus bo zapłaciliśmy w złotówkach. W pobliżu jest nieduża winnica i mają tam wina, których u nas nie dostaniesz. Warto spróbować bo warte grzechu. Do granicy w Letenye spokojnej jazdy ok. 1 godz 20 min przez Keszthely drogą 71 później 76 i dalej w lewo w drogę nr 7 i tą drogą już do granicy. A w Chorwacji na autostradę i dalej do celu

 • Iza pisze:

  Witam Panie Jacku

  Na prawdę świetny ten blog. Wybieramy się do Chorwacji pod namiot konkretnie do Orašac. Najkrótszą trasę pokazuje przez Bośnię i w związku z tym pytanie – czy jechał Pan kiedyś taką trasą? Czego się spodziewać?

 • duzy pisze:

  Witam Panie Jacku, chcielibyśmy pojechać do Chorwacji ze znajomymi w sierpniu, moje pytanie jest takie, jak najlepiej przejechać by uniknąć opłat, oraz jak cenowo kształtują się ceny paliwa po drodze, zasięg na jednym zbiorniku u mnie to ok. 1000 km. Na cel obraliśmy Split.

 • ADAM pisze:

  Uprzejmie proszę także o koszt opłat szczególnie już w CHORWACJI aby dojechać na wyspę Brać

  • Jacek pisze:

   Koszt opłat będzie kształtował następująco: 202 kun, co do wariantu drogi, płatna, szybka ale podczas zmany turnusu często się korkuje w Zagrzebiu i na przejściu Slo-Cro.

 • slav pisze:

  świetny opis dzięki wielkie, wyjeżdzamy 23 sierpnia na 12dni z Bielska-Białej do Omiś w godzinach wieczornych ze względu na dzieciaki, (5lat i 15 miesięcy) nie wybraliśmy jeszcze wariantu trasy, ekonomiczny byłby super ale w najszybszym możemy skrócić czas podrózy (a to ważne ze względu na dzieci) jeśli ktoś się wybiera w tym terminie to można do mnie pisać zon.slawomir@gmail.com
  pozdrawiam

 • Szymon pisze:

  Witam.

  Z narzeczoną będziemy jechać trasą szybką. Jedziemy z Wrocławia i granice z Czechami przekraczamy w Boboszów/Lipka Dolna. Zastanawiałem się czy można jakoś ominąć winietkę Czeską i znalazłem taką drogę:
  <a href="http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=
  214147149334669137019.0004e20c188eb8bcb45a4

  (tutaj tylko odcinek Wrocław – Wiedeń)

  Km bardzo podobnie, co standardowa droga przez Brno ale wg. Googla godzina jazdy dłużej…
  Zastanawiam się czy to dobry pomysł? Czy może znasz jakąś lepszą drogę?

  • Jacek pisze:

   Lepszej drogi nie znam bo to nie mój kierunek, mieszkam w innej części Polski, jeżeli macie czas to ta 1 godzina nie będzie stanowiła problemu no i 440 koron macie zaoszczędzone.

 • p4stel pisze:

  Witam,
  9/10 sierpnia ruszam w kierunku Chorwacji z namiotem. Startuje z Gdańska. Czy przebijać się przez całą Polskę A1 i wybrać wariant ekonomiczny ze śląska czy lepszym rozwiązaniem będzie kierunek na Szczecin i przez Niemcy bądź Poznań-Gorzów i też dalej Niemcy ?
  Rzadko wyjeżdżam więc jeszcze zadam pytanie: czy paliwo na trasie będzie w zbliżonych cenach ? Czy może jest jakieś Państwo gdzie powinniśmy chcieć unikać tankowania ?
  // Świetny blog
  Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Myślę, że lepszym wariantem będzie mimo wszystko przejazd przez Polskę na Śląsk i dalej wariantem ekonomicznym, mi podróż zajęła z Tych do Sukosan 12 godzin z licznymi przerwami.

 • pablogt pisze:

  Witamy, wybieramy sie na chorwacje przez barwinek slowacka winiete ominiemy, a czy na wegrzech tez sa jakies winiety czy inne oplaty??

  • Jacek pisze:

   Jeżeli bedziecie jechać autostradami to potrzebna będzie winietka węgierska, a jeżeli ruszycie drogami lokalnymi to nie ma problemu z winietką.

 • Matt pisze:

  Mam pytanie odnośnie trasy . Poradzono mi także , aby jechać przez Niemcy autostradami aż do Wiednia i dalej , jak pan pisał przez Słowenię . Autostrady w Niemczech są niepłatne i sprzwdzając trasę w google maps jest to trasa najszybsza . Pytanie : Czy opłaca się nadłożyć kilometry dla jazdy przez Niemcy ? Czy trasa Będzie komfortowa ? – ponieważ mam 58 lat , jeżdżę dość pewnie i analizuję wszystkie możliwe warianty .

  • Jacek pisze:

   Tak naprawdę każdy ma różne oczekiwania jedni wolą dojechać szybko bez względu na koszty, inni woniej, ale taniej, więc tutaj kwestia zastanowienia wybór przez Niemcy wydaje mi się OK

 • Wojtek pisze:

  Witam. Jedziemy na początku sierpnia do Cro. Mam pytanko czy busa 9-os. (Renault Traffic) trzeba zaliczać do III kat. na bramkach autostradowych w Cro?
  pozdrawiam

 • Matt pisze:

  Zapmniałem dodać – jetsem z Poznania , wybieram się do Rovinj .

 • maciejka pisze:

  Wyjeżdżamy busem doChorwacji w połowie września w 7 osób z Wrocławia.Słyszałem,że na bramkach najlepiej płacić kartą bo unika się kolejek,ponadto wydaje mi się, że w tym okresie chyba na drogach będzie już luźniej.Wybieramy się na Korculę.Nie wiem jak chodzą promy w niedzielę,może ktoś podpowie?

  • Jacek pisze:

   Kartą najlepiej płacić przy wyjeździe z Zagrzebia, a na pozostałych bramkach w kunach.

   • Jaś pisze:

    Ja płaciłem kartą na wszystkich bramkach nie było problemu, a kursu wymiany jaki zastosował bank nie dostałbym w żadnym kantorze, tak że dla mnie to najlepsza forma płatności pozdrawiam

 • wiolas pisze:

  Witam. Jadę do Chorwacji 15.08 i mam pytanie, czy na odcinku Brno – Wiedeń – Słowenia jest jakiś płatny tunel lub most?

 • złoty pisze:

  Panie Jacku.Chce wyjechac z żona do trogiru. Prosil bym o rozpiske trasy ekonomicznej i szybkiej z podaniem gdzie zkupic winiety gdzie sa one potrzebne oraz inne oplaty na jakie musimy byc przygotowani.Jedziemy pierwszy raz.Wyjezdzamy z Poznania. Prosze o pomoc.Pozdrawiam.

  • Jacek pisze:

   Rozpiska trasy ekonomicznej od śląska jest opisana w artykule, kwestia dojazdu z Poznania na Śląsk (ten kierunek jest dla mnie mało znany) więc tutaj musicie sobie ten odcinek zaplanować, jeżeli chodzi o przejazd granicy są dwa warianty:

   1. Przez Cieszyn (trzeba się spodziewać małych utrudnień na drodze w okolicach Triniec gdzie trwa przebudowa drogi i ruch regulują światła) w tej wersji winietki na autostrady w Słowacji można zakupić na samej granicy po stronie czeskiej (ostatnie budki).
   2. Przez Zwardoń winietki na autostrady w Słowacji można zakupić na stacji benzynowej OMV w Cadca (po lewej stronie).

   Jest trzeci wariant przez Ustroń i przejście przez Leszna Górna, ale ten odpuścimy. W Chorwacji płacimy na bramkach, proszę pamiętać płacimy w kunach i liczymy resztę, niestety trafiają się nieuczciwi chorwaci.

 • Jarek pisze:

  Witam.
  Bardzo fajny blog z przydatnymi informacjami.
  Wybieramy się rodzinnie do Chorwacji, wyjazd 2-go sierpnia. Jedziemy trzeci raz – ze względu na dzieciaki ponownie trasa Zwardoń – Słowacja – Węgry – Chorwacja. Trasa może trochę dłuższa – autostrady, ale brak korków na granicach to wielki plus.

  Pozdrawiam
  Jarek

 • Gocha pisze:

  Witam
  proszę o informację ile będzie kosztował przejazd autostradami chorwackim. Jadę do Puli bus 9os. do 3,5t

 • Hubert pisze:

  Opłatę za chorwackie autostrady można wyliczyć tutaj: http://www.hak.hr/info/cestarine/ Należy na pierwszej rozwijanej liście wybrać autostradę a na drugiej rozwijanej liście zaznaczyć miejsce wjazdu na autostradę. W wygenerowanej tabeli odszukać wyjazd z autostrady w pobliżu miejscowości, do której się udajemy i po problemie.

 • jacek pisze:

  jacku ja omijam ten krotki odcinek autostrady przez maribor/30eu/ zjezdzam za grazem 42km zjazd 226 na mureck potem na Lenart 433 z lenartu dalej 433/nad autostrada/ na 229 do ptuja ,i tam trzymaszsie znakow na zagreb i wpadasz na koniec płatnej autostrady,dwanascie km od granicy z chorwacja , dalej 12km a czasami przy korkach w mariborze jestem szybciej jak autostrada

  • Jacek pisze:

   Dokładnie tak, nie wiem jak teraz wygląda oznaczenie bo jechałem tym objazdem 3 lata temu, ale wiem od moich kolegów, że objazd jest nadal aktualny.

   • jacek pisze:

    jsde jutro wiec na dzień dzisiejszy nie mogę potwierdzić czy jest aktualny , ale mam nadzieje ze się nic nie zmienilo ,ja nie mam problemu bo jezdze tamtędy od 7 lat /do breli na makarskiej/ z reguly wyjedzam na noc z wiednia gdzie robie odpoczynek/nocleg ,ale przy obecnych prognozach nie wiem po co tam jade???????????????
    pozdrawiam mam nadzieje ze ciepełko zostanie na druga polowe sierpnia,
    pozdrawiam

 • p4stel pisze:

  Jadę do Chorwacji przez Słowację i Węgry i kawałeczek przez Słowenię ( objazdem ). Proszę o informację czy oprócz liny holowniczej, kamizelki odblaskowej, gaśnicy, apteczki i dodatkowego trójką będę jeszcze coś potrzebował ? Nie wiem też czy będę potrzebował zielonej karty pojazdu bądź dodatkowych ubezpieczeń.
  Będę wdzięczny za pomoc.

  • Jacek pisze:

   Zielona karta jest niepotrzebna, jeżeli chodzi o wyposażenie samochodu, przepisy UE jasno i wyraźnie wskazują, że pojazd z danego państwa ma być wyposażony w to co jest wskazane w przepisach tego państwa, czyli Twój samochód ma mieć to co jest wskazane w Polskim Kodeksie Prawo o Ruchu Drogowym.

 • Maciek pisze:

  Witam, wybieramy się z rodzinką autkiem na Istrię w okolice Puli, z racji zabukowanych terminów musimy być 03-08 na miejscu. Jedziemy z wawki więc jak czytam pewnie przez Cieszyn i z racji dzieciaków zdecydowanie trasą szybką – autostradami. Może i troszkę się powtarzam ale już pogubiłem się w tych skrótach, objazadach dojazadch :), bardzo prosiłbym jeszcze raz :) o dokładny opis trasy szybkiej do Puli i oczywiście o konieczność zakupu winiet czy też gdzie można płacić na bramkach. Jadę pierwszy raz więc stąd moje obawy, może też korzystając z okazji pytam czy ktoś jedzie w tym terminie w okolice Puli przez Cieszyn, zawsze to raźniej :) Z góry dziekuję za informację, pozdrawiam, Maciek

 • Gocha pisze:

  Drogi Jacku Twój Blog jest wspaniały ale pomocy bo nie mogę się połapać (pomimo podpowiedzi Huberta) w tych opłatach po chorwackich autostradach a szef zlecił mi przygotowanie kosztu przejazdu z Krakowa do Puli (a kierowca na urlopie)
  Błagam przelicz mi koszt chorwackich autostrad przy przejściu w Gornji Macelj i II wariant w Mursko Sredisce BUS 9os. do 3,5t.
  Z góry wielkie dzięki.

  • Jacek pisze:

   Wariant przez Gornji Maceji odcinek I 72 kuny + odcinek II 56 kun + odcinek III 68 kun
   Wariant przez Mursko Sredisce odcinek I 39 kun (wjazd na autostradę w Varażdin) + odcinek II 56 kun + odcinek III 69 kun

 • Grzegorz pisze:

  Witam wybieramy sie w okolice okrug gornji wyjazd planujemy 10 z okolic krakowa wybieramy trase ekonomiczną jezeli jest ktos chetny na wspolną podroz samochodami ( razem bezpieczniej )prosze o kontakt grzesiek1836@wp.pl

 • Filip1984 pisze:

  Dzień dobry

  12 sierpnia wybieramy się autem osobowym z Wrocławia do Breli. Ze względu na dziecko chcemy wyjechać na wieczór aby na miejscu być przed południem (lub rano). Planujemy jechać przez Czechy, Austrię oraz Słowenię, potem Zagrzeb i dalej autostradę do Breli. Proszę napisać ile może trwać taka podróż (jedziemy płatnymi autostradami), zależy nam żeby na miejscu być ok 10 – 11 przed południem.

 • Aleksandra pisze:

  Witam, super stronka ;)
  Wybieramy się ze znajomymi do Makarskiej, myslimy o wyjezdzie poznym wieczorem 14 sierpnia. Ruszamy z okolic Łodzi, gdyby ktoś chciał się dołączyć swoim autem ( wiadomo zawsze bezpieczniej w razie awarii i razniej ;) ) to czekam na e-maile : aleksandra.p91@wp.pl ;)

 • BEATA pisze:

  WITAM . my ruszamy 15 sierpnia w nocy na chorwacji
  a pytanie mam do pana takie czy może się pan orientuje czy oplaca się jechać samochodem z chorwacji do Włoch czy promem ?? korzytał ktoś z tego?

  • Jacek pisze:

   Nie korzystałem bo to jest droga sprawa.

  • ja pisze:

   Ceny można znaleźć w Internecie, kursują promy do Splitu. Ale nie wiem czy jest po co bo dojazd do Włoch chyba trwa tyle samo albo dłużej jak do Chorwacji. Natomiast dwa razy w tygodniu kursuje prom z Rijeki do Splitu, kosztuje za 2 osoby i samochód ok. 100 euro w jedną stronę. Prom pływa 2 x w tygodniu, ze Splitu w czwartki i niedziele, w odwrotną stronę trzeba sprawdzić – prom ma swoją stronę internetową. Widoki piękne i mniejszy wysiłek bo jeżeli ktoś wjeżdża do Chorwacji w Rijece a chce jechać do Splitu to czekałoby go powyżej 400 km jazdy w upale autostradą. Ja w przyszłości wybiorę prom bo strasznie byłam senna w tych upałach.
   Prom z Włoch na przykład tu:
   http://www.blueline-ferries.com/
   Za samochód w promocji chyba 10 euro w jedną stronę i za krzesełka dla 2 osób 60 euro w jedną stronę. Zależy od dnia i dostępności miejsc.

   • Marcin pisze:

    Prom Split – Ancona to koszt min 300-320 euro w obie strony 1 x auto, 2 x dorosły, 1 x dziecko Przy opłacie promocyjnej za auuto 10 euro.

 • BEATA pisze:

  i jaka miejscowość w chorwacji polecacie?

  • Jacek pisze:

   Miejscowości jest wiele, wszystko kwestią priorytetów lub oczekiwań. Czy stały ląd czy wyspa, jakość plaży, czy ma być kameralnie czy tłoczno itp.

 • JAgula pisze:

  Jedziemy do Dubrovnika. W którym miejscu w Chorwacji wjedziemy na autostradę (wjeżdżając z węgier) i dokąd teraz autostradą dojedziemy?

 • Daniel2805 pisze:

  wtam, 9.08 jedziemy z Lodzi do miejscowości Pag,myślę o trasie szybkiej żeby w miarę szybko dojechać.. ale będę też wdzięczny za poradę jaką trasę by Pan polecił, czy winietki też będę mógł kupić w nocy w „tych budkach” za przejściem w Czechach co Pan opisuje? czy orientuje się Pan co do cen promów w Chorwacji? (myślałem żeby dojechać do jakiegoś zejścia na prom by szybciej dostac sie na Pag) będę wdzięczny za odp, pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Wtorek jest dobrym dniem na wyjazd i oba warianty będą szybkie (autostradami będzie dużo drożej), co do promu w zeszłym roku płynąłem na Pag z Prizny, ale stałem w dość długiej kolejce na przeprawę, która wynikała z weekendu i dużej liczby turystów ciągnących do Novaliji, przez most jest dłużej.

 • SławekW pisze:

  Planuję wyjazd oczywiście do Chorwacji (Ciovo). Ze względu na dzieci chcę podróż rozłożyć na dwa dni (trasa ekonomiczna). Czy jeżeli wyjadę w sobotę, nocleg-Węgry i reszta trasy w niedzielę to gdzie mogę spodziewać się kroków. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Jacek pisze:

   W tym przypadku korków nie będzie, w niedzielę podróż przez Węgry, kawałek Słowenii i Chorwację jest mało uciążliwa i bez korków, chyba, że coś się stanie na drodze.

  • Natek pisze:

   Parę dni temu wróciłem z 2-tygodniowego pobytu w Chorwacji. Wybrałem trasę Słowacja-Węgry-Chorwacja. Jechałem z żoną i dwójką dzieci z Warszawy trasą Katowicką tzw. „Gierkówką”. Po jej remoncie jedzie się ni ą bardzo dobrze, zwłaszcza że zlikwidowano większość fotoradarów., Z domu wyjechałem o 5:00 rano. Po jednym ok. półgodzinnym postoju w McDonald’s przed Bielsko-Białą i drugim krótkim postoju na tankowanie za Żywcem przekroczyłem granicę Słowacką w miejscowości Korbielów (godz. ok. 10:30). Przez Słowację do przejechania jest ok. 200km – jest to najwolniejszy odcinek z całej trasy (trzeba przejechać przez sporo wsi i kilka miasteczek – m.in. Ruzomberok, Banska Bystrica, Zvolen). Za Zvolenem ok. 40-minutowy postój w jednym z przydrożnych barów na kawę i frytki i potem już w miejscowości Sahy granica z Węgrami (godz. ok. 14:00). Następnie ok. godz. 15:00 wjazd do Budapesztu (nie ma obwodnicy i jedzie się przez centrum, ale przejazd przez całe miasto odbył się bezproblemowo i zajął zaledwie pół godziny). Za Budapesztem już cały czas tylko autostrada. My ze względu na dzieci nie chcieliśmy pokonać całej trasy ciurkiem i zaplanowaliśmy nocleg nad Balatonem. W miejscowości Siofok (dojazd ok. godz. 16:30) znaleźliśmy fajny hotel z ogrodzonym parkingiem (taki parking to dobra sprawa, bo cały samochód pełen dobytku, załadowany do granic możliwości jest bezpieczny). I to tyle z jazdy pierwszego dnia – w sumie ok. 800km wraz z postojami zaliczone w 11,5h. Drugiego dnia wyjazd z Siofok ok. godz. 10:00 rano, non stop autostrada praktycznie aż do samego końca (docelowo zmierzaliśmy do miejscowości Rogoznica między Szybenikiem a Trogirem – polecam!). Zrobiliśmy tylko jeden półgodzinny postój pod Zagrzebiem na tankowanie i kawę. Do Rogoznicy dotarliśmy mniej więcej o tej samej porze co do Siofok dnia poprzedniego a więc ok. 16:30. Podsumowując dzień drugi: ponad 600km wraz z jednym postojem w niespełna 6,5h. Prędkość z którą poruszaliśmy się na autostradach wynosiła ok. 130-140km/h. Drogę powrotną do Polski przejechaliśmy dokładnie tą samą trasą. W obie strony na pierwszy dzień serwowaliśmy sobie większą część trasy, tak żeby na deser w drugim dniu zostało już mniej kilometrów, dlatego na miejsce noclegu w drodze do Polski obraliśmy miasteczko Zvolen na Słowacji. Zarówno do Chorwacji jaki z powrotem do Polski podróżowaliśmy w soboty i niedziele. Myślę że zaliczona przeze mnie trasa może być dobrą alternatywą do wybieranej przez większość podróżujących trasy Czechy-Austria-Słowenia-Chorawacja. Przejazd w obie strony odbył się przy stosunkowo niedużym natężeniu ruchu bez żadnych korków, zakłóceń ani innych utrudnień, pomimo tego że odbywał się w lipcu, a na dodatek w weekendy.

   • campdavid pisze:

    wybieram się do chorwacji 18.VIII mniej więcej tą samą trasą tzn myślałem o przekroczeniu granicy w chyżnem i dalej do budapesztu wzdłuż balatonu i na chorwację aczklwiek przekroczenie granicy w korbielowie jest chyba dobrą alternatywą gdyż trasa z warszawy do krakowa do najlepszych nie należy zwłaszcza jej druga część. Mam zatem jedno pytanie czy mógłbyś mi podać szczegułowy plan trasy od korbielowa do budapesztu i powiedzieć mi czy na tym slowackim odcinku są jakieś opłaty za przejazd?

   • sb12 pisze:

    witam,

    czy byłby Pan skłonny podać namiary na to miejsce noclegowe nad Balatonem. rozważamy identyczny wariant podróży:-)
    z góry dziękuje
    sb

 • Elwira pisze:

  Witam. W sierpniu wybieramy się do Sukosanu. Czy może Pan obliczyć jako kwotę wydam na winiety na 10 dni w obie strony? Ruszamy z Opola.

 • Elwira pisze:

  A drugie pytanie. Czy brać ze sobą inne waluty niż euro i ile?

 • ja pisze:

  Właśnie wróciłyśmy z Chorwacji (Krvavica, ok. 65 km od Splitu). Jeżeli ktoś jedzie z Krakowa to polecam trasę Muszyna, Lipany, Sabinov, Kosice, Miskolc, Budapeszt (w tym roku nie ma wielkich remontów i nie błądziłyśmy po Budapeszcie z GPSem ale niestety nie ma obwodnicy i jest ryzyko pobłądzenia, nie pić kawy przed przejazdem przez to miasto), wzdłuż Balatonu na Varazdin i Zagreb, Karlovac, autostradą do Splitu albo dalej, np. do Promajny i Makarskiej.
  Droga ze Splitu na południe jest często zakorkowana więc warto jechać jak najdłużej autostradą. Za autostradę zapłaciłyśmy 201 kun plus bodajże 40 kun za tunel przed autostradą od strony Makarskiej.
  Przestrzegam przed bardzo agresywną jazdą kierowców w Chorwacji. Chorwacji, Włosi, także inne nacje jeżdżą bardzo agresywnie nie przestrzegając ograniczeń prędkości. Radzę jechać od 2 w nocy do 9:00 rano jeżeli ktoś chce jechać zgodnie z przepisami i ograniczeniami prędkości jakie są na znakach. Inaczej radzę jechać PRZYNAJMNIEJ z prędkością do jakiej jest ograniczenie. Kierowcy także nie zatrzymują się kiedy jest znak ustąp pierwszeństwa i na autostradzie należy zjeżdżać na lewy pas jak się widzi że ktoś jedzie drogą łączącą się z autostradą.
  Autobusy wyprzedzające w tunelach i jeżdżące z zawrotnymi prędkościami tuż nad przepaścią to normalka. Tym niemniej, obyło się na strachu, dojechałyśmy w obydwie strony bez kłopotów. Bardzo strome ulice na wybrzeżu.
  Co do cen to na parkingu płaciłyśmy 160 kun za 2 osoby, samochód i namiot, bez prądu (autokamp w Krvavicy). Apartamenty od 10 euro od osoby dziennie (Krvavica przy głównej drodze, bez klimatyzacji) do 35 euro od osoby.

  Inne uwagi: w okolicach Balatonu niesamowicie wiało (boczny wiatr), winietki około 10 euro w każdym z krajów które przejeżdżałyśmy (10-cio dniowe). Kursy wymiany pod koniec lipca 2013 na miejscu to 1.52-1.76 kuny za złotego kiedy się sprzedawało złote a kupowało kuny. Najkorzystniejszy kurs znalazłyśmy w Baśce Voda w jednym z kantorów (biuro wycieczkowe). W Splicie kurs (w hipermarkecie) 1.58 kuny za złotego. Dobry kurs był na autostradzie na zjeździe gdzie była rzeźba kobiety z dzieckiem nad Adriatykiem 1.64 kun za złotego.
  Warto mieć z 600-800 kun na początek ze sobą aby kupić paliwo, zapłacić za autostradę, kupić zimne napoje i kawę (temperatury 35C – 40C). Nie było problemów z noclegiem, było miejsce i na parkingach i mnóstwo wolnych apartamentów.

  Zwykle apartamenty z dużym i płaskim parkingiem są droższe. My zmęczone drogą pierwszą noc spędziłyśmy w pensionacie w Makarskiej wybierając nocleg aby miał wielki pusty parking na który bez problemu można wjechać. Kosztowało nas to 60 euro za 2 osoby ale łóżka perfekcyjnie miękkie, klima, czyściutko i bezproblemowe parkowanie. Większość pensjonatów i domów ma parkingi albo bardzo strome, albo z trudnym dojazdem albo tuż nad przepaścią.

  Co do czasu dojazdu co Chorwacji do Krakowa to 22 godziny, ale to wyczerpująca jazda i lepiej zjechać gdzieś i chociaż kilka godzin się przespać, nawet w samochodzie.

  Co do cen to niewiele mogę podać bo mieliśmy jedzenie z Polski, ale co pamiętam:
  woda mineralna w supermarkecie ok. 5 kun w sklepie 6 kun
  jogurt około 7- 10 kun
  pół kilograma fig 25 kun

  Polecam Chorwację za krystalicznie czystą wodę, podobny język do polskiego, miłych i serdecznych ludzi, oraz to, że każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od możliwości finansowych.

  • ja pisze:

   Ceny winietek, które pamiętam: Słowacja 10 dni bodajże 10 euro, Węgry 3000 forintów chyba też 10 dni, Chorwacja – nie ma winietek, płaci się za autostradę. Nie było gór praktycznie jak się jechało autostradami. Jechałyśmy samochodem z silnikiem o pojemności 1.2 litra.

  • Elwira pisze:

   Co wziąć do jedzenia, żeby przyoszczędzić?

 • piotr pisze:

  Witam. Czy ktoś mi odpowie czy na bramkach na autostradzie w Chorwacji można płacić kartą, czy trzeba mieć kuny w gotówce?

  • Jacek pisze:

   Można płacić kartą, kunami i euro, najlepiej w zależności od banku kartą, a później kunami na końcu w euro bo oszukują na przeliczniku i reszcie

 • Elwira pisze:

  Trasa numer 2 – najszybsza. Nie wiem ile przeznaczyć na wszystkie opłaty okołotrasowe.

 • Tomek pisze:

  Dzięki za opis/przepis, wariant pierwszy zaliczony;) Jechałem w tygodniu, żadnych korków. Trasa na pewno wolniejsza, ale bardzo przyjemna.

 • Daro pisze:

  Kapitalny blog
  Jadę z rodziną pierwszy raz do Cro wybieram trasę szybko
  Jaki czas podróży jeśli z rybnika wyjadę o 18 w niedzielę

 • Regina pisze:

  Witam

  Czy długo oczekuje się na kontrolę na przejściach i czy w ogóle są przejścia graniczne.
  Jadąc do Niemiec nie zauważam granicy a do CRO wybieramy się po raz pierwszy i ciekawi nas ta kwestia. Dodam, że jeszcze nie zdecydowaliśmy którą trasą ale wolelibyśmy nie stać w kolejkach granicznych.

  Dziękuję za podpowiedź

  • Jacek pisze:

   Zależy przez jakie państwa, na austriacko-słoweńskiem nie ma kontroli, słoweńsko-chorwackim czasami kontrola paszportów, na węgiersko-słoweńskim nie ma kontroli. Trzeba pamiętać że wszystko zależy od przejścia i nastawienia celników, co do korków czasami są w szczycie i w czasie zmiany turnusu. Najlepiej wyjechać w tygodniu lub w niedzielę.

 • campdavid pisze:

  Wybieram się 18.VIII do Chorwacji (środkowa Dalmacja) najlepiej Makarska, Trogir, Omiś którą z tych miejscowości byś polecil a może jakąś inną i czy lepiej zarezerwować apartament już teraz np. przez portal adriatic.hr czy śmiało można poszukać czegoś na miejscu. Wstępnie mam zarezerwowane 2 apartamenty przez portal booking.com ale myślę, że są one za drogie bo za 5 nocy życzą sobie 600 E w jednym obiekcie i nieco taniej bo 525 E w drugim. Fakt apartamenty są na wypasie ale znajomy który jeździ tam juz kilka lat mówi mi po co ci takie super warunki tam nie siedzi się w apartamencie czy hotelu tylko jest co oglądać. Czy podzielasz jego zdanie i czy faktycznie moje zarezerwowane apartamenty są drogie jak na Chorwację? Dodam tylko, że większość apartamentów na portalu adriatic.hr nie spełnia moich oczekiwań co do standardów. A może Ty możesz polecić mi jakiś apartament w środkowej Dalmacji o dobrych warunkach w przystępnej cenie?

  • Jacek pisze:

   Z tych dwóch miejscowości poleciłbym Ci Omiś jest mniej zatłoczony i bliżej do różnych ciekawych rejonów (Makarska, Dubrovnik, Split itp.), co do cen to drogo, ale wszystko zależy od lokalizacji i standardu, generalnie średnia cena za apartament to 50-90 euro, ale idzie znaleźć taniej. Kolega ma rację z apartamentem. Niestety w tych okolicach nie mam nic ciekawego na oku.

 • magda pisze:

  Witam,
  czy mógłby Pan polecić miejsce w okolicach Zadaru, gdzie można odpocząć na plażach nie tak bardzo kamienistych? Zdaję sobie sprawę z tego że piasku takiego jak nad Bałtykiem nie znajdę ale może chociaż jakiś żwirek lub drobne kamyki?

  • Jacek pisze:

   Nin i okolice, tam jest trochę spokojniej i bardziej piaszczysto, w Sukosan bardziej kamienisto, ale w wodzie brak jeżowców i piasek, idealnie dla dzieci.

  • renata pisze:

   Od dwóch lat przez kilka dni wypoczywamy w okolicach Zadaru, później docelowo docieramy do Stonu koło Dubrownika. Polecam apartamenty w Sabunike, są nowe, nie śmierdzi z kanalizacji i nie ma komarów. Niedaleko jest oblężony Nin. Na plażę dojeżdżamy samochodem do Privlaki, korzystamy z plaży Punta. Drogowskaz koło kościoła. Jest piasek. Próbowaliśmy w okolicy nocować, ale jest dużo komarów i starsze budynki z przykrym zapachem. W Zadarze polecam wycieczkę statkiem ze szklanym dnem, obsługa mówi po polsku. Kameralna wycieczka. Skakanie do Adriatyku, ze statku. Byłam na kilku takich wycieczkach, ale ta była super i po drodze na wyspie w Kuklicy przepyszne lody.

 • Adam30 pisze:

  Witam Panie Jacku

  Prosze mi powiedziec ile kosztowalyby mnie autostrady od granicy Słoweńsko CHorwackiej do miejscowości Rogoźnica ?

 • Grzegorz pisze:

  Witam panie Jacku czy orientuje się pan czy naklejka PL kraju jest obowiazkowa

 • Elwira pisze:

  Czy trzeba wykupić ubezpieczenie siebie i samochodu na okres wyjazdu czy wystarczy EKUZ i OC?

 • Elwira pisze:

  Czy bez problemu dojadę do Chorwacji tylko z dowodami bo cała rodzina ma nieaktualne paszporty?

  • Jacek pisze:

   Jeżeli każdy z członków rodziny ma DO to nie ma potrzeby zabierania paszportów, ale mimo wszystko bym je ze sobą zabrał, Chorwacja jest od niedawna w UE i jeszcze niektórzy urzędnicy mogą zażądać paszportów (nie ma problemu, że są nieważne).

 • Elwira pisze:

  A jeśli chodzi o płatność kartą to na tej karcie mogę mieć złotówki? Bo nie posiadam konta walutowego.

 • campdavid pisze:

  Pytanie odnośnie dozwolonej prędkości? Czy na autostradzie na Węgrzech i na Chorwacji można jechać tylko 130 km/h czy można nieco szybciej, bo nie lubię takimi prędkościami się poruszać? Znajomy mi mówił, że w tych krajach autostrady są kamerowane i przy zjeździe z nich można dostać niezły mandacik jak się będzie jechało np 180 km/h, bo cały system przelicza czas jazdy itd czy to prawda?

  • Jacek pisze:

   To są tzw. radary odcinkowe, szczerze mówiąc jeżdżąc po drogach Chorwacji i Węgier nie spotkałem się z takimi radarami

   • Marcin pisze:

    W tamtym roku padła nam klima (45C i dzieciaki ) i nie było rady gaz do oporu żeby jak najszybciej dotrzeć do celu 180km/h średnio na trasie do Splitu. Bez konsekwencji, ale było pusto i może to dlatego.

 • Roja07@onet.eu pisze:

  witam, wybieramy sie dzis, tj w sobote, w godz. popoludniowych do Chorwacji, rejon Trogir trasa ekonomiczna z okolic Krakowa, jesli jakas rodzina chciala by dolaczyc dla bezpieczenstwa to prosze pisac na maila. Pzdr, swietny blog!

 • bafka pisze:

  Witam czy jest opcja aby dojechać ze śląska do Chorwacji (Makarska Riviera) nie płacąc za drogi . Proszę o odp.

 • jacol pisze:

  witam :)
  na poczatku :) stronka super …ale to juz chyba wiadomy :)
  wybieram sie na poczatku wrzesnia do chorwacji, wariant jak najszybciej , tylko pojade raczej w nocy, wiec mam pytanie czy winnetki na czech, austrie i słowenie kupie takze w nocy, czy nie bedzie z tym problemu, i gdzie najlepiej wymienic walute , w polsce w kantorze czy juz w chorwacji w banku?? nie zabatdzo znam sie na kursach….
  dzieki za pomoc ….
  strona naprawde super, ale przeciez to juz wiadomo…:)

  • Jacek pisze:

   Winietki można zakupić na stacjach benzynowych, nie ma z tym problemu, co do przed i za granicą z Polski, najlepiej zakupić w Polsce euro i wymienić w banku na Chorwacji (jest dużo lepszy kurs niż w kantorze), jak wyjeżdżałem to w banku za 1 euro płacili od 7,4 do 7,6 kuny.

 • Andrzej pisze:

  Witam i dziękuję za praktyczne porady i cierpliwe odpowiedzi. W nawiązaniu do trasy ekonomicznej mam takie pytanie – czy jest sens aby pojechać z Cakovec drogą nr 3 aż do miejscowości Popovec żeby wbić się dalej na autostradę do Zagrzebia? Czy taka oszczędność (opłaty za Chro. autostradę) ma wogóle sens czy lepiej nie zawracać sobie głowy? Pozdrawiam

 • marta mro pisze:

  czy może Pan polecić jakieś nocleg w Baśka Voda lub inny sprawdzony w Dalamcji?, wiem że dla każdego to subiektywne co się podoba ale jak się nie zna człowiek to lepiej polegać na doświadczeniu innych
  stronka świetna

 • Grzegorz pisze:

  Panie Jacku czy to prawda ze w chorwacji wymagane są dwa trojkaty ostrzegawcze i dwie gasnice

  • Jacek pisze:

   To nie prawda, samochód ma mieć takie wyposażenie jakie obowiązuje w kraju rejestracji

   • Marek pisze:

    To dlaczego na Słowacji wlepiają mandaty za brak kamizelki odblaskowej? W Polsce przecież nie ma obowiązku jej posiadania.

    • Jacek pisze:

     Niestety tak to jest, że ciężko na drodze się wytłumaczyć, znam kilka osób, które odmówiły przyjęcia mandatu i sprawę wygrały, ale to wiąże się ze straconym czasem, a wiadomo w podróży go nie ma i dlatego słowaccy policjanci to wykorzystują. Niestety ciężko im wytłumaczyć, że pojazd jest zarejestrowany w Polsce i w Polsce są wymagane inne rzeczy, a my przez ich kraj jedziemy tylko jako tranzyt.

 • karkasia pisze:

  Witam ,jedziemy z 17 na 18 sierpnia do Chorwacji z Bydgoszczy.Wybieramy wariant ekonomiczny przez Słowacje ,Wegry…Czy mógłby pan podac linka lub info na najlepsza trase: gdzie najlepiej przekroczyc granice, gdzie i ile za winiety,czy trzeba przez autostrady ,a jezeli tak to ile kosztuja.Szukamy chetnych w tym terminie ,w kilka aut razniej.Dziekuje i pozdrawiam,Kasia.

 • marta mro pisze:

  czy żeby dojechać do Dubrownika trzeba mieć paszport???? bo przejeżdża się przez Bośnie????

 • plaster pisze:

  Witam Panie Jacku,
  pierwszy raz ruszamy do Chorwacji. Planujemy wyjechać 6.08 z Połczyna zdroju (zachodniopomorskie). Nie wiemy jak się zabrać do trasy: gdzie zatrzymać się na nocleg, jak w miarę ekonomicznie dojechać.Nie mamy jeszcze konkretnej miejscowości docelowej, może poleciłby Pan jakieś mniej zatłoczone fajne miejsce bliżej północy chorwacji.
  Z góry dziękuję za kilka porad i pozdrawiam.

 • K pisze:

  Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale w Słowenii należy kupić winiety i do tego uiścić dodatkową opłatę na autostradzie?
  Czytałam na stronie pzm, że część dróg jest płatnych winietą w tym droga numer A1 i A2, wynika z tego, że jedynie płacę za winietę przy wjeździe do Słowenii?

 • mirza pisze:

  Panie Jacku.
  Pierwszy raz wybieram się do Chorwacji własnym samochodem. Proszę o pomoc w ułożeniu trasy z Przemyśla do Crikvenicy. Proszę o rady dotyczące przebiegu trasy i niej samej (o czym mam pamiętać). Interesuje mnie trasa ekonomiczna. Z góry serdecznie dziękuję!

 • Alka pisze:

  A my właśnie wróciliśmy. Nigdy więcej wyjazd z piątku na sobotę i przez Słowenię. Korek przed Mariborem na 3-4 godziny. Droga powrotna ta sama i super bez korków. Wyjechaliśmy ze Splitu o 24 bo tak dopłynął prom.

 • Alka pisze:

  winietki można zamówić przez internet ze strony PZMot dopłata
  9 tylko kurier).Nie stajesz tylko jedziesz.

 • karkasia pisze:

  Witam ,jedziemy z 17 na 18 sierpnia z Bydgoszczy do Chorwacji ,konkretnie Omisia na kemping .Wybieramy wariant ekonomiczny przez Słowacje ,Wegry…Czy mógłby pan podac linka lub info na najlepsza trase: gdzie najlepiej przekroczyc granice, gdzie i ile za winiety,czy trzeba przez autostrady ,a jezeli tak to ile kosztuja.Szukamy chetnych w tym terminie ,w kilka aut razniej.Dziekuje i pozdrawiam,Kasia.

 • jaarox pisze:

  Witam,
  Planujemy wyjazd 15 sierpnia. O której najlepiej wyjechać z okolic Katowic ? Trasa szybka? Czy np 22:00 bedzie ok ?

 • Rafał pisze:

  Witam. Super porady, tym samym mam pytanie jak ocenia Pan Zadar lub Split jeśli chodzi o ceny o dostępność plaż.

 • San pisze:

  Witam, planujemy wyjechać motorem w nocy z 8 na 9 sierpnia ze Górnego Śląska w stronę Jezior Plitwickich. W związku z tym, chciałabym zasięgnąć porady, jaką trasę najlepiej obrać. Zależy nam przede wszystkim, żeby drogi były dobrej jakości, ale chcemy uniknąć autostrad/opłat, w dodatku nigdzie nam się nie spieszy. Trasa ma być bezpieczna, ekonomiczna i z dobrym asfaltem i co najważniejsze, bez korków na przejściach i po trasie. Czy mógłby Pan coś doradzić? Opisany wariant ekonomiczny jest dla nas optymalny?

  • Jacek pisze:

   Wariant ekonomiczny jest optymalny i godny polecenia, można oczywiście ominąć również autostrady słowackie, ale tam jest już trochę kluczenia

 • San pisze:

  PS. Będziemy mieć nawigację więc chcielibyśmy znać poszczególne miasta, przejścia graniczne przez które będziemy przejeżdżać.

 • Ola pisze:

  No to ruszamy. Dziś o 20.00 wyjazd z Dąbrowy Górniczej do Trogiru. Wybrałam wersję ekonomiczną (mąż jest przeciwny). Po powrocie napiszę kto miał rację :-)

 • Ania pisze:

  witam,
  poraz pierwszy wybieramy sie do Chorwacji, co do drogi to jest super opisana, ale proszę o porady typu; Jak płaci się za noclegi w Chorwacji w euro czy kunach, czy w sklepach można płacić w euro, no i jak kupić winietki tzn jak się dogadać okupno winietek,

 • Piotrek L. Tychy KMP pisze:

  Cześć! Jacek podałbyś mi swój telefon ma maila, zadzwonię w sprawie Chorwacji.
  Dzięki!

 • Piotrek L. Tychy KMP pisze:

  Jeszcze mam pytanie do Ciebie o pogodę. Pokazuje teraz, że mają być opady w weekend. Czy jak są deszcze,to tak jak u nas, że leje całymi dniami, czy jest to przejściowy deszcz?

 • Aneta pisze:

  Witam,
  Panie Jacku rewelacyjna strona – bardzo pomocne wypowiedzi :)
  Wybieramy się w okolice Makarskiej (Igrane) – po raz pierwszy do Chorwacji. Ruszamy 10.08 z okolic Bielska-Białej. Myślałyśmy o szybkiej trasie ale po lekturze chyba zmienimy trasę na ekonomiczną. Po drodze odwiedzimy prawdopodobnie Jeziora Plitwickie.
  Proszę o podpowiedź, gdzie najlepiej przenocować? Ze względów bezpieczeństwa chcemy rozłożyć trasę na 2 odcinki (większa cześć pierwszego dnia).

  Gdyby ktoś chciał się dołączyć swoim autem (zawsze raźniej :), proszę o kontakt (aneta.sikora2@gmail.com). Pozdrawiam :)

  • Jacek pisze:

   Sobota to najgorszy dzień na wyjazd dlatego trasa ekonomiczna jest najlepsza, co do noclegu to tylko w Plitvicach lub okolicznych wioskach, to jest super rozwiązanie, noclegi załatwicie na miejscu bez problemu.

 • Artur pisze:

  Witam, wyjeżdżamy w niedzielę 11.08.2013 z Warszawy. W zeszłym roku przejeżdżaliśmy przez Cieszyn. Jechaliśmy przez Austrię i płatną Słowenię. W tym roku jedziemy jednym samochodem na Hvar i chcielibyśmy ominąć płatne autostrady na Słowenii. Jeśli ktoś w tamtym kierunku się wybiera, miło byłoby połączyć siły. :)

 • marcin pisze:

  Witam.
  Czy jadac droga nr. 86 przez Wegry wjeżdzamy do Słoweni i musimy kupic winete na autostrade

 • Paweł pisze:

  Witam,

  mam pytanie dotyczące doświadczeń z kwaterami. W przyszłym tygodniu wybieramy się do Sumartin (wyspa Brac) i nie mamy jeszcze rezerwacji noclegów. Lepiej wcześniej coś znaleźć czy na miejscu szukać wolego miejsca? A może ma to wpływ na cenę kwater?

  • Jacek pisze:

   Im więcej osób jedzie tym trudniej znaleźć dobrą kwaterę, ale zawsze na miejscu można wybrać najlepszą i potargować się trzeba tylko zarezerwować sobie więcej czasu

 • Mariusz pisze:

  Panie Jacku, ja z klolei wybieram się w czwartek 15.08.2013r do Chorwacji w okolice Dubrovnika. Możliwe, że wyruszę w Niedzielę 18.08, jeżeli pierwszy termin wyjazdu pan odradzi. Proszę mi powiedzieć, jaką trasę pan wybrałby na moim miejscu. Dodam, że wyjeżdżam z Białegostoku i ze względu na ceny paliwa oraz znaczna odległość preferowałbym wariant mozliwie najbardziej ekonomiczny.

  Może są na blogu osoby, które wybieraja się w podobnym terminie (proszę o kontakt) bedę prawdopodobnie jechał na Warszawę i dalej Katowice, chyba, że dostanę inny wariant trasy od pana Jacka.
  Pozdrawiam i dziękuję.

  • Jacek pisze:

   Czwartek jest dobrym dniem na wyjazd i nie ma co go zmieniać tym bardziej, że podróż zajmie Wam dwa dni, chyba, że jedziecie bez noclegu w podróży. Jeżeli chodzi o trasę macie kupę kilometrów przed sobą, najpierw na Górny Śląsk, później polecę trasę ekonomiczną wielokrotnie sprawdzoną przeze mnie czyli Słowacja (przejazd granicy przez Cieszyn), później Węgry drogą 86 (bezpłatna),objazdem Słowenii (przestudiujcie uważne moje wskazówki) i dalej Chorwacja autostradą w kierunku na Split i Dubrownik.

 • woytaz pisze:

  Witam.
  17.08 wybieram się z bratem do Trogiru. Jesteśmy ze Śląska (mysłowice). Co sądzicie o trasie : Zwardoń>Zlina>Bratislava>Gyor>”nad Balaton”>Zagrzeb. dalej juz autostrada.
  Wychodzi na to,że płaci się tylko na słowacji

 • ewelina pisze:

  Witam. Czy piatek (podroz noca) jest dobrym dniem na wyjazd do chorwacji czy lepiej jechac w sobote?

 • tyski1971 pisze:

  Witam.
  1. Wyjezdzam pierwszy raz do Chorwacji (miejscowosc NIN) z rodzina i chcialbym prosic o pare porad.Wyjezdzam Mikołowa i bede kierował sie na A1 która przebiega niedaleko.Bede jechał przez Czechy,Austrie i Słowenie (drogami płatnymi).Prosze powiedz mi gdzie najlepiej tankowac chodzi mi gdzie jest stosunkowo najtaniej i czy sa jakies stacje które polecasz lub które omijałbys z daleka.
  2.gdzie najlepiej wymienic złotówki na kuny w naszym kraju czy juz na miejscu
  Z góry dziekuje

  • Jacek pisze:

   Jeżeli chodzi o stacje benzynowe nie mam pojęcia, jak mi zaczyna brakować paliwa to na najbliższej tankuję, staram się szukać Shell, najlepiej w kantorach w Katowicach, ale raczej bym radził zakup euro i wymienić je w Chorwacji na kuny (w banku).

 • KASIA pisze:

  MAM TAKIE PYTANKO DO PANA WYBIERAM SIE JUTRO DO CHORWACJI WYJEZDZAM Z WLOCH Z TRIESTU CHCE OMINAC DROGI PLATNE ,ORIENTUJE SIE PAN MOZE CZY DROGA E 61 W SLOWENI JEST PLATNA CZY NIE ,,JADE DO SPLITU ….

 • Jaś pisze:

  To w końcu ta Czeska 11 jest płatna od 1.07 czy nie? Bo już się pogubiłem :<
  Panie Jacku i jeszcze jedno pytanie jeśli można. Mam okazje pojechać pod koniec sierpnia do Chorwacji jeszcze raz, w grę wchodzi Split lub Sukosan. W okolicach Splitu byłem kilka razy i wiem jak wygląda natomiast nigdy nie byłem w Sukosan a z tego co widzę to Pana okolice. Może Pan napisać coś o tej miejscowości: jakie plaże, gastronomia, trochę martwi mnie marina jachtowa czy nie odbija się to na czystości wody? Kwaterę mamy mieć u niejakiego Šime Grginović trochę dalej od wody ale za to tanio :) może ktoś tam był i mógłby coś napisać. Poza tym gdzie wiechaliście na autostradę za Cakovec i gdzie zjechaliście w okolicy Zadaru. Jakie były opłaty za autostradę? Z góry dziękuję Panu za wszelkie podpowiedzi pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Czeska 11 jest bezpłatna, co do Sukosan, to taka mała dziura, kilka restauracji, sklepów i wielka marina, jeżeli chodzi o plaże, przy samej marinie i bliżej centrum bez rewelacji za to dalej w kierunku na południe już lepiej, mniej tłoczno, w wielu miejscach piasek w morzu, brak jeżowców, woda czysta. Co do zjazdu, ja na autostradę w tym roku wjeżdżałem od Varażdina, a w Zadarze jest zjazd na Sukosan i Bibinje, jeżeli chodzi o ceny I odcinek 26 kun (do Zagrzebia), II odcinek do Zadaru Wschód 125 kun.

   • Jaś pisze:

    Dzięki wielkie!
    Jesteśmy już na miejscu, Sukosan spoko całkiem fajna mieścina. Plaże rzeczywiście takie sobie, ale ta w samej marinie pierwsza klasa, i raj dziecka też całkiem niezła. Jechaliśmy wariantem ekonomicznym Zwardoń, Słowacja, Węgry, Słowenia objazdem, Chorwacja autostrada. Wyjazd Zabrze 18.30 przyjazd 7.30 wyjechaliśmy w sobotę Słowacja praktycznie pusta podobnie Węgry w Chorwacji bez niespodzianek robiliśmy kilka kilkunastominutowych postoi. Polecam wariant ekonomiczny jest super.
    Wielkie dzięki Panie Jacku pozdrawiam serdecznie

 • Robert pisze:

  Witam. Mam pytanie – wyjeżdżając w sobotę 10.08 wieczorem około godz. 18.00-20.00 muszę liczyc się z korkami na trasie przejazdu?. Wyjeżdżam z Opola i zamierzam docelowo spędzic urlop pomiędzy Makarską a Dubrownikiem /dodam , że nie mam rezerwacji noclegów – totalny spontan/. Może polecisz jakieś fajne i ciekawe miejsce/fajnie by było gdyby była plaża piaszczysta? Jedziemy pierwszy raz do Chorwacji wiec jaka drogę polecasz? Jeżeli na blogu są osoby , które w tym okresie jadą to proszę o info.

  • Jacek pisze:

   Raczej nie, chyba żeby się coś wydarzyło na drodze, co do kwater nie mam jakiś konkretnych namiarów na tej rejon, jadąc z Opola najwygodniej pojechać przez Czechy, Austrię i Słowenię

 • Natalia pisze:

  Witam Panie Jacku. Pierwszy raz jadę do Chorwacji samochodem. Czy mogłabym prosić o radę jak najlepiej dojechać z Wrocławia do Ruskamen? ( koło Splitu). Byłabym bardzo wdzięczna o ewentualne wyznaczenie trasy i pomoc gdzie mogę kupić winiety? Bardzo bym prosiła o pomoc. Z góry dziękuje i życzę miłego dnia :) p.s planuje wyjechać we wtorek wieczorem więc omijam korki (mam nadzieje) :)

 • GREG pisze:

  Witam!
  Wybieramy się do Chorwacji we wrześniu, między 7 i 21 września. Cel między split a dubrownik. Co polecacie w tym okresie? Pytam o wszystko: ciekawe miejsca, kuchnia, noclegi. Z góry dziękuję za cenne wskazówki i dobre rady. Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Obowiązkowo Plitvice, ale je najlepiej uwzględnić na początku lub na końcu (przyjazd-powrót), z miast do zwiedzania to Split i Dubrownik, z ekstremalnych rzeczy to można wjechać lub pójść pieszo na szczyt Sveti Jure, polecam również rafting na Cetinie, może jakiś fish piknik, tak naprawdę to sami musicie określić ile czasu poświęcicie na zwiedzanie a ile na plażowanie, co do kuchni to polecam spróbować ichniejszych potraw: plejskavica, cevapcici, jagnięcina, polecam jak kto lubi owoców morza (kalmary, langustynki, małże itp.), paski ser, lub szynkę suszoną. Tych potraw jest wiele, każdy region ma jakieś swoje dania.

 • Turystka pisze:

  Proszę o polecenie jakiejś sprawdzonej strony z apartamentami. Kierunek Riwiera Makarska: Makarska, Baska Voda. Wyjazd 15,16 sierpnia!!

 • jacol pisze:

  witam Panie Jacku :)
  pytanie o nocleg…lepiej załatwic i opłacic juz cos wczesniej przez internet, czy jechac w ciemno ? jade do chorwacji 2 wrzesnia,bede tam około 2 tyg. i czy w tym okresie cos znajde interesującego… bede tam pierwszy raz , nie jestem za bardzo rozeznany w temacie noclegów , oraz jak je zdobywac …. itd…czy po polsku sie dogadam , albo po angielsku ?
  dziekuje bardzo za pomoc…:)

  • Jacek pisze:

   Na miejscu jest łatwiej znaleźć jakieś wartościowe miejsce noclegowe, im mniej Was jest w grupie tym łatwiej, co do języków, wszystko zależy od chorwatów z którymi będzie się rozmawiało, ja nigdy nie miałem z tym problemu

 • ania pisze:

  czesc chciala bym abys mi podpowiedzial jak najlepiej pojechac z gdanska do chorwacji trasa ma byc prosta i spokojna wyjezdzamy jutro z gory bardzo dziekuje a jeszcze jedno super blog pozdrawiam

 • Piotr pisze:

  Witam! Panie Jacku brawo za świetną stronę, ale mam też pytania:
  – Jadę z Piotrkowa Tryb. w okolice Szybenika z dzieckiem. Planuję autostradami przez CZE, AUT – ale chciałbym ominąć tą wielką opłatę za winietę na Słoweni. Czy mógłby Pan bardziej szczegółowo opisać ten „objazd” drogami niepłatnymi? Przy okazji jak czasowo to wygląda, o ile dłużej zajmie mi ten przejazd? Jaka to droga? W sensie czy polski standard czy lepiej?
  – Pewnie powtarzające się pytanie ale na rożnych forach różnie piszą. Generalnie skłaniam się by płacić kartą, ew. wyciągać pieniądze z bankomatów (wielu pisze,że mimo prowizji jest to bardziej opłacalne) Jak pan to widzi? Czy lepiej wziąć euro i tam wymienić? I czy na autostradzie w CRO lepiej Kunami, euro czy właśnie kartą?
  I przy okazji jak w czechach i Austri płacimy za winiety? Kartą czy euro/korony? I gdzie ti winietki najlepiej kupić.
  – Jeszcze ws. noclegów – lepiej rezerowować przez internet czy jechać w ciemno i sobie coś znaleźć , może coś Pan poleca w okolicach Szybeniku?

  Jeśli znajdzie Pan czas na odpowiedź, będę wdzięćzny, wyjeżdżam 26 sierpnia.
  Pozdrawiam
  Piotrek

  • Piotr pisze:

   Jeszcze jedno Panie Jacku – coś oprócz dowodu rej, prawa jazdy i oc jest potrzebne? Jakieś międzynarodowe ubezpieczenie czy coś? Jak to wygląda?

  • Jacek pisze:

   Jeżeli chodzi o objazd droga fajna, widokowa, bez dziur itp. uszkodzeń nawierzchni, trzeba uważać na znaki i przepisy drogowe, słoweńscy policjanci często tam stoją i polują na turystów z zagranicy. Czasowo to około godzinki może mniej już nie pamiętam. Co do finansów jak jest możliwość to płacić kartą, ewentualnie wypłacać z bankomatów a najlepiej kupić w Polsce euro i wymieniać je w Chorwacji na kuny pamiętając, że najlepsze kursy mają banki. Co do autostrad najlepiej płacić kunami. Co do zakupu winietek waluta zależy od tego gdzie się je kupuje w budkach przy granicy można je zakupić w złotych, koronach czeskich, euro.

 • beti pisze:

  panie Jacku! opisy super. Wybieramy się z mężem w nocy z 23 na 24 sierpnia do Puli. Wybieramy wariant ekonomiczny. Na Pana mapce droga kończy się w mieście Varażdin. Proszę o pomoc jaką drogę wybrać dalej aby dojechadź do Puli najlepiej dalej wariantem ekonomicznym. Pozdrawiam.

  • Jacek pisze:

   Dalej nie ma problemu trzeba się kierować na autostradę w kierunku Zagrzeb, a później kierunek Rijeka, naprawdę ten odcinek nie stanowi żadnego problemu

 • Kamil pisze:

  Witam,

  Panie Jacku mam pytanie czy oplaca sie omijać autostradę w Słowenii? Koszt to troche sporo 30 EURO?

 • ewa pisze:

  Witam, super blog. Ja jadę pierwszy raz z okolic Tychów.Dzięki Pana radom wybieramy drogę ekonomiczną mam nadzieję,żę się uda bez niespodzianek. Wyjeżdżamy 21 sierpnia ok 20.00 do Vodic. Może ktoś jest chętny na wspólną podróż, zawsze raźniej na 2 samochody.Pozdrawiam

 • sb12 pisze:

  witam Pana,
  nie widze aby padlo takie pytanie,a ze rozwazam obie trasy dopytam – ile de facto mniej kosztuje przejazd wariantem ekonomicznym w Pana przypadku? Bo niby oplat na drogach mniej ale ekonomika jazdy chyba mniejsza w opcji gdzie duzo malych miejscowosci po drodze.ja akurat lece z Wwy w okolice Zadaru
  dziekuje
  sb

  • Jacek pisze:

   Jeżeli chodzi o opłaty autostradowe to tylko 14 euro za miesięczną słowacką winietkę, jeżeli chodzi o długość trasy bardzo podobna, mniejsza prędkość jest związana z mniejszym zużyciem paliwa

 • Łukasz pisze:

  Witam Panie Jacku,
  na wstępie wielkie wyrazy uznania za świetny i bardzo przydatny blog. A teraz moje pytanie: W opisie trasy (wariant II) pisze Pan o zakupie winiet po przejściu granicy w Cieszynie. Szczerze mówiąc planowałem przejechanie granicy drogą A1, w związki z tym nie chciałbym odbijać do Cieszyna. Czy ma Pan informacje o miejscach gdzie mogę kupić winiety jadąc tą trasą (po drodze mijam np. Jastrzębie Zdrój)

 • Marek pisze:

  Witam,czy ktoś z dziećmi wybiera się do CRO 3 września z okolic Wrocławia?

 • Asia pisze:

  Jedziemy do Chorwacji w srode, 21 sierpnia poznym wieczorem. Wyjazd z Warszawy. Czy również plauje wtedy podróż do Chorwacji?

 • Radek pisze:

  Panie Jacku,
  Będę powtarzał poprzednie wpisy, ale muszę – SUPER BLOG!
  Mam jeszcze pytanie-prośbę: jaką trasę wybrać jadąc z Wrocławia? Zależy mi na trasie ekonomicznej.
  Pozdrawiam

 • Aga pisze:

  Witam Panie Jacku- dziękuję za bloga :) poszerzyły się nasze wiadomości bardzo :)
  niestety zmartwiłam się , ponieważ wyjeżdżamy w piątek (23 sierpnia) jedziemy z Wrocławia- (trasa Czechy, Austria, Słowenia)- KORKI! jedziemy do BOL (Brac)
  trasa mnie przeraża troszeczkę- pierwszy raz i z dzieciakami. (mąż nie chce zamawiać noclegów dodatkowych w trasie)

  bardzo proszę potwierdzić czy to co wyczytałam to ok i potwierdzone.
  1) wyjazd w piątek ale zeby ominąc te korki o których piszecie ok godziny 13- sadzimy że uda nam się przejechać w okolice Graz- – gdzieś ok godz. 22-23 i zafundować sobie autonocleg 2 godzinny :)
  później kierować się na tą niepłatną trasę w Słowenii i tak na przejściu Słowenia- Chorwacja być ok 2 w nocy- i tak w Splicie powinniśmy być naszym zdaniem ok 6-7 rano.
  później prom do Supetar i kierunek BOL ( mąż się martwi promem, że możemy np długo czekać i choć będziemy tam o 6 to zabierze nas np dopiero o 11 ;(

  czy to w miarę logiczne i jest szansa ominąć te korki?

  2) winiety kupować możemy zaraz za każdą granicą ( w sumie to zaraz za bramkami mamy szukać ich- ma się rozumieć ? i kupowanie ich w nocy nie stanowi problemu

  nie chciałabym Pana zamęczać więc będę wdzięczna jeżeli wskaże Pan mi wyłącznie błedy w moim rozumowaniu :)

  i czy ktoś ryzykuje i wybiera się jeszcze 23 sierpnia z Wroc do Split?

  • Jacek pisze:

   Jeżeli chodzi o porę i dzień wybór jest dobry, korków w tym czasie nie powinno być, co do promu też nie powinno być problemu z kolejką, o tej godzinie jest mały ruch. Co do winiet najlepiej ich szukać przy lub zaraz za granicą lub na stacjach benzynowych wtedy pora nocna nie stanowi żadnego problemu.

 • Gocha pisze:

  Witam Panie Jacku
  Ponownie proszę o pomoc, ponieważ szef ostatnio wymyślił przejazd przez Słowenię trasą Maribor – Ljubljana -Koper – Pula . Co pan myśli o tej trasie. Jaki będzie koszt przejazdu za autostradę w Chorwacji – bus 9os. do 3,5t. Jeżeli to możliwe proszę o szybką odpowiedź. Wyjeżdżamy 25 sierpnia

 • Zybko pisze:

  Panie Jacku slowa uznania!!!!!! Korzystalem z rad Pana podczas dojazdu na Chorwacje i obylo sie zupelnie bez komplikacji. Dziekuje.
  I oczywiscie pytanie. Wyjezdzamy z wyspy Pag w najblizsza sobote. W jakich godzinach najlepiej wyjechac aby uniknac korkow przed Zagrzebiem i na granicy. Dodam, ze mozemy wyjechac bardzo wczesnie rano lub tez bardzo pozno wieczorem. Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

  • Jacek pisze:

   Cieszę się, że mogłem pomóc, co do powrotu albo wcześnie rano wyjazd o 5:00 lub późno wieczorem (zaleta cały dzień spędzimy jeszcze na plaży etc.). Proszę pamiętać, aby przed Zagrzebiem wjechać na bramki tylko Card Only i po kłopocie z korkami.

 • Piotrek pisze:

  Panie Jacku, wybieramy się za dwa dni na Chorwacje – wyjazd piątek 10:00 z Krakowa.
  Czy mógłbym prosić o sprawdzenie naszej trasy? http://goo.gl/maps/mDi2W

  Polska – Słowacja – Węgry – Chorwacja
  Trasa uwzględnia ominięcie płatnych odcinków na Słowacji.

  Dziękuje i pozdrawiam!

 • Piotrek pisze:

  Witam! Panie Jacku strona świetna! Wielkie dzięki! Mam pytanie:
  -Planuję podróż z Piotkrowa tryb. w okolice Szybenika. Planuję jechać trasą Pków-A1 w kierunku Ostrawy, potem Brno,Wiedeń natomiast chce omnąć autostrady słoweńskie. Czy mógłby Pan bardziej szczegółowo opisać ten objazd przez Mureck i Ptuj? Ile czasu dłużej zajmuje i jaka jest tam droga? (bardzo kręta i górska? standard polski czy lepiej/gorzej). Rozumiem, ze jak pojadę tym objazdem żadne opłaty w Słowenii mnie nie czekają?
  – Winiety w Austrii i Czechach bez problemu na stacjach benzynowych przy granicy? (będę jechał raczej w nocy).
  Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Piotrek

 • ju pisze:

  ależ ekstra wskazówki! jedziemy w piątek wieczorem (23.08) małym samochodzikiem silnik 1,2 z warszawy do splitu. jeśli jakieś wskazówki by miał Pan dla nas to by było ekstra. Coś tam możemy wydać na winiety, ale w zasadzie wolimy jak najtaniej. nie wiem tylko czy z warszawy to też tą Pana ekonomiczną trasą (ja nie jestem kierowcą więc się tak nie orientuję za bardzo).

 • Marek pisze:

  Przepraszam,powyżej podałem zły link.Panie Jacku proszę łaskawie zerknąć na tę trasę,jadę z dzieckiem i zależy mi na czasie nie na oszczędnościach.https://maps.google.pl/maps/ms?msa=0&msid=204912048987678690896.0004dcfdb1bd85d18f9f8&hl=pl&ie=UTF8&t=m&ll=46.554139,16.449966&spn=0.094437,0.205994&z=12&source=embed
  Dzięki.Pozdrawiam

  http://goo.gl/maps/CiFZA

  • Jacek pisze:

   Jeżeli chodzi o czas to jest to wariant szybki, ale proszę pamiętać, że wszystko zależy od dnia i pory kiedy się wyrusza.

   • Mar pisze:

    Jadę na Istrię 29/30 sierpień chcialem zapytać jak z korkami może być w tym czasie, czy dziecko 6 letnie może jechać w foteliku z przodu ( trasa Czechy-Austria-Słowenia- Chorwacja) oraz co polecasz na Istrii. Pięknie dziękuje za pomoc.

 • 50cent pisze:

  ,
  Niedawno wrocilem z okolic Zadaru. Trasa szybka jest ok natomiast proponuje urozmaicic przejazd (chocby w jedna strone) i jechac z Mariboru na Lublane i dalej do przejscia granicznego w miejscowosci Rupa i dalej na Rijeke pozniej juz na poludnie w kierunku Splitu droga nr 8 (oczywiscie bezplatna) biegnaca bezposrednio przy wybrzezu. Widoki bajeczne, omijamy Chorwackie autostrady (ok 100zl), wykorzystujemy winietke Slowenska (przecinamy Slowenie w polowie), nadrabiamy tylko ok. 50km. Jedyny minus to duzo wolnieszy odcinek w porownaniu z autostradami oraz tysiac gorskich zakretow (dla niektorych na plus:)

 • momo89 pisze:

  Witam. Świetna relacja trasy. posiłkuje sie tymi radami i taka trasa ekonomiczna chce jechac 1szego września z Żoną. zastanawia mnie tylko odcinek za lendava, bo na google maps ten wezeł(czy to też rondo) {brak street view} na wylocie z lendavy jest oznaczony jako „droga czesciowo płatna”. Oczywiście mowię o drodze obok autostrady, bez wjezdzania na nią. Druga wątpliwośc rodzi się co do tego krótkiego odcinka autostrady na węgrzech, czy aby napewno jest wolny od opłat. Czy można go gdzieś sprawdzic?
  Dziękuję i pozdrawiam!

  • Jacek pisze:

   Obydwa odcinki są bezpłatne, jeżeli chodzi o Węgry można to sprawdzić na węgierskiej stronie o autostradach (link jest w którymś komentarzu), co do Słowenii ten odcinek jest również bezpłatny, sprawdziłem na słoweńskiej stronie http://www.dars.si/

 • Marek pisze:

  Witam,czy pakiet 50MB/24h do GoogleMaps wystarczy na dojazd do CRO?

 • Piotr D. pisze:

  Witam. Bardzo dziękuję za świetny opis trasy. Właśnie wróciliśmy z urlopu (niedaleko Splitu). Skorzystałem z wersji ‚ekonomicznej’ przez Słowację, Węgry i Słowenię. Zwłaszcza pomocne były uwagi dotyczące pierwszego niepozornego ronda zaraz po wjechaniu do Słowenii. Zresztą pozostałe informacje również bardzo precyzyjne. Trafiliśmy jak po sznurku. Pozdrawiam.

 • momo89 pisze:

  Dzięki wielkie!

 • Miłosz pisze:

  Witam Panie Jacku.
  Mam ogromną prośbę by pomógł mi Pan zaplanować drogę powrotną. Do Chorwacji jechałem drogami ekonomicznymi (zero winet) z Poznania (Kłodzko), przez Czechy (lanskroun, brno, pohorelice), Austrie (poysdorf, floridsdorf, wiener neustadt, feldbach), Słowenię (lenart, ptuj), Chorwację (zapresic, korlovac, knin, split, MAKARSKA).
  Tak jak pisałem na wstępie całą drogę jechałem drogami bezpłatnymi i zajeło mi to wiecej czasu niż się spodziewałem. Teraz chciałem wjechać już w Makarsiej na autostradę płatna do samej granicy chorwackiej – ale nie wiem ile wyniosą mnie bramki – czy mogłby Pan mi przyblizyć szacunkowy koszt? W Słoweni chciałem jechać drogami bezpłatnymi, a w Austri rownież wykupić winetę i jechac autostradami. W czechach natomiasł bezpłatnymi.
  Ile kosztował by mnie cały odcinek autostrady w chorwacji i gdzie jest wjazd w Makarskiej na autostradę (bym mogł ustawić ja w nawigacji). I czy przy zjeżdzie z autostrady w chorwacji nie było by problemu wjechać w słoweni na drogi bezpłatne, a natępnie ze słoweni na autostrade w austri (winety) :)) Czy mogłby Pan mi pomoć i podać przykładowe miejscowości.
  Z góry Bardzo Dziekuje za Pomoc.
  Pozdrawiem
  Miłosz

  • Jacek pisze:

   Jeżeli chodzi o koszt autostrady z Makarskiej do Zagrzebia 201 kun, a Zagrzebia do przejścia Maceji 48 kun. Jeżeli chodzi o wjazd na autostradę z Makarskiej to musisz pojechać w kierunku na Split, a później za miejscowością Promajna skręcić w prawo kierunek zjazd Zagvozd (będzie tam oznaczenie). Jeżeli chodzi o Słowenię to musisz odwrócić sytuację najpierw drogą nr 9, później odbicie przez Ptuj, drogą 229 na Lenart, następnie 443 na przejście graniczne w Mureck, a w Austrii drogą 69 dojedziesz do wjazdu autostrady A9.

 • Lukasz pisze:

  Witam. Wybieramy się pierwszy raz do Chorwacji (30 sierpnia mamy być na miejscu) w okolice Rogoznicy. Może ktoś również planuje podróż w tym czasie w te okolice? Na dwa samochody zawsze raźniej :-) Wyjeżdżamy z okolic Lublina i planujemy jechać przez Słowację i Węgry.
  Pozdrawiam
  Łukasz

 • Kasia pisze:

  Witam, dziękujemy bardzo, za Pana wkład w to forum. Pomogło nam sporo przy planowaniu pierwszej podróży do chorwacji. ruszamy za 3 dni spod Warszawy, Jeziora Plitwickie, Split – 7 dni, Makarska – 5 dni, Mostar . Szykują się najlepsze wakacje życia :)
  Pozdrawiamy!!

 • Lukas.zet pisze:

  Witam. Wybieramy się Z Poznania do Chorwacji 31 sierpnia w okolice Zadaru. Planowałem podróż podobną do trasy Miłosza opisaną powyżej i tu mam pytanie ile wyniosło czasu pokonanie trasy? Szukam optymalnej trasy pomiędzy ekonomią a komfortem i czasem dojazdu z naciskiem na to pierwsze:). Może ktoś planuje wyjazd w tym dniu do Chorwacji?:)
  Za wszelkie wskazówki będe ogromnie wdzięczny.

  • Jacek pisze:

   Z tego kierunku nigdy nie wyjeżdżałem. Możesz jechać w dół kierunek na Wrocław, później Czechy, Austria i Słowenia lub w kierunku na Górny Śląsk i którymś z dwóch opisywanych przeze mnie wariantów trasy.

 • Marek pisze:

  Panie Jacku proszę bardzo o zerknięcie na tę trasę,co Pan o niej sądzi:
  http://goo.gl/maps/plS3z

 • Alex pisze:

  Witam,dzięki za blog.Panie Jacku,wybieram się z rodziną (maluch 17miesięcy) do Grebasticy(okolice Sibenika),mam pytanie.Czytając Pana wskazówki mam dwie opcje.
  1.Autostrada Wrocław -Ostrawa,(poprzednio jechałem na Kudowę ale ta droga przez Czechy -makabra w nocy)no i ten objazd w Słowenii Lenart-Ptuj -jeśli mogę prosić to wskazówki jak ustawić GPS w punkcie przekroczenia granicy Słowenii.
  2.A może skoro już autostradą na górny śląsk to wybrać wariant ekonomiczny,choć przeraża mnie jazda tymi małymi drogami.
  Proszę o podpowiedź.
  Dzięki.

 • myszorek71 pisze:

  Witam !
  Ta stronka jest świetna, robi Pan kawał dobrej roboty !!!
  Ja z rodziną /5 dorosłych/ chcę wyruszyć w środę 6.09 wieczorem ok. 18.00 aby mieć czas na znalezienie jakiegoś apartamentu w okolicach Makarskiej . Planujemy podróż 15 godz. /wyjazd z Katowic/ Może ktoś za pośrednictwem tej stronki udzieli nam jeszcze rad w jakie miejsce się udać , gzie są jakieś w miarę tanie kwatery w tym regionie, itd … a może ktoś też jedzie w tym terminie ?

 • Krystian pisze:

  witam na początek kilka słów pochwały za tę stronkę jest dobrze zrobiona i fajnie zilustrowana,bardzo mi pomogła w zaplanowaniu trasy Polska-Chorwacja. Znalazłem również fajny przelicznik opłat po autostradach Chorwacji dla zainteresowanych
  http://www.chorwackie.pl/chorwacja/autostrada-oplaty.html

 • Doni85 pisze:

  Panie Jacku kapitalny blog, mnóstwo przydatnych informacji!
  Mam do Pana pytanie:
  Wyjeżdżam ze swoją drugą połową na Pag 06.09. – piątek, w godzinach porannych z Łodzi. Wybraliśmy wariant ekonomiczny dla odmiany bo szybkim jechałem już 3 razy. Radzi Pan nadal kierować się na Cieszyn? W Częstochowie są straszne korki i nie wiem czy inną drogą nie wjechać na Słowację.. jeszcze jedno pytanie czy w tym terminie mam spodziewać się korków?
  Z góry dziękuje za pomoc i chęci!

  Jeśli ktoś jedzie w tym terminie podobną trasą a chciałby na dwa auta niech da znać! Razem milej!

 • Magda pisze:

  witam- palnujemy podróż do Chorwacji- wyjeżdzamy 15 września z Gdańska- czy ktoś będzie jechał wariantem ekonomicznym w tym terminie?

 • Gosia pisze:

  Hej cy ktos jedzie może na Pag?? my wyruszamy z katowic w piątek 13 września :)

 • Gosia pisze:

  Panie Jacku chcemy jechać wariantem ekonomicznym i zatrzymać się nad balatonem w czy może Pan cos polecić?

 • adam pisze:

  Rewelacja. Wybieram się właśnie samochodem do Chorwacji i poszukiwałem informacji na ten temat ale nie spodziewałem się ze ktoś wykona cała prace za mnie. Wiele osób jeździ na wyprawy ale jeszcze z tak szczegółowym opisem się nie spotkałem. Dziękuję dzięki tobie zaoszczędziałem parę godzin jak nie dni :)

 • domi pisze:

  Witam,
  jadę z mężem i dzieckiem (6 lat) z południowej Polski do Chorwacji (Zivogosce), chciałabym zapytać jaką trasę najlepiej wybrać (aby było jak najszybciej), czy jechać 1 czy 2 dni (przenocować gdzieś a jeśli tak to gdzie….?), ile będą mnie łącznie kosztowały winiety (myślę, że gdzieś koło 300-stu zł). Chciałabym dotrzeć w miarę wypoczęta bo nasz turnus zaczyna się w sobotę rano (14 sierpień). Czy we wrześniu też są korki w piątki na granicy w Słoweni? Dziękuję z góry za pomoc.

  • Jacek pisze:

   O tej porze roku korków już nie ma, chyba żeby coś się stało na drodze, jeżeli chodzi o trasą proszę mi napisać z jakiego miasta wyjeżdżacie ?

   • domi pisze:

    zawiercie woj. śląskie

    • domi pisze:

     Panie Jacku jeszcze raz proszę o pomoc i z góry dziękuję…Pana blog jest bardzo przydatny. Wyruszamy 13.09. z Zawiercia proszę o wyznaczenie trasy szybkiej, jedziemy z dzieckiem i chciałabym aby swobodnie zniósł podróż. Lepiej wyjechać rano czy wieczorem? Turnus zaczyna się od 14 go rano. Pozdrawiam

     • Jacek pisze:

      To od Pani zależy, dla dzieci pora nocna jest lepsza bo wtedy śpią, co do trasy z Zawiercia obieramy kierunek na Bielsko-Białą, później Cieszyn, Żylina i dalej jak w opisie.

 • Pawel88 pisze:

  Witam mam pytanko. Jaki koszt przejazdu po drogach Chorwacji z przejscia w Macelj do Vodic ? Pozdrawiam

 • KubaG pisze:

  Witam Panie Jacku,

  Na koniec września wybieram się z moją lubą z Bydgoszczy do miejscowości Gradac położonej w Dalmacji. Jestem niedoświadczonym, 23-letnim podróżnikiem, a w dodatku z uwagi na to że jedziemy w dwie osoby chcielibyśmy wydać jak najmniej na winiety (wystarczająco obciążeni paliwem). Czy mógłby Pan zaproponować dla mnie jakiś wariant podróży? Najlepiej jak najbardziej ekonomiczny.

  Z góry serdecznie dziękuję.

  Pozdrawiam,
  Kuba G

  • Jacek pisze:

   Droga jest prosta z Bydgoszczy na Górny Śląsk, a później wariantem ekonomicznym (Słowacja zakup winiety), Węgry, objazd Słowenii i Chorwacja.

 • Maniak GPS pisze:

  Za kilka tygodni planujemy wyjazd do Chorwacji, także bardzo się cieszę, ze udało mi się natrafić na Twój wpis. Wiadomo, że nawet GPS-owi nie można do końca zaufać, zawsze lepiej dodatkowo oprzeć się na faktycznym doświadczeniu innych kierowców, zwłaszcza na dłuższych trasach. Także dzięki za podzielenie się tymi informacjami, przydadzą się. Pozdrawiam.

 • stachu pisze:

  witam jade w poniedzialek do chrowacji konktnie do orebika ile bedzie mnie kosztowala autostrada z zagrzebia do konca?? i czy napewno kupuje tylko winiete slowacka ? w czeskiej nie potrzebuje na ten odcinek cieszyn -slowacja ?? dzieki za odp

 • Wojtek pisze:

  Witam,
  Nie znalazłem (a może przeoczyłem) czy opisał Pan gdzieś może objazd płatnych autostrad w Słowenii (przy wariancie szybkim).
  Jest to zaledwie kilkadziesiąt kilometrów a ceny winiet w Słowenii to masakra (zwłaszcza dla czwórki studentów, zrzucających sie na paliwo i opłaty).
  Czy próbował Pan korzystać z takiego wariantu? Czy ma to jakiś sens?

  Wtedy płacilibyśmy za winiety w Czechach i Austrii ale nie przepłacali w Słowenii za te „kilka” km :p

  p.s Wyjeżdżamy w piątek 13.09.13 z Katowic.

 • Gosia pisze:

  Czy to prawda ze przejazd przez granice mursko sredisce jest płatny?

 • ryszard pisze:

  Witam
  wyjeżdzamy z Łodzi chyba 15/16.09 w nocy do Bośni i Hercegowiny do Neum blisko Makarskiej jeśli jest ktoś zainteresowany na wspólną podróż to zapraszamy jedziemy trasą przez Słowację i Węgry , kupiliśmy winiety na Słowację i Węgry.
  kontakt 606 98 10 90

 • Paweł pisze:

  Wskazówki super – bardzo się przydały. Pozdrowienia z Baska Voda. Obecnie mało ludzi, głównie rodacy, dużo wolnych miejsc, Gorąco!!!!

 • Pag pisze:

  Witam Panie Jacku. 21 września jadę na wyspę Pag do Chorwacji. Chce dojechać jak najszybciej niezależnie od kosztów na bramkach. Jaką trasę by pan Polecał?

  Interesuje mnie również, czy o tej porze roku był Pan w Chorwacji i jaka aura pogodowa panowała wtedy w tym kraju. Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Jeżeli najszybciej to tylko autostrady czyli Czechy, Austria, Słowenia i Chorwacja, niestety we wrześniu nigdy nie byłem w Chorwacji (żona nauczycielka), ale wielu moich znajomych było i zawsze piękna, upalna pogoda.

 • Marta11111 pisze:

  bardzo przydatny blog, jaka jest najlepsza trasa poznań- słowenia (koper)? czy warto o tej porze roku wybrać się tam?
  pozdarwiam

 • Marta11111 pisze:

  google. maps pokazuje że to czechy austria slowenia

 • Grzegorz pisze:

  Witam, Panie Jacku

  Startujemy z Tychów, wieczorem 22.09. Miejsce przeznaczenia wyspa VIS. Chcemy wybrać polecaną przez pana wersja w klasie ekonomicznej.
  Z uwagi na powyższe chciałem zapytać z jakim kosztem musi się liczyć w Chorwacji, do promu?

  dziękuję i pozdrawia
  Grzegorz

 • marious66 pisze:

  Witam ponownie ;) Panie Jacku .. link już działa wiec proszę by pan sprawdził trasę ile będzie mnie ona kosztowała chodzi o odcinki płatne i bramki w Chorwacji wyruszamy 21 września około 20:00 mam nadzieje ze korków nie będzie ;) Pozdrawiam.

  https://www.google.pl/maps?saddr=Adama+28,+Katowice,+Polska&daddr=Ruskamen,+Chorwacja&sll=46.83378500000001,17.081871&sspn=11.632173104021904,22.650116535034368

 • marious66 pisze:

  Nie no wchodzi inna mapa ja sie jednak nie znam ;) chodzi o trase ..
  Początek Adama
  1 Kieruj się na Adama na północ
  2 Skręć w lewo, pozostając na Adama
  3 Skręć w lewo w Górniczego Stanu
  4 Skręć w lewo w Pszczyńska
  5 Kontynuuj wzdłuż Bielska
  6 Kontynuuj wzdłuż DK86
  7 Kontynuuj wzdłuż Beskidzka
  8 Kontynuuj wzdłuż DK1
  9 Lekko w lewo w Bielska
  10 Kontynuuj wzdłuż DK1
  11 Zjedź na Bohaterów Monte Cassino
  12 Kontynuuj wzdłuż E462/E75/S1
  Wjeżdżasz do: Czechy
  13 Jedź dalej prosto przez E462
  Przejedź przez 1 rondo
  14 Zjazd 70 w E75 w kierunku Žilina/Mosty u Jabl./Třinec/11
  15 Zjedź 468 w kierunku Třinec
  16 Dalej prosto
  17 Jedź dalej prosto przez Trasa 468
  18 Na rondzie pierwszy zjazd w Nádražní/Trasa 468
  19 Skręć w lewo w 1. máje/Trasa 468
  20 Skręć w lewo w Jablunkovská/Trasa 468
  Przejedź przez 1 rondo
  21 Skręć w lewo w Trasa 11
  Przejedź przez 1 rondo
  22 Zjedź w kierunku Hrádek/Jablunkov/Návsí
  23 Skręć w prawo w Trasa 474
  24 Skręć w lewo w Trasa 11 w kierunku Žilina/Čadca
  Wjeżdżasz do: Słowacja
  25 Jedź dalej prosto, pozostając na Trasa 11
  26 Kontynuuj wzdłuż Trasa 18/E75
  Jedź dalej drogą E75
  Droga częściowo płatna
  27 Na rozwidleniu trzymaj się lewej strony i podążaj za znakami „Győr/Wien/Lúky/Háje/D2/E65/E75/D4/E58”
  28 Zjazd Bratislava-Petržalka-Kapitulské Pole w lewo w D2/E58/E65/E75 w kierunku Budapest/Győr/Wien/BA – Jarovce
  Jedź dalej drogą D2/E65/E75
  Droga częściowo płatna
  Wjeżdżasz do: Węgry
  29 Kontynuuj wzdłuż E65/E75/M15
  30 Zjedź w E65/E75/M1 w kierunku M15
  31 Zjazd 160 w Trasa 86/E65 w kierunku Szombathely/Csorna
  32 Trzymaj się lewej strony i kieruj się na Soproni út/Trasa 85
  33 Na rondzie pierwszy zjazd w Soproni út/Trasa 85/Trasa 86
  34 Na rondzie trzeci zjazd w Bartók Béla út/Trasa 86
  Jedź dalej drogą Trasa 86
  Przejedź przez 1 rondo
  35 Kontynuuj wzdłuż Trasa 86/M86
  36 Kontynuuj wzdłuż Trasa 86
  Przejedź przez 3 rond(a)
  37 Na rondzie trzeci zjazd w Körmendi út/Trasa 86
  Jedź dalej drogą Trasa 86
  Przejedź przez 2 rond(a)
  Wjeżdżasz do: Słowenia
  38 Kontynuuj wzdłuż H7
  Droga częściowo płatna
  Przejedź przez 1 rondo
  39 Na rozwidleniu trzymaj się lewej strony i wjedź na A5/E653
  Droga płatna
  40 Zjazd 12 na Lendava w kierunku Lendva/Čakovec/HR/Petišovci/Petesháza
  Droga płatna
  41 Na rondzie drugi zjazd w Lendava
  42 Na rondzie pierwszy zjazd w Trasa 109
  Droga częściowo płatna
  Wjeżdżasz do: Chorwacja
  43 Kontynuuj wzdłuż Trg bana Josipa Jelačića
  44 Kontynuuj wzdłuż Ul. Josipa Broza Tita
  45 Kontynuuj wzdłuż D209
  46 Na rondzie drugi zjazd w Svetojelenska cesta
  47 Na rondzie drugi zjazd w Ul. Tome Masaryka
  48 Skręć w prawo w Ul. Ivana Mažuranića
  49 Kontynuuj wzdłuż Trg Eugena Kvaternika
  50 Na rondzie drugi zjazd w Ul. dr. Ante Starčevića
  51 Kontynuuj wzdłuż Preloška ul.
  52 Skręć w lewo w D3
  53 Skręć w prawo w D20
  54 Skręć w zjazd Zagreb
  Droga płatna
  55 Wjedź na E65/E71
  Droga częściowo płatna
  56 Na skrzyżowaniu 4-Lučko trzymaj się prawej strony i jedź zgodnie ze znakami na E65/A1 w kierunku Split/Rijeka
  Droga płatna
  57 Wjedź na A1
  Droga płatna
  58 Kontynuuj wzdłuż A1/E65/E71
  Droga częściowo płatna
  59 Trzymaj się lewej strony i kieruj się na E65
  Droga częściowo płatna
  60 Kontynuuj wzdłuż E65
  Droga płatna
  61 Zjazd 28-Šestanovac w kierunku Imotski/Omiš/Makarska/D39
  Droga płatna
  62 Dalej prosto
  Droga płatna
  63 Na rondzie drugi zjazd
  64 Jedź dalej prosto przez D39
  65 Skręć w prawo w D8
  Przyjazd do D8
  Ogółem: 1 158 km – około 12 godzin 31 min

 • KubaG pisze:

  Witam Panie Jacku,

  Mam pytanie. Wyjeżdżam do Chorwacji i na dwa dni zajeżdżam jeszcze do Wiednia. Oto trasa na Wiedeń: https://maps.google.pl/maps?saddr=Bydgoszcz&daddr=52.209342,16.6979772+to:51.8750048,16.570922+to:51.7770195,16.6730096+to:50.0831605,16.7531314+to:49.6479311,16.5178784+to:Wiede%C5%84,+Austria&hl=pl&ie=UTF8&ll=50.341955,17.254028&spn=2.022797,4.938354&sll=48.931522,16.921692&sspn=1.041122,2.469177&geocode=FZiZKgMddskSASlvvU52hhMDRzEO82VLjOSe5A%3BFb6mHAMdecr-ACltc3S5zkwERzHD8pm5LmyH_Q%3BFbyMFwMdKtr8ACm78aktUL0FRzFfp_ZPNcRWMw%3BFfsNFgMd8Wj-ACnRhGF3o54FRzGiheld4anrjw%3BFVg1_AId66H_ACnBhszEiAASRzFucXhiL-Yw-A%3BFTuR9QId9gr8ACk3SU0nMHgSRzH1srgEXzjTgA%3BFS6Z3wIdO9j5ACmfyjZRngdtRzFGW6JRiuXC_Q&oq=Wiede%C5%84&mra=ls&via=1,2,3,4,5&t=m&z=8

  Mam pytanie: co to za przejście graniczne w okolicach Międzylesia pomiędzy Polską, a Czechami ( tj. na krajowej 33)?
  Czy ta trasa jest ok? Praktycznie cała wiedzie drogami szybkiego ruchu przez Polskę (S5, S8).

  Mam jeszcze jedno pytanie. W niedzielę w nocy będę wjeżdżał na terytorium Słowenii. Planuje na granicy kupić winietę 7-dniową. Wracam w następną niedzielę w godzinach popołudniowych. Do której godziny jest ważna ta winieta? Zmieszczę się w terminie jej ważności?

  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź,

  Serdecznie i ciepło pozdrawiam,
  Kuba G.

 • el Maciaso pisze:

  Witam :)
  chyba nie spodziewałeś się aż takiej popularności zakładając tego bloga? Naprawdę cenne wskazówki zarówno w artykule jak i komentarzach. Wszystkich jednak nie dałem póki co rady przeczytać.
  Mam zamiar wybrać się do Chorwacji pod koniec czerwca przyszłego roku, w podróż poślubną. A zatem łatwo wywnioskować że podróżować będziemy we dwójkę i chcemy zobaczyć jak najwięcej równocześnie nie przepłacając i nie przemęczając się.

  Parę pytań do eksperta :)
  – czy przełom czerwca/lipca to już poczatek sezonu? (chodzi głównie o ruch na drogach i tłumy w miastach)
  – czy wybierając wariant ekonomiczny, są jakieś miejca warte zobaczenia dla nowożeńców?
  – jakim samochodem podóżujesz (moc,rodzaj paliwa) i ile średnio wynosi Cię taka podróż (paliwo+opłaty drogowe)

  Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Witam jeżeli chodzi o przełom czerwca i lipca to już sezon, ale z umiarkowanym ruchem turystycznym, ale w zabytkowych miastach lub miejscach wartych zobaczenia zawsze są tłumy. Jeżeli chodzi o samą drogę przejazdową to nie ma tam nic specjalnego do oglądania, można oczywiście zjechać gdzieś na Węgrzech do jakiegoś kąpieliska termalnego i odpocząć zień lub dwa. Ja podróżuję Citroenem Berlingo, co do kosztów staram się ich nie kalkulować w końcu jadę odpocząć.

 • Katarzyna Woźniak pisze:

  Witam,
  W wakacje wybieram się do Chorwacji, będę jechać sama z dwójką dzieci, 6, 13 lat.
  Podoba mi się miejscowość Nin ( piaszczyste plaże ). Czy to dobry pomysł, czy dam radę przejechać bez noclegu po drodze, którą trasę Pan by wybrał, gdyby wysyłał Pan samą żonę z dziećmi.
  Czy wyjazd bez rezerwacji jest dobrym pomysłem. Mieszkamy w Sosnowcu.

  • Jacek pisze:

   Nin jest bardzo fajną miejscowością do wypoczynku z dziećmi, ze swojej strony mogę również polecić miejscowość Sukosan leży kilkanaście km od Nin, plaże nie są piaszczyste przynajmniej na brzegu, ale nie ma jeżowców, czysta woda i piasek w wodzie, jak będzie Pani zainteresowana to podam namiary na kwaterę (do morza 5 m wychodzi się przez ogród), poza tym stół pingpongowy, piłkarzyki, huśtawka, duży częściowo zacieniony ogród. Co do podróży ja myślę, że da Pani radę przejechać ten odcinek za jednym razem, u mnie tylko żona prowadzi samochód i wytrzymuje trudy ponad 1000 km trasy.

  • skopa pisze:

   Witam. Tez planuję wyjazd do Chorwacji w czerwcu przyszłego roku. Termin wyjazdu ok.19.06-04.07

   • skopa pisze:

    Przepraszam. Oczywiście to już w tym roku tj. 2014 planuję wakacje w Chorwacji w terminie wyjazdu ok.19.06-04.07. Może ktoś podobnie jedzie, to zawsze raźniej i bezpieczniej. Ja wyjeżdżam z Częstochowy.

 • DarekSAA pisze:

  Witaj Szanowny Jacku! Przepraszam na wstępie za bezpośrednią formę, ja jestem Darek – podstarzały „młodzieniec”,który zwiał rodzicom 30-go listopada 1981 i od tego czasu zwiedza Świat…W drugiej połowie Czerwca 1998 po raz pierwszy zawitaliśmy z żoną i 4-letnim synkiem w apartamentach Medena, niedaleko Trogiru na 7-dni, następnie przeprowadzilismy się 400 km na płn.zach. na wyspę Krk, również na 7-dni, lubimy urozmajcenie, kochamy podróże i zwiedzanie, nie lubimy monotonii…Od tamtego czasu „zaraziliśmy” się Chorwacją…Po tym urlopie nie sposób było zapomnieć o pachnących lawendą śniadaniach na tarasie???,no mi jakoś najbardziej zakodował się zapach lawendy i karłowatych, piniowych, nadadriatyckich lasków???{nie da się ukryć mojego „zaświrowania”} nieprawdaż? Po powrocie z Chorwacji, pokazaniu zdjęć i długich opowieściach powiedziałem moim znajomym, że jak raz zobaczą i powąchają Chorwację, to w przyszłości będą chcieli tam pojechać jeszcze nie raz, nie dwa…My z żoną tak mamy, ba! nasza 13-letnia córka podczas ostatnich, akurat polskich wakacji spytała;”a kiedy pojedziemy do Chorwacji?” Jeżdzimy tam średnio co 3-lata, zawsze dojazd własny, lubimy niezależność, dla nas na urlopie bezcenne jest; jechać tam, gdzie chcemy i kiedy chcemy…za pół roku mamy zamiar wyruszyć znów w tamtym kierunku, tym razem Płw. Istria, tam jeszcze nas nie było…Właśnie z powodu planów n.t. Chorwacji trafiłem na Twój blog Jacku, poczytałem o Twoich wyprawach, Twoje opisy i sposób wyrażania się są jakieś takie normalne, przystępne bez wydumanych i nadmuchanych „ą,ę”,a zarazem bardzo ciekawe. Wyrazy podziwu i szacunku dla Ciebie i Twego kolegi za wyprawę na Sw.Jure, ja się do tego nie nadaję, ale chciałem tam wyjechać autem wraz z żoną i dziećmi. Kiedy jednak małżonka moja się pokapowała o co chodzi po obejrzeniu mapy przy bramie wjazdowej, mój „pomysł poległ” Byliśmy dwa razy z 3-letnim odstępem w Igrane, 16km od Makarskiej, w pensjonacie Michajlević. Właściciel Ivo miał nas zabrać na Sw.Jure busem jeśli zbierze się co najmniej 8 osób, nic z tego nie wyszło, niemal wszystkich Polaków i Czechów z pensjonatu interesowała tylko plaża…chyba ze mną jest coś nie tak???Pozdrawiam gorąco i życzę dużo zdrowia i sił nie tylko do podróży, ale i na co dzień Tobie Jacku, Twoim Najbliższym i uczestnikom Twojego Blogu w Nowym Roku 2014!

  • Jacek pisze:

   Dzięki Ci Darku ze twe słowa, z mojej strony Chorwacji Ci już nie polecam, bo już się w niej zakochałeś, ale polecam Ci małą odmianę, jeżeli lubisz piesze wycieczki spróbuj pozwiedzać Chorwację inaczej, po wyprawie na Sveti Jure, odwiedziłem jeszcze Sveto Brdo, ale tam prawie nie wyzionąłem ducha, a w tym roku przeszedłem Wielką i Małą Paklenicę oraz odwiedziłem rejon Tulove Grede jak się okazało jeszcze zaminowany (o moich przeżyciach napiszę na wiosnę teraz nie dysponuje czasem no i oczywiście zapraszam na bloga).

 • Małgosia pisze:

  Witam,
  We wrześniu wybieramy się z mężem i dwójką dzieci do Chorwacji. Nie wiem jakie miejsce wybrać na pierwszy raz, myślałam o Primosten. Jedziemy z okolic Chełma, woj. lubelskie i granice z Chorwacją przekroczymy w Letenye (jeśli dobrze odczytałam mapę). w związku z tym jaki jest koszt opłat za autostrady i/lub tunele (?) w Chorwacji? Lub czy jak na pierwszy wyjazd można w miejscowości Karlovac zjechac z autostrady na drogę nr 6 a potem jechac droga nr 1 przez Plitvicka Jezera -Korenica-Grecac-Knin droga 33-Drnis- Brodarica i dalej do Primosten? Czy lepiej nie ryzykować lub/i jest to nieopłacalne i pozostać na autostradzie?
  Pozdrawiam serdecznie, przepraszam z góry za te pytania i dziękuje za odpowiedz

  • Jacek pisze:

   Witam Cię Małgosiu Primosten jest bardzo fajną malowniczą miejscowością, co do drogi jeżeli chcesz szybko dotrzeć do celu to tylko autostrada do Sibenik, później drogą nr 8, jeżeli czas nie odgrywa dużej roli i chcesz pozwiedzać, zobaczyć Chorwację inaczej to wariant przez Plitvickie Jezera jest OK, jeżeli chodzi o cenę Twojego przejazdu to wyniesie Cię 195 kun (Letenye-Sibenik).

 • kacpi pisze:

  witam. czytam twój opis i jestem pod wrażeniem. wybieram się do Chorwacj po raz pierwszy i boję się że będę miał problem z nawigacją GPS bo stale widzę remonty,nieskończone drogi itd a w GPS nie są oznaczone te miejsca. czy możesz wyznaczyc mi pewną trasę z włocławka do split (prom) chorwacja

  • Jacek pisze:

   Nie ma naprawdę czego się bać twoja trasa najprawdopodobniej będzie biegła przez Łódź, Częstochowę, Bielsko Białą i Cieszyn z tego punku masz kilka możliwości albo płatnymi drogami Czechy-Austria-Słowienia-Chorwacja, albo wariant również płatny Czechy (dojazd do Żyliny w Czechach jest bezpłatny)-Słowacja-Węgry-Chorwacja albo droga, którą opisałem to jest Czechy dojazd do Żyliny Słowacja autostradą konieczność wykupienia winietki, Węgry objazd płatnej autostrady POLECAM, objazd Słowenii no i Chorwacja płatności na bramkach dojazd autostradą do samego Splitu.

 • Michał pisze:

  Witam,
  W ubiegłym roku wyspa Losinj. Dojazd – Czechy – Austria – Słowenia – Hrvatska!! (wszędzie winieta). W tym roku prawdopodobnie dalej na południe i skoro możesz coś podpowiedzieć w kwestii dojazdu, to pytam o taki wariant:
  Łódź – Częstochowa – Bielsko Biała – Korbielów – Bańska Bystrzyca – Budapeszt – Zagrzeb itd. Jechałeś albo słyszałeś coś o takiej opcji? Czy może lepiej Częstochowa – Kraków – Chyżne?? Chcę uniknąć płacenia 500 pln za winiety w obie strony, przy 10-dniowym odpoczynku tygodniowe winiety trzeba kupić dwa razy (bezsens).

  • Jacek pisze:

   Ja polecam Ci mój wariant drogi z Cieszyna przez Słowację (tylko tutaj kupisz winietkę miesięczną) objazd autostrady węgierskiej i słoweńskiej no i CHorwacja

 • benek 1 pisze:

  Witam panie Jacku. mam pytanie czy winiety na czechy ,austrie i chorwacje kupię w jednym miejscu ,czy muszę je kupować na każdej z tych granic pozdrawiam i dziekuje

  • Jacek pisze:

   Z reguły można je kupić wszystkie razem najlepiej na granicy polskiej np. w Cieszynie

   • benek 1 pisze:

    dziękuję bardzo za szybka odpowiedzi. nie ma pan jakiś namiarów na nocleg ,okolice DUBROWNIKA

    • Jacek pisze:

     Niestety nie mam.

     • benek 1 pisze:

      witam . jeszcze jedno pytanie czy warto jechac w ciemno 2 dorosłe osoby czy będzie problem ze znalezieniem noclegu .zastanawiamy sie z żoną nad miejscowoscią nin . nie wie pan jakie są ceny pokoi mniej więcej na dobe i czy to fajna okolica

     • Jacek pisze:

      Warto wybrać się w ciemno przy dwóch osobach nie ma żadnego problemu nawet w pełnym sezonie znaleźć bardzo atrakcyjne kwatery. Nin to ładne miasteczko, polecam również miasteczko Sukosan jakieś 20 km od Nin.

 • przemek pisze:

  Witam.PAnie Jacku blog wogole super…..Mam pytanko zamierzamy z Narzeczona i 2 para jechac na wakacje na Wyspe Rab w terminie 1.09-10.09.2014 r z Walbrzycha woj Dolnoslaskie i moglby Nam Pan zaproponowac jakas trase przejazdu by nie byla zbyt dluga i tez bysmy nie musieli az za duzo wydawac na oplaty drogowe winietki itd.Prosze o zszacowanie kosztow i gdzie tankowac i ile km wyjdzie??Z gory dziekuje wszystkiego dobrego w nowym roku moj mail mobil189@wp.pl pozdrawiam Przemek.

  • Jacek pisze:

   Witam Przemku wydaje mi się, że najlepiej mimo wszystko jechać autostradą na Katowice i są dwie możliwości przez Ostrawę (Czechy), dalej przez Austrię i Słowenię (wszystkie trzy kraje winietki) lub co bardziej polecam, na Cieszyn lub Zwardoń, dalej przez Słowację (tu płacimy za winietkę 30 dni – 14 euro) później objeżdżamy drogą nr 86 Węgry (za darmo zobacz mój opis), dalej objeżdżamy Słowenię (za darmo) i wjeżdżamy do Chorwacji, w Chorwacji płacimy na bramkach w Waszym przypadku kun (wjazd Cakovec).

 • iza pisze:

  Witaj Jacku mam na imie Iza na tegoroczne wakacje wybieramy sie do PAKOSTANE jedziemy z Wrocłąwia mógłbys napisac nam dokładne trasy i ile bedzie kosztowac nas dojazd do pakostane chodzi o winiety ,i jakie mamy możliwości dojazdu dzięki pozdrawia,

  • Jacek pisze:

   Witam Izo wydaje mi się, że najlepiej mimo wszystko jechać autostradą na Katowice i są dwie możliwości przez Ostrawę (Czechy), dalej przez Austrię i Słowenię (wszystkie trzy kraje winietki) lub co bardziej polecam, na Cieszyn lub Zwardoń, dalej przez Słowację (tu płacimy za winietkę 30 dni – 14 euro) później objeżdżamy drogą nr 86 Węgry (za darmo), dalej objeżdżamy Słowenię (za darmo) i wjeżdżamy do Chorwacji, w Chorwacji płacimy na bramkach w Waszym przypadku 168 kun (wjazd Cakovec).

 • michal pisze:

  Witam. Wybieram się czerwcu z Opola na wyspę Korcula – miejscowość Lumbarda. Wychodzi około 1400 km. Zależy mi na najszybszej trasie ale w miarę ekonomicznej ( nie wiem jaka może być różnica kosztowo między najszybszą-najdroższą a ekonomiczna-najwolniejszą ) Co Pan proponuje? Z tego co czytałem wcześniej na forum winietki na wszystkie kraje można wykupić na granicy. Mam jeszcze pytanie czy nie ma po drodze problemu z tankowaniem LPG oraz jak płacimy za odcinki płatne w poszczególnych krajach. Pozdrawiam. Super stronka.

  • Jacek pisze:

   Ja zawsze polecam opcję ekonomiczną, bo jest tania, a przede wszystkim wbrew pozorom szybka, z Opola najlepiej autostradą przez Katowice na Bielsko, dalej na Cieszyn lub Zwardoń (Słowacja winietka 14 euro na 1 miesiąc lub 10 euro za 10 dni) później droga nr 86 przez Węgry (darmowa), objeżdżamy autostrady Słoweńskie no i już Chorwacja, a tam płatności na bramkach. Co do tankowania nie ma problemu trzeba tylko dobrze patrzyć na informacje o stacjach LPG.

 • rixi pisze:

  Winiety z tego co wiem można rzeczywiście nabyć w Cieszynie – na te 3 kraje + Słowenia jeszcze. Osobiście wybrałem się kiedyś alternatywną drogą tzn. przez Słowację i Węgry. Ktoś tu pisał o wrześniu – rzeczywiście polecam, wtedy jest tez co zobaczyć w Chorwacji….trochę ciekawszych informacji na ten temat można znaleźć tutaj: http://kalendarzprzygod.pl/podroze/chorwacja

 • Aga pisze:

  Witajcie. W sierpniu wybieram się pierwszy raz do Chorwacji. Planujemy pobyt w Vodice. Macie może jakiś namiar na niedrogi apartament. jakie są ceny obiadów. Pozdrawiam.

  • Jacek pisze:

   Niestety w tej miejscowości nie byłem, co do obiadów ogólnie Chorwacja pod tym względem jest droga, średnio trzeba liczyć od 50 kun wzwyż.

 • Mirek pisze:

  Witam
  Proszę o podpowiedź, mam zamiar odwiedzić w lipcu Medziugorie w BH i nie jestem pewien czy jest tam potrzebny paszport cz wystarczy dowód osobisty?
  Dojazd do Medziugorie z okolic Splitu.
  pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Paszport zawsze lepiej mieć, choć nie czepiają się mimo jego braku i na dowód wystarczy, ale trzeba pamiętać o zielonej karcie.

 • pisze:

  Witam wybieram się w sierpniu do miejscowości Senj czy coś panu wiadomo o tym miasteczku?

 • Sławek pisze:

  Witam,

  Proszę o pomoc, jadę pierwszy raz samochodem na Chorwacje.
  Trasa Bielsko Biała -Zadar
  Proszę o podanie najszybszej trasy i przybliżone koszty opłat na drogach
  Z góry dziekuje

  • Jacek pisze:

   Witam Sławku najszybsza zgodnie z logiką będzie autostradami (Czechy, Austria, Słowenia), ale patrząc do się dzieje w sezonie (szczególnie na przejściach granicznych Słowenii z Chorwacją) wybrałbym wariant ekonomiczny przez Słowację, Węgry i Słowenię. Napisz w jakim okresie wyjeżdżasz.

 • Ryszard pisze:

  Witam Pana i wszystkich sympatyków tego forum ! Wybieram sie w tym roku po raz pierwszy do Chorwacji, i z racji windsurfingowych pasji mojego syna, wybór padł na Orebic na Peljesacu. Jest tam polska szkółka SurfClub.Czy zna Pan te okolice? Może ktoś był w Orebicu i także podzieli się wrażeniami. Jest to skrajnie południowa część Chorwacji, może ktoś lub Pan ma jakieś sugestie dotyczące dojazdu. Pozdrawiam. Ryszard.

  • Jacek pisze:

   Osobiście nie byłem w tamtych okolicach, co do dojazdy z jakiej części Polski ?

   • Ryszard pisze:

    Z Opola. Ryszard..

    • Jacek pisze:

     Najłatwiej jechać Panu przez Czechy (kierunek Ostrawa) później na Austrię, Słowenię, ale ta trasa jest najdroższa, a nie zawsze najszybsza (korki) lepszym rozwiązaniem jest przejazd przez Cieszyn lub Zwardoń, dalej przez Słowację (winietka) później przez Węgry (objeżdżamy autostrady droga nr 86), objeżdżamy Słowenię a później już autostrady chorwackie.

 • sylwia pisze:

  Panie Jacku,
  super blog. Wreszcie znalazłam konkretne i cenne wskazówki. W tym roku nasze wakacje podążają w kierunku Chorwacji, a konkretnie wyspę Krk.
  Wybiorę chyba wariant ekonomiczny, gdyż jedziemy w czerwcu mamy dwa dni na dojazd i dwa na powrót – więc na spokojnie.
  Czy dalej z Zagrzebia na KRK, potrzebujemy jakieś winetki czy płacimy po prostu za płatne odcinki. Przepraszam za sformułowanie pytania, ale jestem laikiem, a kierowcą od 2 lat;-)).
  Pozdrawiam serdecznie
  Sylwia

  • sylwia pisze:

   Przepraszam za podwójny wpis – po napisaniu pierwszego długo był niewidoczny. by nie zaśmiecać Pana bloga proszę o usunięcie któregoś.
   pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Pani Sylwio w Chorwacji płacimy tylko za przejazd odcinkami autostrady czyli na bramkach.

  • DarekSAA pisze:

   Pani Sylwio!, Jacku!, jeśli można się wtrącić grzecznościowo; do kosztów proszę doliczyć płatny przejazd przez Krćki most, za każdym razem 35 kuna, niby niewiele, no ale nie da się wrócić na stały ląd bez uszczuplenia portfela o 70 kuna. Pozdrawiam!

   • Jacek pisze:

    Tak dokładnie masz rację, zapomniałem o tym moście. Dziękuję za podpowiedź.

    • sylwia pisze:

     Witam, dziękuję za pomoc i odpowiedzi. O płatności przez most akurat wiedziałam, ale to nie jest tak wiele. Z tym, że słyszałam że płaci się tylko przy wjeździe, a zjazd jest za free. Podejrzewam, że i tak kilka razy ten most zaliczymy, bo w ciągu 2 tygodni to chyba obejdę wszerz i wzdłuż tę wyspę, a jest co oglądać i po drugiej stronie ;-)).
     Czy podpowiecie mi jeszcze proszę – jak najlepiej pokonać odcinek od Lendavy do Krajlevicy.

     • Jacek pisze:

      Jeżeli chodzi o drogę to jest ona prosta, z Lendavy trzeba się kierować oczywiście objazdem na Cakovec z stamtąd już autostradami A1-A6 i na sam koniec drogą 501 (zjazd Ostrovica).

 • DarekSAA pisze:

  Witaj Jacku! Trochę się nie oddzywałem, praca na 3-zm. swiątek, piątek i … i inne tam… Przeczytałem „od dechy do dechy” Twoje relacje z wypraw. Sveto Brdo – jesteście „giganci” z kolegą, żeby pakowac się w wędrówki po najwyższych chorwackich górach latem. Ja zaliczyłem kilka wycieczek w temp. 41-45*C w cieniu w różnych krajach, ale nigdy takich extremalnych stromo w górę,nie mam do tego kondycji, lata też mam swoje(ha,ha!) Kiedyś w Turcji wybraliśmy się z żonką i dziećmi miejscową komunikacją do położonego niedaleko Oludeniz (nad M.Śródz.) wymarłego miasta-widma Kayakoy, leżącego na kilku rozległych wzgórzach, gdzie panował „piekarnik”- bezmyślnie znależliśmy sie tam w godz. południowych. Dobrze, że mieliśmy z sobą butelki z wodą. Wieczorem w tamtejszych wiadomościach zobaczyliśmy mapę pogodową z aktualnymi temp.;39-50*C w głębi lądu(w cieniu oczywiście!) W Chorwacji solidnie nas kiedyś „wypiekło” w Imotski, to w głębi lądu, na płn.-wsch. od Makarskiej, pod granicą z B.-Ch. Znajdują się tam dwie „dziury” w ziemi, większa to Modro Jez., a mniejsza to Crveno Jez.-najgłębsze jez. w Europie-ok. 200m do tafli i ok.300m udowodnionej gł. lecz nikt nie wie, co głębiej? Polecam Ci Jacku i każdemu, kto wczasuje na Riv.Makarskiej, a Mu się chce-sporo do spacerowania, z twierdzy na obrzeżu Modrego piękne widoki- daleko Sw.Jurie. Nad Crveno trzeba wziąść z sobą kamienie do rzucania, na miejscu wszystkie wyzbierane… -Śladami Winnetou…Jacku! jak to wspaniale, że zwiedziłeś i opisałeś ten region! Ileż to razy przejeżdżałem przez te okolice i nie miałem pojęcia, gdzie właściwie ten Winnetou „urzędował” Dzięki Ci ogromne! na pewno się tam w przyszłości wybiorę! Gdy przed laty „przeprowadzaliśmy”się z Medeny na Wyspę Krk,to byliśmy tak przejęci przygnębiającym widokiem zniszczonych wojną wiosek, że nie pomyśleliśmy, że przejeżdżamy tuż obok kanionu Zrmanja River. Wtedy autostrady w Chorwacji to; obwodnica Zagrzebia, 54km od niej do Karlovac, oraz kawałki obwodnicy Rijeki. Znów się rozpisałem, sorki! Czekam z niecierpliwością na opis wyprwy na Tulove Grede! Pozdrawiam!

  • Jacek pisze:

   Witam, sławne jeziorka mam w planach, jak dobrze wyjdzie do w tym roku zakwateruję się na Płw. Pelejsac no a stamtąd to już rzut beretem nad jeziorka.

 • sylwia pisze:

  Witam Panie Jacku,
  bardzo dziękuję za cenne informacje. Nasze wakacje w tym roku najprawdopodobniej (o ile znajdę jakieś lokum w Krk) spędzimy w Chorwacji.
  Dzięki Panu wiem, że wybierzemy wariant ekonomiczny. Jedziemy w czerwcu i przeznaczyliśmy dwa dni na dojazd i powrót, żeby było na spokojnie i coś zobaczyć po drodze.
  Bardzo proszę o radę – jak najlepiej pokonać odcinek od Lendavy do Krajlevicy?
  pozdrawiam serdecznie i życzę kolejnych udanych wypraw.

 • aneta pisze:

  Jade z regensburg do trogir prosze o info jak zaplanowac trase omijaja platne

 • la2 pisze:

  Panie Jacku,
  wyjezdzamy do Chorwacji po raz pierwszy (spimy w Orebic), z Elblaga, 28 czerwca 2014 w sobote (w niedziele rano wyjezdzamy z okolic Wiednia) a wyjezdzamy z Orebic 11 lipca w srode rano. Co pan o tym sadzi (po ostatnich wakacjach ma uczulenie na korki).
  Interesuje mnie zdecydowanie opcja szybkiego przejazdu i licze sie z kosztami (chociaz ta krotka i droga autostrada w Slowenii to jest na prawde przesada). Ze wzgledu na bol siedzenia w trakcie dlugiej jazdy (a jak czytam trasy innych osob jestesmy malo wytrzymali) jestem sklonny troche (ale rozsadnie!) doplacic zeby bylo szybciej.
  Samochod jest szybki, zaloga to ja (44 lata), zona (twierdzi ze 18-stka :) ) i dwojka dzieci: 17 i 8 latek.

  Co Pan mysli o mojej trasie:
  Wyjezdzam z Elblaga do autostrady A1, pozniej na poludnie pomiedzy Gliwicami a Zabrzem, granice przekraczam w okolicach czeskiego Bohumina, pozniej google maps kieruje mnie droga E462 w okolice Olomouc zeby w okolicach Brna wjechac na 7 (A5) i dojechac do Wiednia (we Wiedniu badz okolicach bede planowal nocleg).
  Nastepnego dnia A2 w okolice Grazu i dalej na poludnie do Slowenii. No i tu mam wiEEElki dylemat (opisany nizej) czy jechac autostrada przez Maribor czy objazdem przez Lenart/Ptuj. Nastepnie autostrada A2 w okolice Zagrzebia. I dalej A1 (przecinajac Bosnie i Hercegowine) do polwyspu na ktorym jest Orebic (jak pisalem wyzej moje miejsce docelowe). Prosze o Pana komentarz.
  Wydaje mi sie ze jest to standardowa droga – opisywana przez Pana jako szybka. Nie mniej jednak moze ma Pan jakies uwagi badz wskazowki ktore moga mi sie przydac.
  Rozwazalem tez trase przez Slowacje i Wegry (glownie zeby ominac Slowenie) ale nie moge znajezc dogodnego przejazdu autostradami przez Slowacje i Wegry (najlepsza wyglada droga E77 z Krakowa do Budapesztu, a pozniej autostrada kolo Balatonu do Chorwacji). Pytanie czy ta droga nie jest duzo dluzsza (czas i km) niz przez Czechy / Austrie? E77 w Slowacji i na Wegrzech wyglada w google maps baaaaardzo mizernie.. A ja preferuje autostrady (czas/predkosc).

  Dylemat dotyczacy Slowenii:
  Bardzo chetnie ominalbym autostrade w Sloweni ktora ma bardzo maly wspolczynnik korzysci do ceny (a cena jak na tak maly odcinek autostrady – wysoka!). Ale mam dylemat.
  Jezeli pojade autostrada to teoretycznie mam wiekszy spokoj (co jest wazne za granica) ale mam dwa znaki zapytania: boje sie ze nie bedzie gdzie kupic winietki przed slowenska granica, a gdzies sie doczytalem ze policja poluje na takich co wjezdzaja na slowenska autostrade bez winietki i nie bede mial szansy kupic zaraz za slowenska granica bez dostania mandatu. Drugi znak zapytania to korki w okolicach Mariboru o ktorych tez i Pan pisze (mam bardzo zle doswiadczenia z poprzednich wakacji gdzie jadac do Wloch i z Wloch w sezonie urlopowym zmarnowalismy po 3 godziny stojac w korkach w okolicach Monachium). Co Pan sadzi o tej opcji i jak to jest z tymi slowenskimi winietkami tj. gdzie mam je kupic (niedziela rano)?
  Druga opcja to objechac slowenska autostrade przez Lenart/Ptuj. Tu sie rodzi kolejny znak zapytania: z tego co sie doczytalem policja tez zna ten objazd i stara sie uprzykrzyc zycie obcokrajowcom ktorzy ten objazd wybieraja. Czytalem ze nawet jak sie jedzie zgodnie z przepisami potrafia klamac i pokazywac odczyty innych kierowcow. Do tego zdarza im sie zatrzymac i pozostawic samochod na 3 godziny sprawdzajac kogos innego (czas). Do tego doszukuja sie dziury w calym szukajac wszystkich mozliwych nieprawidlowosci (czas – zakladajac ze samochod, papiery, etc. sa ok). Przeczytalem tez gdzies ze czasami potrafia pojawic sie przenosne znaki autostrady tam gdzie faktycznie jej juz nie ma (np. wyjazd z Ptuj badz dalej w strone Chorwackiej granicy). Boje sie bo na nieuczciwego policjanta mocnych nie ma a dodatkowo to moze byc duza strata czasu. Dodatkowo 30 Euro to zdecydowanie mniej niz 250 Euro mandatu (niektorzy pisali ze chromola i juz wiecej z objazdu nie skorzystaja). Dodam ze niestety mam ciezka noge (zwlaszcza gdy rodzina robi sie zmeczona) i czasami sie zapominam (co teoretycznie przez dystans ok 60 km w Slowenii powinienem byc w stanie kontrolowac). Dodatkowa korzyscia jechania przez objazd byloby polecane miejsce na posilek z zupa czosnkowa, mmm). Prosze o Pana komentarz i Pana doswiadczenia w tematach jak wyzej. Co powinienem wybrac?

  Nastepne pytania:
  • Czy moglby Pan mi pomoc oszacowac oplaty za autostrady w Chorwacji (ew. rowniez w Bosni i Hercegowinie) dla drogi jak to opisalem wyzej (chyba zdecyduje sie na platnosc karta kredytowa wczedzie na drogach w Chorwacji: szybsze przejazdy i brak konicznosci posiadanie HRK)? Informacja przyda sie dla zony do oszacowania kosztow podrozy.
  • W opcji przejazdu przez Slowacje i Wegry musialbym jechac dluzej przez Chorwacje. A tam oczywiscie cena przejazdu zalezy od dlugosci odcinka. Czy moglby mi Pan powiedziec ile wiecej zaplacilbym w Chorwacji za przejazd z Wegier (od strony Balatonu)w stosunku do przejazdu ze Slowenii (to jest dodatkowy koszt jesli wybiore opcje przejazdu przez Slowacje/Wegry)? Moze z tym dodatkowym kosztem opcja przejazdu ze slowenska winietka w stosunku do drogi przez Wegry nie bedzie taka bolesna..
  • Co Pan mysli o skorzystniu z promu z Ploce do Trpanj (zamiast objezdzac dookola) I czy wie Pan ile to kosztuje? Gdzies przeczytalem ze niektorzy objezdzaja zeby zatankowac w Bosni i Hercegowinie. Czy rzeczywiscie paliwo tam jest tansze?
  • Co Pan mysli o Orebic?
  • Co moglbym zwiedzic w okolicach Orebic (moja rodzina z doswiadczenia wiem ze wytrzymuje ok 3 dni na plazy, a mamy 12 nocy w Orebic)? Myslalem o Dubrovniku, Splicie i Korculi. Co Pan o tym sadzi I czy polecalby Pan cos jeszcze?
  • Co wziac do Chorwacji procz 100Euro (ktore bede chcial wymienia w Orebic na HRK na drobne wydatki) i kart kredytowych (spimy w apartamencie z kuchnia, w planach sa rowniez posilki “na miescie” chociaz nie w kazdy dzien)? Plan jest zeby placic gdzie sie da kartami platniczymi. Czy to realne czy powinienem miec wiecej Euro? Czy mozna placic w restauracjach kartami?

  Dziekuje bardzo ze dotrwal Pan do konca mojego przydlugiego wywodu i czekam na Pana odpowiedz.

  Panie JACKU: strona super!!!!

  • la2 pisze:

   Przepraszam, wlasnie doczytalem ze nie zna Pan okolic Orebic..
   Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Witam, wjazd na teren Chorwacji jest dobrym posunięciem, mogą być korki, ale nieduże, jeżeli chodzi o wyjazd to w tym dniu nie ma żadnego problemu. Co do drogi to już wybraliście wariant (nocleg w okolicach Wiednia) czyli wariant Czechy-Austria-Słowenia. Słowenię proponuję objechać objazdem przez Lenart-Mureck-Ptuj (zaoszczędzicie 30 euro), co do obaw ja takich nie miałem, dwa razy jechałem takim objazdem i nic, trzeba tylko pamiętać, żeby jechać zgodnie z przepisami, myślę, że większe prawdopodobieństwo spotkania słoweńskiego policjanta jest w dniu wzmożonego ruchu turystycznego czyli w sobotę, ale to są oczywiście moje spekulacje. Co do zakupu winietki słoweńskiej to nie z tym żadnego problemu zatrzymujemy się na samej granicy austriacko-słoweńskiej i tam ją kupimy. CDN.

 • DarekSAA pisze:

  Pani Sylwio! Jeśli można coś zasugerować na temat Krk,- główne miasto na wyspie,- z lokum, jak w całym kraju nie będzie żadnych problemów, nawet w lipcowo-sierpniowym „wysokim” sezonie. Napisy „APARTMANI” widnieją na wielu domach i pensjonatach, dogadać się można w „mieszance” języków słowiańskich i najczęściej-niemieckim. Miasto Krk jest najbardziej „ludne”, tu najwięcej się dzieje, lecz najprzyjemniej spędza się czas na południu wyspy w Baśka. Miejscowość położona nad rozległą zatoką, plaża mieszana: od kamyków przez żwirek do piasku i prawdziwa wczasowa atmosfera…cokolwiek to znaczy. My kiedyś rodzinnie wynajmowaliśmy urządzony apartament w Punat,-niedaleko od Krk, bo tam było dosyć tanio, ale na plażę najczęściej jechaliśmy do Baśka. Z Punat warto wybrać się stateczkiem do oazy ciszy Franciszkanów na wyspę Kośljun, a pozatym?… Pani Sylwio! proszę nie jechać do Krajlevicy! Zamiast zapachu lawendy poczuje tam pani produkty rafinacji ropy naftowej… Dziękuję za uwagę, pozdrawiam serdecznie!

  • sylwia pisze:

   Bardzo dziękuję ;-), każda podpowiedź na wagę złota. My już znaleźliśmy apartament, myślę w przyzwoitej cenie w mieście KRK (wyznacznikiem było bliskość plaży dla psów ;-)))). Znam dobrze angielski, rosyjski i trochę niemiecki, moi chłopacy tak samo, więc chyba problemu z dogadaniem nie będzie. W każdym bądź razie z właścicielem wynegocjowałam i cenę i zaliczkę ;-). Jeszcze raz dziękuję za wszystkie rady, nie spodziewałam się tylu życzliwości.
   pozdrawiam serdecznie
   sylwia

   • Jacek pisze:

    Pozdrów ode mnie Chorwację bo chyba w tym roku nie dam rady tam dotrzeć.

    • sylwia pisze:

     Jeśli tylko dojadę, to na pewno to zrobię.
     pozdrawiam serdecznie

    • DarekSAA pisze:

     Jacek! Nie rób nam tego! Zmobilizuj się! Czeka na Ciebie „route 86″, czekają chorwackie góry, Peljeśac, Imotski i wiele innych destynacji! Czekamy na nowe reportaże, chyba coś się da zrobić? Tak na zachętę kilka fotek z Peljeśac i Imotski; http://pokazywarka.pl/sssz3m/ http://pokazywarka.pl/0z0lqd/
     Pozdrowionka!

     • Jacek pisze:

      Bardzo bym chciał, ale kwestie finansowe odegrały rolę, zmiana mieszkania, przeprowadzka, remont itp., ale kilka starych relacji ukaże się, mam tyły w pisaniu.

    • DarekSAA pisze:

     Tak rozumiem Cię, my też mieliśmy podobną sytuację czyli rewolucję przeprowadzkową w 2002 i trzeba było odpuścić, ale następnego roku już „pognaliśmy” na południe,- wtedy akurat Włochy. Oczywiście nie ma co „na siłę naginać” finansów i się zapożyczać po to aby koniecznie jechać na urlop, nie w naszym kraju, gdzie mamy jedne z najdroższych kredytów konsumpcyjnych na Świecie. Pozdrawiam!

     • Jacek pisze:

      Zgadza się tym bardziej, że sprawa się skomplikowała z uwagi na dzieci, miały jechać na obozy, ale nie wyszło. A my sami na CRO.

 • DarekSAA pisze:

  Jacku! Przepraszam za bałaganiarstwo! Kliknąłem odpowiedż dla Pani Sylwii nie tam, gdzie trzeba!

 • Marek pisze:

  Witam, mam zapytanie a jaką trasę byś polecił? Ruszam z W-wy i chcę dotrzeć do Dubrownika/okolice, ale jadę busem VW Caravell 9osobowy dmc 3000kg. z łodzią na przyczepie dmc 1000kg. Trasa dłuższa-szybsza bez znaczenia (oczywiście w granicach normalności), aby było bez dziur i korków. Czy te winetki to bez problemu, czy jak u nas jakiś viatoll?

  • Jacek pisze:

   Marku mimo wszystko polecam Ci trasę Słowacja-Węgry-Słowenia-Chorwacja (na Węgrzech i na Słowenii omijamy autostrady płatne), co do winietek, kupujesz je na granicy i tyle, na CHorwacji płacisz na bramkach.

 • Aga pisze:

  Dziękuję Panie Jacku za odpowiedź dotyczącą cen obiadów. Dawno nie odwiedzałam bloga. Proszę mi napisać, czy z zakupem winiet w budkach na granicy w Cieszynie nie ma problemu, tzn. czy zawsze są dostępne?. Chodzi mi o winietę czeską i austriacką. Chcielibyśmy wyjechać w sierpniu w poniedziałek na wieczór albo nad ranem we wtorek, tylko nie wiem kiedy są największe korki na autostradach. Może mi Pan udzielić informacji, która pora jest właściwsza. Pozdrawiam.

  • Jacek pisze:

   Z winietkami nie ma żadnego problemu, budki są czynne o każdej porze na tym przejściu, co do pory dnia czy to będzie poniedziałek czy wtorek to nie ma znaczenia korków nie będzie, chyba, że się trafi na jakieś zdarzenie na drodze.

 • Sebastian pisze:

  Witam Panie Sławku, trafiłem zupełnie przypadkowo, a tak się złożyło że w tym roku ekonomicznie podchodząc do wczasów Chorwacja wygląda dość dobrze, nie chcąc jechać na chybił trafił, czy może Pan albo ktoś z gości wskazać sprawdzone kwatery dla rodziny z dwójka dzieci 5 i 8 lat ?
  Z góry bardzo dziękuje.

 • Bogdan pisze:

  bardzo fajne opisy :-) 3-go sierpnia jedziemy z Wrocka do Kleku. Zwykle przez Czechy Austrie Slowenie ale w tym roku przez Slowacje i Wegry . Mam nadzieje ze unikniemy korkow a w Chorwacji oplaty za autostrady najlepiej placic karta. pozdrawiam Bogdan W-w

  • Aga pisze:

   Panie Bogdanie proszę mi napisać ile zajęła Panu podróż przez Czechy, Austrię i Słowenię? Pozdrawiam serdecznie.

 • greeg pisze:

  Witam. Jedziemy do Makarskiej w sierpniu. Chciałbym zapytać czy w drodze do i w samej Chorwacji można i czy warto używać CB-radia ?

 • bogdan w-w pisze:

  Teoretycznie :) przekraczalismy geanice w Boboszowie kierujac sie na przejscie Czechy-Austria jest ok 180 km , srednio 3 godziny z postojem . I do Słowenii jest ok 270 km jesli nie ma korków i remontów to tak samo z postojem 3 godz, i teraz Słowenia niby ok 60 km ale czas to czesto 2 lub 3 godziny :(. Dlatego w tym roku jedziemy przez Węgry ps te czasy to jest Sobota. Boboszow 6 rano Mikulow 9 godz i Slowenia ok 12-13 . Tak nam się udawało pozdrawiam bogdan w-w

 • 69karolcia69 pisze:

  Jadąc pierwszym wariantem jakie koszty trzeba liczyć na bramki? i jak to jest z paszportem trzeba go mieć czy nie?

  • Jacek pisze:

   Co do paszportu nie trzeba go mieć, wymagany Dowód Osobisty, co do bramek wszystko zależy skąd dokąd w Chorwacji.

   • 69karolcia69 pisze:

    Czyli nie musimy mieć obaw że nas nie przepuszczą bez paszportu? Bo gdzieś czytałam że Chorwacja jest w UE ale nie jest jeszcze w Schengen. A jeżeli chodzi o bramki to trasa Wrocław – Umag?

  • Jacek pisze:

   Dokładnie tak ma wyglądać Twoja trasa, możesz wykonać małą modyfikację np. z Bielska Białej nie na Cieszyn a na Zwardoń, ale tak naprawdę to nic nie zmienia (mniej kluczenia po Czechach)

 • wojtekx37 pisze:

  Twoja droga prowadzi przez Szombathley, czy ten kawałek drogi 86 nie jest już kawałkiem autostrady „M86″? czy w tym roku jest jeszcze bezpłatny?
  W zeszłym roku zamiast udać się na wjazd na autostradę w Cakovec przeleciałem przez niego, przez Varazdin i dopiero w Novi Marof udało mi się wjechać, to tak dla oszczędnych :), a no bo to pierwszy raz tą trasą i nikt mnie nie gonił :).

  • Jacek pisze:

   Nie wiem o którym kawałku piszesz, ale cała droga nr 86 jest bezpłatna, co do Chorwacji jadąc z Lendavy łatwiej nam się kierować na Varażdin niż Cakoviec

   • DarekSAA pisze:

    Witaj Jacku! Koledze Wojtkowi najprawdopodobniej chodziło o taki stan „route 86″ http://www.nyugat.hu/tartalom/galeria/gal20130925154251 . Przyznam że jestem pod wrażeniem rozmiaru tych robót, wszystko wskazuje że „86-tka” będzie kiedyś „expresówką”, ale do tego aby była płatną dla pojazdów do 3,5 t. jeszcze daleka droga. Jacku jak wyglądał przejazd tymi odcinkami w poprzednim sezonie 2013? Bardzo mnie „korci” aby się tamtędy przejechać, nie z pobudek ekonomicznych lecz z czystej ciekawości, no ale takie sceny jak zdjęcie nr 26 z powyższej galerii skutecznie mnie zniechęcają. Od Sierpnia 2012 policja węgierska robi akcje podczas których między innymi przygląda się jak kierowcy respektują przepis który nakazuje zwolnic do 30km/h przed przejściami dla pieszych nawet jeśli nie ma tam nikogo oczekującego na przejście. Jeśli dołożymy do tego ruch wahadłowy tu i ówdzie, to wychodzi na to, że w dni robocze zwłaszcza, na pokonanie tej 180km trasy potrzeba grubo ponad 3godz. Zdjęcia do powyższej galerii były robione 25.09.2013 w Środę, tak więc trasa ta jak na razie jest O.K. tylko w dni świąteczne i Soboty po południu…Oczywiście to tylko moje zdanie, jeśli jestem w błędzie to proszę mnie z niego wyprowadzić. Pozdrawiam serdecznie!

    • Jacek pisze:

     Witam faktycznie roboty tam trwają, w lipcu nie wyglądało to jak na tych zdjęciach, jedno trzeba Węgrom przyznać tempo robót jest bardzo szybkie, jechałem już 86 cztery razy o rożnych porach i dniach, nigdy nie miałem najmniejszego problemu, ani razu nie spotkałem też węgierskiego policjanta, co do zdjęcia z tym dużym korkiem ciężko mi powiedzieć, ja jeszcze takiego ruchu nigdy tam nie widziałem, ale myślę, że to kwestia pory roku, dnia i czasu. Osobiscie polecam Ci tą drogę.

     • DarekSAA pisze:

      Racja Jacek, to z pewnością kwestia pory roku, a raczej tygodnia, dnia i czasu. Niektórzy kierowcy na forach sygnalizują, że póżnym popołudniem wzdłuż tej trasy [i nie tylko tej] panuje podobno taki spokój, jakby wszyscy Węgrzy pozamykali się w domach przynajmniej na dwa zamki… Polecasz mi tą trasę,- Jacku, na pewno będę tamtędy jeżdził w przyszłości, bo nie da się ukryć, że jest to trasa „geograficznie” najkrótsza z przejść granicznych południa Górnego Śląska, a zarazem ekonomiczna pod względem spalania silników samochodów. Dla mnie ten wariant ekonomiczny „zaburza” jeszcze jedynie trasa Cieszyn – Ćadca – Żylina, która naprawdę potrafi „dać w kość” w dni robocze, to tranzyt między Czechami i Słowacją, który przemierza 1,5 do 3tys. tirów na dobę! Jeżdzimy od dawna dosyć regularnie,- co pół roku na Słowację, zwłaszcza w ferie zimowe. Naszą „bazą wypadową i noclegową” jest Besenova oddalona od nas o ok. 180km i choćby nie wiem co, to nie da się tego przejechac w czasie krótszym niż 3godz., a poza tym jak wyjazd, lub powrót trafi w dzień roboczy, to wolimy jechać przez Zwardoń – Skalite, Koniaków, Istebną, Wisłę, bo już dwa razy trafiliśmy na totalne ”zakorkowanie”,- ostatniego lata było to w Poniedziałek, zaryzykowaliśmy i jechaliśmy na Cieszyn – wracając i utknęliśmy w konwoju kilkuset tirów, przesuwającym się w „spacerowym” tempie więc „uciekliśmy” z trasy na Jablunkov przez „pipidowice”, Istebną, Wisłę do domku. W tym roku wyjeżdżamy po raz któryś końcem Czerwca, 20-go w Piątek na noc, a jedną winietę na Słowenię i tak muszę kupić, bo mamy zamiar ją „solidnie” wykorzystać gdyż chcemy m.innymi zwiedzić jaskinie Postojna. Tak więc z Maribor kierować się będziemy na Ljubljanę, a potem docelowo jeden tydz. w Rovinj, a drugi Włochy-nad jez.Garda, już się nie mogę doczekać-jak to sie mówi…Węgierską „Route 86″ prędzej czy póżniej odwiedzę, ale teraz to poręczniej mi będzie wskoczyć na nową A1, do której mam ok.7km. Po ok. 15min. jestem w Bohuminie na pierwszej stacji benz. Shell na której kupię winiety Cz. i A , a potem to już wiesz,- Brno, Wiedeń, itd…
      Pozdrawiam!

 • Łukasz pisze:

  Witam
  Czy warto na Słowenii omijać drogi płatne?
  Musze jechac przez maribor (tam mam nocleg) i nie wiem czy płacić za winiętę czy jechać bokami?
  Jelsi bokami to czy warto (czas, stan drog itp)

  • Jacek pisze:

   Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, czy warto mi zapłacić 15 czy 30 euro za kilkanaście kilometrów autostrady ? Jeżeli chodzi o stan dróg, tym nie musisz się martwić są lepsze niż u Nas w Polsce.

 • Sabina pisze:

  Witam
  27 lipca jedziemy z Bielska pierwszy raz do Chorwacji. Pojedziemy prawdopodobnie wariantem ekonomicznym . Jakby ktoś miał ochote sie przyłączyc do podróży to zapraszam :)

 • deban pisze:

  Cześć Jacek. Mam 3 pytania:
  1) Czy jechałeś kiedyś węgierską 86 z ominięciem Słowenii poprzez zjazd kilka km przed granicą HUN/SLO na Lenti i dalej do M70 do przejścia w Letenye? Chodzi mi głównie o stan jezdni i jakich szukać drogowskazów?
  2) Czy droga do Zwardonia cały czas jest remontowana?
  3) Czy czeska autostradowa obwodnica Cieszyna do zjazdu na E75 jest płatna?

  Liczę na info, pozdro.

  • Jacek pisze:

   Niestety tym wariantem nie jechałem, co drogi do Zwardonia, jest już w porządku i można śmiało tamtędy jechać. Obwodnica nie jest płatna, były różne kontrowersje, po przejechaniu granicy czeskiej na pierwszym rondzie skręcasz w lewo na Zilinę.

   • deban pisze:

    Ok, dzięki. Powiedz mi jeszcze na Węgrzech z Kormend na co sie kierować żeby dojechać do granicy ze Słowenią oraz z Cakovca na co szukać drogowskazów, żeby dostać się na autobahnę do Zagrzebia?

    • Jacek pisze:

     Z Kormend cały czas drogą 86 kierunek Redics, generalnie zjeżdżasz z tej drogi i jest dobrze oznaczona więc nie ma problemu, a już zaraz za granicą na pierwszym małym rondzie skręcasz w lewo kierunek Lendava i posiłkuj się moją mapką, po przejechaniu granicy słoweńsko-chorwackiej obierasz kierunek Cakovec i autostrada kierunek Zagrzeb

 • Grażyna pisze:

  Jeśli chodzi o zawyżanie stawek to rzeczywiście odbywa się to prawie na porządku dziennym, pilnujcie żeby reszta wydana była rzetelnie.

  • DarekSAA pisze:

   Witam serdecznie! Ależ nie ma potrzeby płacić gotówką na „bramkach”. My płacimy od 2007-go za autostrady i paliwo najzwyklejszą kartą Viza, taką z płaskimi literami,-nie kredytową! Nie dość że najczęściej na stanowiskach „no cash” nie ma kolejek, to przelicznik Kuna-Złotówka jest czysto bankowy bez marży. Pozdrawiam!

 • Sandra pisze:

  Witam super blog bardzo pomocny :-) wybieram sie do Chorwacji pierwszy raz w połowie dużo osób rożne okolice poleca a pan ?? Powiem tylko ze kocham połączenie wysokich gór z morzem , makarska riviera oglądałam jest ładna ale gdzie jakie miasto pan poleca chyba ze tez inne okolice z pięknymi widokami ps: nie zależy mi na zwiedzanie zabytków typu kościoły zamki itp tylko morze góry , nurkowanie :-) pozdrawiam serdecznie :-))(((((

  • Sandra pisze:

   Przepraszam za moje błędy ale pisze z telefonu :-/ ech ten dotyk :-) a co do trasy to zapewne jeszcze za jakiś czas sie odezwę hee planuje trasę ekonomiczna bo wole pobyć dłużej w Chorwacji niż sie spływać przez ta trasę ja jestem z Nysy nie wiem czy on sie orientuje gdzie to jest nie daleko Opola :-) ale
   Co do trasy to jeszcze na pewno sie
   Odezwę :-) narazie zależy mi n tym pierwszym pytaniu :-) dziekuje

  • Jacek pisze:

   Sandro powiem tak, wszędzie gdzie byłem w Chorwacji było pięknie, każdy region, miasto ma swoje plusy i minusy. Jeżeli szukasz połączenia morza i gór to masz do wyboru masyw Velebitu miejscowości od Senj do Seline albo masyw Biokovo miejscowości od Omis aż po półwysep Pelejsac.

   • sandra pisze:

    o dzieki wielkie własnie teraz lukam jak tam z tymi winetami jest powiedz mi czy twoje koszty winet są aktualne? wiesz najgorsze są dla mnie te winetki bo każdy mówi mi co innego ja wybrałabym wariant ekonomiczny :) chodz sie okaże czy az taka duza róznica jest w cenie :jesli chodzi o ekonomiczny to jedziemy :

    czechy – winete trzeba kupic?bo napisałes przez olsztyn granica polsko czeska i tam nic o kosztach nie zauwazylam jaki jest koszt powyzej 10 dni?? :)

    słowacja miesiac 14 euro

    wegry droga nr 68 z tego co pamietam i węgry są bezpłatne drogi tak???

    Słowienia i wineta 30 euro??? czy da się jakos ominać tę płatność bo słyszłam ze jest jakis objazd ale nie wiem ile w tym prawdy i to wszystko??
    chorwacja podobno na sam dół za bramki znajomy zapłacił 28 euro
    koneic płatnosci dróg tylko tyle czy jeszcze cos????

    a co do autostrady :
    czechy : miesiac ok 330kc czyli około 75zł
    Austria 8,5euro czyli około 35,7zł

    Słowienia miesiac 30euro czyli około 126zł
    chorwacja na sam doł około 28 euro
    czy wszystko policzylam czy jeszcze są jakies płatnosci? i czy tez jest możliwosc jakos ominiecia tej słowieńskiej płatnosci?? bo tylko ta słowienia mnie dołuje hehhehe :):)

    kurde chyba wszystko przejrzyście napisałam czekam na informacje dzieki wielkie :) napewno tę droge co opisales w blogu bede musiała wydrukowac haha super pomoc :):):)

 • Aga pisze:

  Witam Panie Jacku. Proszę mi napisać, czy odcinek A1 od granicy polsko – czeskiej do pierwszej stacji jest płatny? Chodzi mi o zakup winietek – czy zrobić to w Polsce, czy w Czechach. Pozdrawiam serdecznie.

  • Jacek pisze:

   DO Ostravy odcinek autostrady A1 jest bezpłatny, co do winietek w tamtych okolicach nie wiem, nigdy mi nie było po drodze.

  • DarekSAA pisze:

   Witaj Aga! Ja jestem Darek, mieszkam blisko granicy z Czechami, niecałe 7km od wjazdu na nową A1, tak więc mogę pomóc Jackowi „rozwiać” niektóre Twoje wątpliwości. Widzę że kilka postów w górę pytałaś już o trasę Cz.-A.-Slvn.-Chrw., czas podróży i winietki,- z tym ostatnim chyba masz najwięcej wątpliwości. Więc tak; winiety można kupić w kraju w oddziałach PZMot-u,- do każdej doliczona jest marża handlowa- 9zł50gr i jeszcze jakaś tam widzi-misię, bo zauważyłem że przy droższych winietach ogólnie tej dopłaty jest ok. 25%, a przy tańszych ok. 35%, no cóż, przy kilku winietach się uzbiera…Przykład PZMot Katowice http://www.pzmot.katowice.pl/index.html?strona=12 . W Cieszynie kiedyś się zdziwiliśmy [nie wiem jak tam jest aktualnie] , wiem że większość podróżnych, tak jak my wtedy kupuje winiety w pierwszych budkach jakie zobaczy z możliwością zaparkowania auta. Gdy po przyjeżdzie na miejsce [Igrane] żona z ciekawości policzyła ile zapłaciliśmy za winiety, okazało się że „dorzuciliśmy” prawie 40%. To było w 2007, następna podróż w 2010 wiodła lokalnymi, przygranicznymi „pipidowicami” do Bohumina, gdzie kupiliśmy na pierwszej spotkanej stacji benz. winietę Cz. bez żadnych dopłat oczywiście! Po znalezieniu wjazdu na D1, gdzieś między Bohuminem a Ostrawą pognaliśmy na południe…W Austrii zatrzymaliśmy się w miejscowości Wilfersdorf, a właściwie w południowej części miasta- Hobersdorf, przy głównej trasie „7”, „E461″, 6 kilometrów przed wjazdem na Nord Autobahn, która prowadzi do obwodnicy Wiednia. Stacja benz. OMV Tankstelle z sklepem,-można tam coś przekąsić i jest tam Tour Motel. Kupiliśmy winiety A.i Slvn. bez żadnych dodatkowych opłat, tam i z powrotem, żeby mieć spokojną głowę. Przy kupnie tych „powrotnych” mówisz datę od której mają być liczone przykładowo 10 dni ważności. W 2007-ym przejazd przez Słowenię kosztował nas jeszcze ok. 2 Euro, lecz w 2010-tym już 15, my zapłaciliśmy bo żona nie życzyła sobie abym woził ją z dziećmi po jakiś objazdach, ale ja popieram Jacka i wszystkich, którzy promują objazd tej krótkiej-superdrogiej autostrady przy Maribor. Teraz konkretniej na Twoje pytania,- Aga, nie wiem skąd będziesz jechała, ale od węzła Mszana [ tego obok pięknego, pechowego mostu ] niedaleko Jastrzębia-Zdroju czeka Cię ok.12km A1 do granicy państwa przebiegającej mostem nad Olzą,- tablicy o tym, że wjechałaś do Czech raczej nie przegapisz, a od tego miejsca masz 8,6km [ok. 5min] do stacji Shell, na której możesz kupić winiety Cz. i A. – kup sobie miesięczną Cz. i 2szt. po 8,50E na Austrię, uwzględniając powrót. Również od tego miejsca masz prawie 23km bezpłatnego odcinka D1 do ostatniego zjazdu w Ostrawie tj. ul. Rudna, droga nr11, którą można dojechać do obwodnicy Czeskiego Cieszyna,- jak by ktoś chciał. Nawet jeśli wspomniana wyżej stacja Shell „zapadła by się pod ziemię” to masz jeszcze przed sobą co najmniej jeden zjazd do Bohumina i dwa w Ostrawie, aby kupić winietkę. Z komunikacją językową nie ma problemu,-Czesi zwłaszcza z przygranicznych rejonów rozumią prawie wszystko co do nich mówimy, odwrotnie nie jest to już takie oczywiste… Podsumowując – moim zdaniem nie warto kupować winietek w Polsce, bo na połudnu; w Czechach, Austrii, Słowenii, itd kupimy je praktycznie na każdej stacji benz. wielu sklepach przy trasach tranz., na poczcie, i nie wiadomo gdzie jeszcze… Jeszcze jeśli mogę cos zasugerować,- zostawcie sobie decyzję co do kupna winiety słoweńskiej na sam koniec, tzn. w zależności jak Wam będzie podróż „szła”, czy się Wam będzie chciało objeżdżać słoweńską autostr., czy nie, zdecydujecie podczas jazdy od Graz do granicy ze Słowenią, jeśli zechcecie jechać „prosto”, to na przejściu Spielfeld – Sentilj kupicie sobie winietę Slvn. Ale się rozpisałem! Mam nadzieję że choć trochę pomogłem, Aga jeśli masz więcej pytań to śmiało! Pozdrawiam serdecznie!

   • Aga pisze:

    Cześć Darek. Dziękuję za informacje. Już dawno postanowiliśmy nie kupować winiet w Polsce, przeliczyłam koszty. Chcemy kupić w kraju przez który będziemy przejeżdżać. Będziemy jechać z Dąbrowy Górniczej – A1. W pierwszej kolejności myśleliśmy o Cieszynie, ale A1 jest szybciej. Pytałam o zakup winiet w Czechach, bo wiem, że na granicy nie ma budek i bałam się, że autostrada od razu jest płatna. W Słowenii chcemy jechać omijając autostrady. Również planujemy wyjazd na Riwierę Makarską – pojedziemy w ciemno. Mam nadzieję, że znajdziemy apartament na miejscu. Pozdrawiam serdecznie.

    • Jacek pisze:

     Co do jazdy w ciemno jak najbardziej polecam im mniej osób jedzie w grupie tym szanse są dużo większe, znaczy się źle się wyraziłem, miejsce znajdzie się zawsze, kwestia jakości i ceny.

    • DarekSAA pisze:

     Witam! Zgadzam się z tym co Jacek tu napisał, apartament znajdziecie zawsze, ale obojętnie czy to sezon w pełni, czy nie, trzeba trochę poświęcić czasu, nie brać pierwszego-lepszego, tylko dlatego, że jest się zmęczony i ma się już dość! Generalnie probem jest tylko z noclegiem na jedną noc, tak jak wszędzie chyba…My zwykle załatwiamy wczasy pół roku przed wyjazdem przez biura tur. w miejscach ze sprawdzonym, dobrym wyżywieniem, a co tam,- niech małżonka choć na urlopie nie „ogląda” kuchni! Jak „zaklepiesz” sobie coś, co Ci się podoba końcem Listopada albo Grudnia, to potrafi być taniej 25-30% niż załatwiane wiosną. Jednak bardzo lubimy „urozmajcenia”, a wtedy szukamy noclegu „w ciemno”, a nasza ostatnia Chorwacja to 2 nocl. na „Cikada camp” w „chorwackich stepach”, 10km na półn. od Sibenik-a i troszkę ponad 10km na wschód od wodospadów rzeki Krka, tak więc świetna baza wypadowa do kilku ciekawych miejsc, prowadzona przez małżeństwo polsko-chorwackie,- przesympatyczni ludzie! Póżniej 240 km na południe, do ostatniej miejscowości „Makarskiej Riviery”- miasteczka Gradac,- hotel „Havana”,- standard; „póżna komuna-wyremontowana”, ale z pysznym, urozmajconym jedzeniem i własną lodziarnią, kolejkom po darmowe, pyszne lody nie było końca. Poza tym w cenie; prywatny parking za szlabanami, no i przede wszystkim plaża „pod nosem”. Po Gradac autostradą do malowniczego [tak się nam wydawało] odległ. 385km w stronę Istrii miasteczka Senj, gdzie szybko znależliśmy nocleg na 1, lub więcej nocy. Miasteczko z twierdzą „oblecieliśmy” w jeden dzień, plażowanie wiąże się z oglądaniem ponuro wyglądającego, północnego, łysego wybrzeża wyspy Krk, a jak nas skasowali w restauracji w centrum miasteczka za obiad ok.50Euro/4os. [w przeliczeniu], to mieliśmy już tego miejsca dość… Wrzuciliśmy do auta siebie i nasze śmieci i kier. Polska! Taki scenariusz może być dla kogoś pokomplikowany i dziwaczny, ale my to lubimy…Pozdrawiam gorąco Dąbrowę Górniczą, Tychy i wszystkich nowo i staro-zakręconych miłośników Chorwacji!

     • Aga pisze:

      Witaj Darek. Wreszcie zdecydowaliśmy, że pojedziemy do Tucepi. Planujemy dojechać bez noclegu, tylko jakiś postój na odpoczynek, kawę, przekąskę – zobaczymy, czy damy radę. Czytając rożne fora przerażają mnie ceny żywności, najbardziej chodzi mi o ceny obiadów. Nie wiem kto pisze prawdę – czy rzeczywiście jest tak drogo?. Jadę odpocząć, a nie stać przy garach. Dziękuję Ci za cenne wskazówki dotyczące trasy i zakupu winiet. Pojedziemy tą trasą. Pozdrawiam gorąco.

     • Jacek pisze:

      Niestety ludzie mówią prawdę, jest drogo, żywienie w knajpach to spory wydatek, można się zawsze dogadać z gospodarzem, jeżeli jest taka możliwość, ale tanio nie będzie.

    • Krzysiek pisze:

     Aga kiedy jedziecie z Dąbrowy Górniczej bo my też z Dąbrowy jedziemy 15.08.2014. Tucepi jest ładne ale apartamenty drogie.

 • Sandra pisze:

  Czemu. Mojej kolejnej wiadomości nie widać na tel :-((((

 • Andrzej pisze:

  Witam,
  orientujecie się ile mniej więcej zapłacę za autostradę w Chorwacji, jadę do Szybenik’a. I w ogóle, którędy polecacie jechać przez Chorwację?

  • Jacek pisze:

   Napisz z jakiego punktu autostrady wjedziesz to podam Ci koszt, co do pytania którędy polecacie, to zależy z jakiej strony Polski jedziesz.

   • Andrzej pisze:

    Jadę z Siemianowic Śląskich. Pojadę wariantem ekonomicznych, cała trasa zgodnie ze wskazówkami (w Polsce jedynie trasa do Zwardonia, nie Cieszyn. Przy okazji gratuluję ciekawego i mega pomocnego bloga).

 • kemot1971 pisze:

  pozdro dla czytających i piszących:-) wyjątkowo pomocny blog:-)
  wybieram się w tym roku do CRO – standardowa trasa przez czechy i austię:-) z nioclegiem na plitvickich
  … macie może jakieś sugestie dotyczące krótkich postojów/parkingów – gdzie można chwilę odetchnąć, rozprostować kości, napić się kawy, coś szybko i tanio zjeść??
  może macie jakieś propozycje?

 • radek1832 pisze:

  witam, wybieramy sie rodzinka pierwszy raz na cro, jedzie z nami dziecko 4-letnie,
  jaka wybrac trase na pierwszy raz, wiadomo kazdy podejmuje swoja decyzje, ale podpowiedzi mile widziane
  osobiscie wole jezdzic noca, ale moze lepiej jechac w dzxien, przynajmniej bedzie mozna poogladac jakies widoki,
  dajcie jakies wskazowki
  poozdrawiam

 • Judyta pisze:

  Witam, wybieram się na Istrię do miejscowości Umag w lipcu 2014, proszę o radę i pomoc, gdzie najlepiej zaopatrzyć się w winiety, w krajach przez które będę jechać ??
  Szukałam na wielu forach, ale bez rezultatu.

  • Jacek pisze:

   Proszę mi napisać w jakim mieście będziesz przejeżdżała granicę Polski.

   • Judyta pisze:

    Myślę ,że w Cieszynie, jestem z Górnego Śląska.

    • Jacek pisze:

     Jeżeli w Cieszynie, to wszystkie winietki możesz kupić zaraz za przejściem granicznym w Cieszynie, jest tam kilka budek i mają dobre ceny, płacić można w EUR, PLN, CZK.

     • Judyta pisze:

      Czy to prawda, że przez internet też można zakupić winiety ? Widziałam nieco wyżej taką informację.
      Mam jeszcze pytanie dotyczące dodatkowego ubezpieczenia samochodu , jakie najlepiej wybrać? Mam podstawowy pakiet wybrany, chciałabym wykupić poza granice Polski również. Na Istrię przez Słowenię, gdzie najlepiej odbić korzystając z Pana trasy ekonomicznej ?
      Dziękuję za wskazówki :)

     • Jacek pisze:

      Tak online można zakupić np. przez PZMOT, co do dodatkowego ubezpieczenia to nigdy nie korzystałem, trzeba zapytać agenta. Jeżeli chcesz jechać na Istrię to polecam wariant przez Węgry, ale, jeżeli chcesz jechać przez Austrie później przez Słowenię to skorzystaj z objazdu zaoszczędzisz 30 EUR, opis objazdu w moim artykule http://www.jacekantonik.pl/objazd-autostrad-slowenskich-w-drodze-do-chorwacji

 • Kuba pisze:

  Witam, ja mam pytanie gdzie opłaca się tankować na tej szybkiej trasie?

 • bogdan w-w pisze:

  Witam wszystkich ja do chorwacji jadę dopiero 2 sierpnia . Wyjeżdżamy rano z wrocławia kierujemy sie na Cieszyn potem Bratysławie i przez Węgry ( tą trasą pierwszy raz) . Z tego co tu wyczytałem trasą optymalną jest 86 droga, interesuje mnie co to za droga np wązka i kręta jak droga z wrocławia do kudowy czy raczej dość szeroka i prosta :-) itp . Jazda węgierską autostradą ma sens czy raczej nie , nie chodzi mi o opłaty , a raczej komfort i czas . Jedziemy do Kleku i chcę wieczorem piwo wypić przy plaży a nie jechać 2 dni. Pozdrawiam WSZYSTKICH i życzę spokojnych świąt wielkanocnych bogo w-w

 • Łukasz pisze:

  Witam
  Czy nadal na bramkach w Chorwacji płaci się w hr? czy w Euro? Czy warto płacic karta czy lepiej mieć odliczona kwotę gotówką?

  Ktoś może wybiera się do Tucepi na początku czerwca?

  • Jacek pisze:

   Na bramkach można płacić w EUR lub kunach, nadal oficjalną walutą w CRO są kuny, z doświadczenia wiem, że lepiej płacić kunami lub kartą płatniczą.

 • urwis77 pisze:

  Witam,
  wybieramy się po raz pierwszy z rodzinką do CRO do Dramalj – już 26 kwietnia.
  Proszę o pomoc,i sugestie czy coś się zmieniło w kwestii remontów , objazdów i cen.
  Jedziemy na dwa auta na NOC , wyjazd około 19 z Polski , (Katowice) żeby rankiem dojechać…….do celu :-))) jedziemy z dzieckiem 4 letnim .
  Jaką trasę by Pan nam zaproponował ……. wersję szybką i ekonomiczną o ile to nie problem.
  Jedziemy na 8 dni , jak rozwiązać kwestię winet, bo są tygodniowe……. o ile dobrze rozumię ….. nadmieniam że niezbyt często podróżuję za granicą samochodem……
  poproszę o odpowiedź, pozdrawiam i ……….
  WESOŁYCH ŚWIĄT ŻYCZYMY-Andrzej z rodzinką

  • Jacek pisze:

   Z tego co czytałem na forach w tym okresie nie ma specjalnie utrudnień, co do drogi, jeżeli zależy Wam specjalnie na oszczędnościach drogowych to polecam wariant ekonomiczny przez Słowację, Węgry, a jeżeli nie to autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię (o tej porze nie ma korków).

 • Adam pisze:

  Witam,
  Czy ktoś był w podgorze?
  Jak najlepiej dojechać
  I jaki będzie koszt opłat

 • Pawelek_W1 pisze:

  Witam Panie Jacku. To mój pierwszy wyjazd i bardzo proszę o podpowiedź . Co pan sądzi o takiej trasie :
  https://www.google.pl/maps/dir/D%C4%85browa+G%C3%B3rnicza/49.5089488,18.9628738/Vodice,+Chorwacja/@47.4422655,14.242186,6z/data=!4m17!4m16!1m5!1m1!1s0x4716dc05cc604973:0xfbfdbb9e78f8a48c!2m2!1d19.1949126!2d50.3216897!1m0!1m5!1m1!1s0x1334d7f04f8c14d1:0x4056da1c47c5aa54!2m2!1d15.7787599!2d43.7611122!2m1!2b1!3e0

  Jak wygląda temat opłat – winiety , opłaty na bramkach ( teoretycznie ma być bez ale coś mi się nie chce wierzyć ) . Czas przejazdu pewnie nie najlepszy . Czy warto trochę dłużej posiedzieć za kółkiem czy gdzieś wjechać na płatną drogę i teoretycznie szybciej dojechać ? Może któryś z odcinków jest naprawdę tragiczny do jazdy ? Planujemy wyjechać późnym wieczorem w sobotę ( środek czerwca ).

 • Krzysztof pisze:

  Witam. Dziękuję za ciekawe wskazówki. Chyba wybiorę trasę ekonomiczną ale, w związku z tym, że pierwszy raz wybieram się z rodzinką za granicę samochodem (konkretnie do Chorwacji), mam pare technicznych pytań. Wdzięczny będę wszystkim użytkownikom za pomoc:
  1) wyczytałem gdzieś w postach sprzeczne informacje odnośnie opłat za autostrady w Chorwacji – więc trzeba wykupić winietki, czy tylko jedyną opłatą są bramki na autostradach. Czy omijając autostrady unikam w ogóle opłat na Chorwacji?
  2) czy na dzień dzisiejszy cały opis trasy ekonomicznej jest aktualny – wyjeżdżam ze Śląska w okolice Trogiru dopiero 2 sierpnia 2014?
  3) czy faktycznie jedyna opłata za trasę jest tylko za autostrady na Słowacji?
  4) czy na całą tą trasę i na pobyt w Chorwacji wystarczą na dzień dzisiejszy dowody osobiste dla dorosłych i dzieci czy jednak trzeba/lepiej mieć paszporty?
  5) jakie dokumenty czy nawet dodatkowe ubezpieczenia są wymagane na trasie i w Chorwacji aby uzyskać pomoc lekarską/medyczną/szpitalną ?
  6) jakie dokumenty czy nawet dodatkowe ubezpieczenia trzeba mieć dla uczestników podróży i na samochód?
  Z góry dziękuję za wszystkie informacje i pozdrawiam.

  • Jacek pisze:

   Witam Krzyśku w Chorwacji za autostrady płacimy tylko i wyłącznie na bramkach, jeżeli wybierzesz wariant ekonomiczny opisany przeze mnie to wymagana będzie tylko opłata za zakup winietki Słowackiej, można ominąć autostrady w Chorwacji, ale to tylko wydłuży Twoją podróż i to znacznie, Wystarczą dowody osobiste, co ubezpieczenia to jest w kwestii indywidualnej, jedziesz przez kraje UE więc najlepiej przed wyjazdem wyrobić sobie dla wszystkich karty EKUZ i po sprawie, co do samochodu ubezpieczenie OC.

 • Krzysztof pisze:

  I jeszcze dwa pytania:
  1) jakimi drogami najlepiej przejechać Chorwację do Trogiru korzystając wcześniej z trasy przejazdu drogą ekonomiczną, czyli wjezdżając na Chorwację w miejscowości Mursko Sredisce?
  2) czy przejeżdżając przez Słowenię nie należy mieć tzw. zielonej karty na samochód?

  • Jacek pisze:

   Zielonej karty nie trzeba mieć, Słowenia to kraj UE, co do dróg wjeżdżasz na autostradę i jedziesz praktycznie do samego Trogiru autostradami.

 • bogdan w-w pisze:

  Witam czy jadąc z węgier do chorwacji przejeżdżamy przez słoweńskie miasto Lendava i czy tam jest fragment płatnej autostrady czy to jest darmowa obwodnica ? Z góry dziękuję bogdan

 • Asia pisze:

  Witam,jaki jest orientacyjny czas przejazdu z Bytomia do Makarskiej i w jakiej miejscowości proponował by Pan nocleg wybieramy wariant ekonomiczny

  • Jacek pisze:

   Trudno powiedzieć bo czas podróży zależy od wielu czynników i wariantów dróg, niestety nigdy nie jechałem z noclegiem więc nie mogę pomóc. Co do czasu przejazdu od 12 godzin wzwyż.

 • Krzysiek pisze:

  witam w czy ktoś wybiera się do Chorwacji w lipcu ze Szczecina

 • Grzegorz pisze:

  Witam!
  Mam pytanie, czy jadąc do Dubrovnika przez Bośnię i Hercegowinę należy mieć paszport czy wystarczy dowód osobisty?

 • Robert pisze:

  Witam!
  W czerwcu wybieram sie z rodzinką z Warszawy do CRO konkretnie zamierzam przycumować w Trogirze. Zamierzam jechac przez Węgry. Czy zna ktos jakis dobry namiar na nocleg w okolicach Balatonu?

 • Aga pisze:

  Witam. Proszę mi napisać o ile km. wydłuży się trasa omijając autostrady w Słowenii jadąc od strony Austrii. Pozdrawiam serdecznie.

  • Jacek pisze:

   Witam różnica wyniesie około 26 km, trasa z Austrii do Chorwacji liczy około 66 km.

   • Aga pisze:

    Witam. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Z tego wynika, że ominięcie autostrad nie wydłuża znacząco trasy, a 30 euro zostaje w kieszeni. pozdrawiam.

    • Jacek pisze:

     Dokładnie tak, proszę tylko pamiętać o przestrzeganiu przepisów drogowych w Słowenii, tamtejsi policjanci bardzo rygorystycznie podchodzą do wykroczeń drogowych popełnianych przez osoby omijające ich autostradę.

 • Kasia pisze:

  Witam!
  Panie Jacku mam ogromną prośbę aby wyznaczył mi Pan trasę z Katowic na Wyspę Krk. Chodzi mi o wariant ekonomiczny. Czy można jechać tym wariantem tylko przez Słowację-Węgry-Chorwację? Wyjeżdżamy niestety 9.08 ( sobota- jak Pan pisał korki itd.)
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!

 • Piotrek pisze:

  witam…mam takie pytanko bo wybieram sie do chorwacji w to lato i jadąc przez czechy austrie słowenie czy potrzebny mi jest paszport?

  • Jacek pisze:

   Piotrze jeżeli nie masz dowodu osobistego to paszport lub inny dokument tożsamości w razie kontroli będzie Ci potrzebny (może być Prawo Jazdy choć lepszy byłby paszport).

 • Kasia pisze:

  Panie Jacku bardzo dziękuję za mapkę! Mam tylko pytanie czy ta trasa jest bez winiet, czy trzeba jakąś kupić? Bardzo dziękuję za odpowiedź!

  • Jacek pisze:

   Trzeba zakupić tylko winietkę Słowacką na 1 miesiąc (koszt 14 EUR na 1 miesiąc) najlepiej ją kupić w miejscowości Cadca na stacji benzynowej BP (będzie po drodze po lewej stronie).

 • dani pisze:

  Witam,

  chciałem zapytać o czas przejazdu przez Słowenię omijając drogi płatne (jedziemy 30 maja z Wrocławia z dzieckiem)czy jest bardzo wydłużony w porównaniu z autostradą oraz jaki jest kosz przejazdu od granicy Chorwacji do Makarskiej bo nie mogę się połapać. Z góry dziękuje za pomoc.

  • Jacek pisze:

   Witam różnica wyniesie około 26 km, trasa z Austrii do Chorwacji przez Słowenię liczy około 66 km. Tylko, że te 66 km, a właściwie 40 km jedzie się autostradą, a objazd płatnych dróg to drogi klasy niższej. Co do dalszej podróży to droga jest prosta autostradami chorwackimi do zjazdu Sestanovec i dalej drogami nr 39 i 8 do Makarskiej, albo jest jeszcze jeden zjazd, ale ja nim nie jechałem. Zjazd Zagvozd i dalej drogą nr 532 i 8.

 • pawel pisze:

  Witam,

  Dzięki za super stronę.
  Jade z Warszawy do Porec na 8 dni. Jadę z dziećmi wiec objazdów autostrad raczej nie biorę pod uwagę. Analizowałem 3 warianty trasy:
  1) szybka (domyslna z Googla) przez Czechy, Austrię i Słowenię: https://www.google.pl/maps/dir/Warszawa/Pore%C4%8D,+Chorwacja/@48.8467268,15.0346922,6z/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x471ecc669a869f01:0x72f0be2a88ead3fc!2m2!1d21.0122287!2d52.2296756!1m5!1m1!1s0x477c979c94879029:0x7a9e5b587feaabd!2m2!1d13.5947399!2d45.2271652!3e0?hl=pl

  2) wg wskazówek przez Słowację, Węgry i Chorwację
  https://www.google.pl/maps/dir/52.2230889,20.9823015/Pore%C4%8D,+Chorwacja/@49.3892358,17.5105497,6z/data=!4m49!4m48!1m40!3m4!1m2!1d18.7335628!2d49.6226546!3s0x471410f39ce72da3:0x5da21e749fd3477a!3m4!1m2!1d17.1208503!2d48.0960248!3s0x476c89cabee85807:0x518ae2b20b14f0fe!3m4!1m2!1d17.2331962!2d47.9362114!3s0x476c790a774b9ff9:0xb0702e896f08616!3m4!1m2!1d16.9063091!2d47.3642738!3s0x476eac8eccaa6db5:0xe7088e561158d8e!3m4!1m2!1d16.461419!2d46.5969159!3s0x476f351a0fb729dd:0x774bce367c6af1f4!3m4!1m2!1d16.4508008!2d46.5867663!3s0x476f356d0aa3fa17:0x9cfb7a416b8f00c4!3m4!1m2!1d16.4321432!2d46.450439!3s0x4768b2dec1a83245:0xdcaf2504fbb1b78f!3m4!1m2!1d15.8902277!2d45.7544176!3s0x4765d38671a46bb3:0x3227b0575737e860!1m5!1m1!1s0x477c979c94879029:0x7a9e5b587feaabd!2m2!1d13.5947399!2d45.2271652!3e0?hl=pl
  3) mix – przez Słowację, Węgry i Słowenię
  https://www.google.pl/maps/dir/52.2187082,20.9677988/Pore%C4%8D,+Chorwacja/@48.2968307,16.0758895,7z/data=!4m34!4m33!1m25!3m4!1m2!1d18.7335628!2d49.6226546!3s0x471410f39ce72da3:0x5da21e749fd3477a!3m4!1m2!1d17.1208503!2d48.0960248!3s0x476c89cabee85807:0x518ae2b20b14f0fe!3m4!1m2!1d17.2331962!2d47.9362114!3s0x476c790a774b9ff9:0xb0702e896f08616!3m4!1m2!1d16.516131!2d46.6729323!3s0x476f3320d8badd41:0xd8cad761ffa8d8dc!3m4!1m2!1d14.824684!2d46.176289!3s0x47654767f124aca7:0x547ee3f779913296!1m5!1m1!1s0x477c979c94879029:0x7a9e5b587feaabd!2m2!1d13.5947399!2d45.2271652!3e0?hl=pl

  Po obliczeniu kosztów autostrad w Chorwacji w wariancie 2 otrzymałem ok. 112 KN czyli ponad 16 EUR za bramki w jedną stronę. Taniej więc wychodzi więc winieta na Słowenię za 15 EUR – wariant nr 3.

  Ostatecznie porównując trasę nr 3 (Słowacja, Węgry, Słowenia) z trasą nr 1 (Czechy, Austria, Słowenia) oszczędzamy przy podróży tu i spowrotem na winietach ok. 10 EUR ale jedziemy w jedziemy w sumie prawie 4 godziny dłużej. Więc wydaje się mi, że do Porec to najbardziej optymalna trasa (przy założeniu jazdy autostradami) to nr 1 tj przez Czechy, Austrię i Słowenię. Jakie są Twoje przemyślenia na ten temat?

  • Jacek pisze:

   W Twoim wypadku najbardziej opłacalną trasa jest wariant I i tu masz rację na 8 dni przez Słowenię zapłacisz tylko 15 EUR i znacznie skracasz czas podróży, najtańsza byłaby wersja SŁowacja, Węgry, Słowenia (bez autostrady), ale wydłuży Ci się droga.

 • kenzol pisze:

  A doradziłby Pan ekonomiczny wariant z Wrocławia? Chcąc jechać z Wrocławia do Cieszyna to już na samej A4 zapłaciłbym z 50 zł w obie strony…:/

  • kenzol pisze:

   I jeszcze jedno mam pytanie. Bo w sumie na mojej nawigacji w telefonie (która rzadko kiedy mnie zawiodła) mogę sobie ustawić opcję unikania płatnych dróg z Wrocławia aż do samej Makarskiej, gdzie planuje spędzić urlop. Jednak czy jazda przez te bezpłatne trasy przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwacje nie będzie zbyt uciążliwa?

   • Jacek pisze:

    Będzie uciążliwa, niestety objazdy maja wadę, w postaci licznych ograniczeń prędkości, utrudnień i większej liczbie km do pokonania

  • Jacek pisze:

   Dojazdy z Cieszyna opisałem kwestia decyzji czy przez Słowację i Węgry czy przez Czechy, Austrię i Słowenię.

 • greeg pisze:

  Witam, bardzo przydatne forum, szczególnie dla osób, które podobnie jak ja pierwszy raz jadą do Chorwacji. Chciałbym zapytać, czy jadąc do Dubrownika przez B i H trzeba mieć zieloną kartę na samochód ?

 • Marcin pisze:

  Witam,
  Wyjeżdżam 21 .06. czy w tym okresie nasilenie ruchu na Słowenii jest już tak duże jak w pełni sezonu, chodzi mi głównie o korki na przejściach granicznych.

  • Jacek pisze:

   Nie jest, ale zawsze można trafić na jakiś korek

  • Iza pisze:

   Witam Marcinie. My również wyjeżdżamy z okolic Rybnika 21.06. Jaką trasą się wybierasz? Wybierasz się jednym autem czy może na więcej. Może na 2 auta będzie raźniej jeśli wybierasz się pierwszy raz tak jak My.

   • Marcin pisze:

    Witaj,
    Ja planuje wyjechać 21 sobota na noc. W okolicach Rybnika byłbym około 23. Jadę jednym samochodem. Jak Wam pasuje możemy pojechać na 2 auta.

    • skopa pisze:

     Witajcie, Iza i Marcin. Ja wybieram się również 21.06. w nocy trasą ekonomiczną przez Słowację i Węgry. wyjeżdżam z Częstochowy i na Zwardoń, Słowacja , droga 86 z przecięciem Słoweni i Chorwacja.

 • Piotrek pisze:

  Witam , świetna strona .

  W tym roku wybieramy się pierwszy raz do Chorwacji do Makarskiej. Jesteśmy z Żywca więc myślę że najodpowiedniejszą trasą będzie na Zwardoń czyli Słowacja Węgry Chorwacja. Jak ocenisz tą trasę . Czy sprawia trudność , czy droga jest łatwa, ile godzin na zajmie dotarcie do Makarskiej . Jak wygląda sprawa z opłatami za przejazd ( czyli gdzie kupić winiety). W Chorwacji rozumiem że są bramki płatne . Co ile są takie bramki i czy mogę płacić w euro za nie . Jaki byłby koszt opłat za te bramki jak i winiety. Pozdrawiam

  • Piotrek pisze:

   Panie Jacku czy ta trasa przez Słowację, Węgry bedzie odpowiednia dla nas.

   • Jacek pisze:

    Ja uważam, że będzie dobra, ale tak naprawdę każdy ma inne oczekiwania, predyspozycje itp.

    • Piotrek pisze:

     tak więc decydujemy się na ten wariant, jednak po dokładnym zapoznaniu się z trasą ( moja nawigacja wskazuje mi trasę na csorna w google maps zauważyłem że odcinek pomiędzy csorna a szombathely wskazuje mi pewną część drogi ( droga 88 na wysokości sarvar która łączy się z drogą 86 ) pokazuje odcinek chyba płatny tak mi się wydaje oznaczony M86 . Co prawda ten odcinek jest krótki ale czy rzeczywiście jest on płatny. Dalej kieruje mnie na Lenti i na drogę chyba też płatną M70 ( autostrada ) która łaczy się z autostradą M7 . Tak więc Panie Jacku czy nie warto tego objechać tak aby nie płacić. Wydaje mi się że kupując winietę to nie warto jechać na csorna, a nie kupując to już trzeba to wszystko objechać bezpłatnie .Czy dobrze myślę. Jaka jest różnica dla Pana jechać na Budapeszt a na csorna. Z nawigacji wychodzi że tak czy tak czas będę miał podobny przejechania przez Węgry ( na csorna wolno jednak dużo krócej a na Budapeszt dużo dalej jednak szybsza jazda a co za tym idzie większe koszty za benzynę. Czy mógłby Pan coś o tych dwóch wariantach więcej napisać. Czy przez tą csorną dopuszczalna prędkość jest mała czy da się przyzwoicie przejechać do granicy z Chorwacją.

     • Jacek pisze:

      Panie Piotrze cała droga nr 86, aż do samej granicy ze Słowenią jest bezpłatna dla samochodów osobowych do 3,5 T, sprawdziłem teraz na węgierskiej stronie i jest dokładnie tak jak piszę, druga sprawa na samym końcu tej drogi mamy dwie możliwości, ale jedziemy do Słowenii i ją objeżdżamy, ale przed granicą zjeżdżamy na lokalna drogę, którą dojedziemy do węgierskiej 7 i dalej już do granicy z Chorwacją, wg. mnie lepsze rozwiązanie jest wariant objazd słoweński przez Lendave, opisałem go w artykule http://www.jacekantonik.pl/objazd-autostrad-slowenskich-w-drodze-do-chorwacji

     • Anna pisze:

      genialne! Pana rady spadły mi z nieba, spędziłabym wieki na układaniu trasy a tak tylko zrzuty z ekranu, zbliżenia, jakis opis i drukarka :) rewelacja :)

     • Jacek pisze:

      Dziękuję.

  • Jacek pisze:

   Ja osobiście polecam ta trasę w moim artykule opisałem ją jako trasa nr I Wariant Ekonomiczny, co do czasu, trudności są to sprawy indywidualne, ja napiszę Ci, że trasa jest łatwa i przyjemna, a dla Ciebie lub innych może być trudna i męcząca, (kwestia podejścia, predyspozycji, trudności i przeszkód na drodze itp.). Co do bramek będziesz miał dwa odcinki do Zagrzebia, a później do Makarskiej koszt 240 kuny i lepiej płacić w kunach ewentualnie kartą, nigdy EUR. Jeżeli chodzi o winiety na 30 dni Słowacja koszt 14 EUR.

 • Jakub pisze:

  Witam panie Jacku. Planujemy wyjazd w 4 os do Chorwacji w drugiej połowie sierpnia. Wyjazd z Nysy (opolskie). Nie mamy jeszcze konkretnego miejsca, ponieważ jedziemy pierwszy raz. Myslelismy o rejonach Makarska bo wszyscy sobie chwala na pierwszy raz. Dzieki z gory i pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Myślę, że to będzie dobry wybór, niestety w tym rejonie nie mogę niczego polecić bo tam nie nocowałem. radzę odpuścić sobie miasto Makarska lepiej coś mniejszego przed lub za Makarską.

 • Monika pisze:

  Witam,
  w tym roku jadę po raz pierwszy do Chorwacji i jestem „zielona” dlatego też bardzo proszę o pomoc. Trasę rozpoczynam niedaleko od Kielc, a kończę na KRK. Jedziemy z małym dzieckiem (3,5 roku). Zależy nam na tanim przejeździe i w miarę dobrej drodze. Czy wariant I ekonomiczny byłby dla nas dobry? Czy faktycznie całym kosztem jeżeli chodzi o opłaty drogowe, jest 14 euro? Jaką średnią prędkością jechał Pan w wariancie ekonomicznym? Jeżeli moje pytania są śmieszne to przepraszam, ale dopiero zaczynam swoją przygodę z Chorwacją :) Z góry dziękują za odpowiedź

 • Monika pisze:

  na wyspę, dokładniej w okolice miasteczka Punat

  • Jacek pisze:

   Moniko widzę dwie możliwości:

   1. Przejazd Słowacja-Węgry-Słowenia (objazd)-Chorwacja koszt przejazdu to 14 EUR + 95 kun opłaty za autostradę + 35 kun za przejazd przez most na Wyspę KRK – niestety ten wariant będzie dłuższy ja liczę, że potrwa około 13-14 godzin.

   2. Przejazd Czechy-Austria-Słowenia-Chorwacja koszt przejazdu to 440 koron czeskich + 54,8 EUR + 8 kun za przejazd autostradą A7 + 35 kun za most na KRK czas przejazdu około 12-13 godzin.

   Moje wskazanie jechać przez Węgry.

   • Monika pisze:

    Jeszcze jedno pytanie. Jaką miejscowość na wyspie KRK poleciłby Pan na wypoczynek z małym dzieckiem? Chodzi o płyciznę, miejscowość położona blisko plaży. Mamy apartament w Kornić ale nie wiem czy to dobry pomysł?! Czy na KRK-u można spotkać piaszczystą albo prawie piaszczysta plażę?

    • Jacek pisze:

     W tej sprawie Moniko nie mogę Ci pomóc, bo nie znam KRK.

    • DarekSAA pisze:

     Witaj Moniko! Jestem Darek, jeśli tu jeszcze zajrzysz, to przyznaję się, że byłem kiedyś z małżonką i 4-letnim dzieckiem w Punat, przez tydzień wynajmowaliśmy urządzony apartament, było bardzo tanio ale nie plażowaliśmy tam ani razu. To miejscowość z popularną „mariną” nastawiona na bardziej żeglarski profil. Na plażowanie jeżdziliśmy prawie codziennie do Baśki na południowe wybrzeże wyspy i bardzo się nam tam podobało, plaża łagodna, miejscami mieszana żwirkowo – piaszczysta do kamienistej włącznie. Z Kornić będzie tam jakieś 20min. jazdy autem, osobiście polecam. Byliśmy również w maleńkiej Starej Baśce, bardzo urocze i ciekawe miejsce, ale strome zejścia do małych ukrytych pomiędzy skałami „plażyczek”, miejsca raczej takie, gdzie trzeba mieć małe dzieci „na oku”. Pozdrawiam gorąco i życzę przemiłego urlopu na wyspie Krk!

 • wesoly1234 pisze:

  PANIE JACKU
  Bardzo dziekuje za pana poradnik, zeszlym roku skorzystaliśmy z pana poradnika,i poiem szczeze jest naprade Super!!!
  jechalismy z Gdanska do Trogiru,oczywiscie trasa platna moze to i drozej ale duzo szybciej,znajomi jechali trasa ekonomiczna i wyszlo im 4,5h wiecej tak ze moim zdaniem lepiej wydac pare zlotych i miec spokojna trase!!!
  tym roku tez jedziemy i mam pyt zwiedzilimy krka,caly split,trogir, tym roku mamy plan na cos wiecej co by pan polecil…. czy warto ybrac sie na wyspe brac,czy omnis,baska voda,co tam mozna zwiedzac,cze mogl by pan cos polecic.

  • Jacek pisze:

   Ja myślę, że każda z tych propozycji będzie ciekawa, wyspy mają ten minus, że trzeba korzystać z promu (no niektóre mają mosty), żeby coś zwiedzić, Omis to fajne miasteczko jako baza wypadowa (spływ Cetina, zwiedzanie ruin zamku, wypady w okoliczne większe miejscowości), Baska Voda to już Makararska czyli Biokovo przy plaży, bliżej do Dubrovnika, wyjazd lub przejście na Sveti Jure.

 • milosz pisze:

  Dzień dobry mam pytanie czy jak pojadę trasa szybka i granice Słowenii przekroczę 28.06.2014 godzina kolo 2 rano a będę wracał 5.07.2014 przekroczenie granicy koło 22.00 czy muszę mieć winietę miesięczną czy starczy śiedmio dniowa bo każdy mówi inaczej dlatego pytam eksperta ? z góry dziękuje za szybka odpowiedz .

 • Darek pisze:

  https://www.google.pl/maps/dir/D%C4%85browa+G%C3%B3rnicza/49.5089488,18.9628738/Vodice,+Chorwacja/@47.7369223,17.3889705,6z/am=t/data=!3m1!4b1!4m27!4m26!1m5!1m1!1s0x4716dc05cc604973:0xfbfdbb9e78f8a48c!2m2!1d19.1949126!2d50.3216897!1m10!3m4!1m2!1d18.8008605!2d49.4822238!3s0x4714155bfa4cd18d:0x18a8da635e7e5867!3m4!1m2!1d17.2444559!2d47.9148555!3s0x476c79b4ee8834bb:0xb10d3164087688aa!1m5!1m1!1s0x1334d7f04f8c14d1:0x4056da1c47c5aa54!2m2!1d15.7787599!2d43.7611122!2m1!2b1!3e0

  Panie Jacku, chciałbym wrócić do trasy, którą konsultował z Panem pan „Pawelek_W1″, wydaje się dla mnie najbardziej opcjonalna i prowadzi również do miejsca docelowego, który mnie interesuje (Vodice). Czy mógłby Pan poprawić dla mnie tą trasę w taki sposób aby przebiegała przez autostrady w Chorwacji? Dziękuję i gratuluję super bloga!

 • Łukasz pisze:

  Witam, dziękuję za świetny blog i opis tras. Czy ok. 5 czerwca to dobry termin do Chorwacji? Druga sprawa to czy obwodnica Bratysławy w ciągu D2 wymaga winiety? Chodzi o to, że ponieważ otworzyli już u nas ten most na A1 to pasowałoby mi pojechać przez Ostravę, kawałek Słowacji i potem przez Węgry drogą 86 tak żeby kupić tylko winietę na Czechy, a na Słowację nie. Mam na myśli drogę nr 2 na Słowacji, ale na odcinku Lamac – Bratislava Jarovce trzeba by było jechać autostradą D2. Da radę w ten sposób?

 • Łukasz pisze:

  E, widzę, że czasowo nie opłaca się raczej jechać w ten sposób.

 • Jakub pisze:

  Witam,
  wybieramy się w tym roku do Chorwacji po raz pierwszy 21.07 do 31.07 i mam parę pytań :-)
  1) czy można i czy warto wykupywać wcześniej winiety (dodam że jedziemy trasą przez Czechy,Austrię,Słowenię,Chorwację do miejscowości Slatine)??
  2) ile w przeliczeniu na Euro kosztują Kuny i gdzie można je wymienić żeby mieć na opłacenie autostrad w Chorwacji??
  Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam :-)

  • Jacek pisze:

   Winiety najlepiej kupić na granicy lub za granicą (stacje, sklepiki), co do przelicznika trzeba śledzić kursy, a najlepiej zakupić kilkaset kun w Polskim kantorze lub kantorze na granicy Polsko-

 • max 79 pisze:

  Witam. Świetna stronka, wiele cennych informacji a u mnie z planowaniem to strasznie kiepsko… Prosiłbym o podpowiedź jak z Rybnika dojechać do Omisia wariantem bardzo ekonomicznym. Jestem totalnym laikiem… Potrzebowałbym info krok po kroku jakie drogi ile kasy na winiety itp. no i gdzie je kupić… Z góry dziekuje za informacje

 • arturro1000 pisze:

  Witam serdecznie. W tym roku pierwszy raz wybieram się z rodziną do Chorwacji i proszę o radę. Chcę ten wypoczynek spędzić pod namiotem jak zwykle od 20 lat. Mam na oku kilka kempingów głównie koło Umagu i Poreć. Jeśli to możliwe to proszę o wyznaczenie trasy od Cieszyna do tych miejscowości z dokładnymi cenami przejazdów i w których miejscach należy uiszczać opłaty włącznie z Chorwacją. Jeśli to możliwe to proszę jeszcze o miejsca noclegów przy trasie gdyż będę podróżował z małymi dziećmi i pewnie całej trasy nie uda mi sie pokonać jednego dnia (sprawdzone). Z góry ślicznie dziękuję.

  • Jacek pisze:

   Jeżeli chodzi o drogę to osobiście polecam wariant I ekonomiczny, trasa jest naprawdę szybka i łatwa, co do opłat będzie trzeba wykupić winietkę na Słowację na 30 dni koszt 14 EUR, później dojdą opłaty na bramkach chorwackich autostrad koszt około 104 kuny (zależy czy wjedzie się w Cakoviec czy w Varażdin), co do noclegów nie pomogę, nie znam, zawsze jedziemy na raz.

   • DarekSAA pisze:

    Jacku wybacz,- ja znowu swoje, jak to się mówi… Na zachodnie wybrzeże Istrii, a zwłaszcza i w szczególności bliskie słoweńskiemu Koper i włoskiemu Triest, okolice Umag zdecydowanie korzystniej jest jechać słoweńskimi autostradami. Nawet jadąc „wariantem ekonomicznym” przez Węgry arturro1000 po wykupieniu winiety za 15E mógłby spokojnie „śmigać” sobie do Koper, a stamtąd to już „rzut kamieniem” do Umag. Może sobie przez 7dni korzystać z słoweńskich autostrad, może zwiedzić tajemniczy zamek w Postojnej i tamtejsze słynne na cały Świat jaskinie, może zajrzeć do Triestu bez martwienia się o to, który odcinek 4-pasmówki jest płatny, a który nie… Jadąc przez Chorwację nie dość, że „zastopują” go 4 punkty poboru opłat, w tym płatny tunel Ućka, to wcale nie będzie taniej. W tym przypadku na pewno hasło „zaoszczędżcie” 15E na słoweńskich autostradach jest „nie na miejscu”.Właśnie tak chciałem jechać w Sobotę 21-go na dzień, bo bardzo mnie ciekawi „route 86″ i knajpka w Csornej z wielkimi kotletami na talerzu…? Niestety jak już się dowiedzieliśmy od kolegi Łukasza, czeka tam na nas bodajże 8 „wahadełek” i podróż na tym ok.180-km odcinku wydłużyła sie do 4-ch godz. Tak więc raczej pojadę od lat „uprawianym” sposobem na noc;-Brno, Wiedeń, Maribor…itd. Pozdrawiam serdecznie!

    • Jacek pisze:

     Darku masz rację, różnica w cenie nie jest jakaś kosmiczna, kwestia tylko pewnych priorytetów (czas, komfort przejazdu, atrakcje itp.) ja też osobiście wybrałbym przejazd przez Słowenię. Co do 86 otrzymuje różne sprzeczne informacje, jedni twierdzą, że jest dużo wahadełek inni mówią, że nie ma problemu, prawda jest taka, że przejazd 86 zależy od pory dnia, najlepiej jechać w niedzielę, wtedy jest względny komfort i brak tirów.

    • Łukasz pisze:

     Ja może tylko dodam, że mieliśmy na Węgrzech dwa postoje (tak się jakoś akurat złożyło), z czego jeden mógł być dość długi, nie pamiętam już, ale może i z pół godziny, ale to było po jeździe ciurkiem od Czechowic, a drugi krótszy. Strasznie nie lubię wstawania w środku nocy i po prostu zmęczenie brało górę, słabo się czułem i stąd aż dwa postoje. Przepraszam, że o tym wcześniej nie napisałem, bo to jest dość ważne.

 • Radek pisze:

  Witam Pana,

  Panie Jacku czytam pańskiego bloga poświęconego Chorwacji już od jakiegoś czasu,i nie moge wyjść z podziwu:-)W tym roku wybieram się ze swoją rodziną do Chrwacji,jest mój pierwszy wyjazd w tym kierunku.Zawsze była Grecja,tym razem padlo na Chorwacje i Baśką Vode.Startujemy z Konina 18.07 pod wieczór,chcemy w maire szybko i płynnie dojechać na miejsce, z postojem w sobote na wodospadach Krka.Poniżej przesyłam Panu linka do trasy jaką chciałbym jechać.Czy ewentualnie, spojrzałby Pan i jako znawca tematu może doradził mi jakis inny wariant trasy?Będę dozgonnie wdzięczny

  https://www.google.pl/maps/dir/Konin/Ba%C5%A1ka+Voda,+Chorwacja/@49.7007878,15.5764786,8z/data=!4m29!4m28!1m20!1m1!1s0x471b316c0918f8ed:0xc02c3ef81263981a!2m2!1d18.2510729!2d52.2230334!3m4!1m2!1d16.931672!2d51.0943683!3s0x470fc1b1fcb7a9c5:0xe0be93e318226302!3m4!1m2!1d16.2393687!2d50.433578!3s0x470e6f6b1597a7cb:0x27fab7539ee43b42!3m4!1m2!1d16.5534414!2d49.309366!3s0x4712902f854f2ac9:0x1954139beab063d2!1m5!1m1!1s0x134aeb71a363c121:0xef92922c1c01165c!2m2!1d16.9520477!2d43.3572645!3e0?hl=pl

  • Jacek pisze:

   Trasa jest jak najbardziej w porządku, można się pokusić o objazd słoweńskiej autostrady, powiedzmy, że stracimy około godziny, półtorej, ale zyskamy 30 EUR w obydwie strony, ale z drugiej strony patrząc na pewno wjedziecie w korek na granicy słoweńsko-chorwackiej.

   • skalorek pisze:

    Czy to prawda, że z karlovac lepiej odbić na jedynkę i jechać górą, równolegle do audostrady, na której „lubią” tworzyć się korki?

    • Jacek pisze:

     Korki robią się wszędzie wszystko zależy od pory roku i ewentualnych zdarzeń, najczęściej są na granicy, przy bramkach, szczególnie w Zagrzebiu, oraz na trasie jak dojdzie do jakiegoś wypadku. To samo może być na jedynce.

 • Łukasz pisze:

  Panie Jacku super blog, dziękuję za przydatne informacje. Mam pytanko – czy w pierwszym lub drugim tygodniu czerwca w Chorwacji jest już dobra pogoda?

 • Adam pisze:

  Od niedawna możemy jechać autostradą do Czech i dalej do Austrii ponieważ udało się wreszcie otworzyć dla ruchu ten ‚słynny’ most w Mszanie. I teraz mam pytanie do wszystkich Państwa – może ktoś już wie:
  – w jakim momencie przed lub za granicą mam kupić winietę czeską (oczywiście jadąc cały czas naszą A1)?
  – gdzie jest sposobność ostatni raz zatankować jeszcze na terenie PL?
  – czy można też kupić za ‚jednym zamachem’ winietki na kolejne kraje (Austria i Słowenia) i czy to się opłaca?

  • Jakub pisze:

   Dołączam się również do tego pytania bo też zamierzam tą trasą jechać :-)

  • DarekSAA pisze:

   Witaj Adam! Jestem Darek, to prawda,- ten ,słynny-fioletowy-pechowy’ most w Mszanie, który miał być oddany 4 lata temu, a według zapowiedzi sprzed roku – 30-tego czerwca 2014, otwarto 23-go maja, byłem, „obświeciłem”, przejechałem, wszystko „gra!”, a teraz do konkretów,- przed granicą winiet nie kupuj, bo dopłacisz 30-35%, to to samo co byś kupił przez internet w oddziałach PZMot-u. Jak będziesz „grzał”A1 na południe, to po minięciu tablicy o tym, że jesteś w Czech Republic, na moście nad Olzą przejedziesz 8,6 km i „powita” Cię Shell. Tam kupisz winietę czeską miesięczną i austriacką x2, jak się domyślam jedna może nie starczyć… Jeśli akurat nie mieliby 10-dniów. austriackich, to odłóż to na póżniej, my ostatnim razem kupiliśmy winiety A i Slowenia 6km przed wjazdem na Nord Autobahn na stacji benz. OMV Tankstelle ze sklepem i Motelem przy trasie 7 [E461] z Mikulov do Wiednia, w południowej części Wilfersdorf – Hobersdorf-ie. Ach! zapomniałem,- autostrada czeska D1 od granicy PL na południe jest bezpłatna przez ok. 23km do ostatniego zjazdu w Ostrawie tj.ul Rudna,[11]. Ostatnie „cywilizowane” stacje benz. przy tej trasie znajdują się w Jastrzębiu-Zdroju, 4,5km od zjazdu na drogę „933”, Jastrzębie-Zdr., Wodzisław Śląski. Jest tu przy rondzie „BP”i „konkurencja”po drugiej str.ulicy Zdrojowej, tak to wygląda; https://goo.gl/maps/nNkzQ ,a tak tam dojedziecie; https://goo.gl/maps/w03uL . Jeśli jechałbyś w tygodniu i trafił na „korek”,- przed miastem jest ruch „wahadłowy”,- w godz. szczytu, to polecam st.benz. „CRAB”,- ceny przynajmniej o 10gr/l taniej, paliwo „pewne”. My i nasi znajomi mamy raczej „świeże”auta z nowoczesnymi układami wtryskowymi i nikt jeszcze nie narzekał, a tankują tam setki aut z miasta i okolic, no i goście oczywiście! https://goo.gl/maps/0DpKO .Nie wiem czy to jest Armii Krajowej 72, ale stacja ta znajduje się naprzeciw salonu Opel Fijałkowski, osobiście polecam. Odpowiedż na Twoje trzecie pytanie Adamie jest już chyba jasna. Pozdrawiam serdecznie, jakby jeszcze coś, to śmiało proszę pytać!

   • Jakub pisze:

    hey fajnie i jasno to opisałeś i wielkie dzięki ci za to :-) tylko mam jeszcze jedno pytanie czy na tym shellu żeby kupić te winiety muszę mieć korony czeskie czy może być euro?? za odpowiedz z góry dziękuję:-)

    • DarekSAA pisze:

     Hej Jakubie! Witam Cię! W Czechach jest analogiczna sytuacja, jak w Chorwacji, te kraje są w UE, lecz oficjalną ich walutą jest jak wiemy Korona CZ, a w drugim Kuna Chorw. i w związku z tym najkorzystniej jest tam płacić ich narodową walutą, lub kartami płatniczymi wszelkiego rodzaju i najczęściej przelicznik jest czysto bankowy-uśredniony. Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie się ma konto, ale my płacimy od wielu lat najzwyklejszą kartą Visa w CZ, Austrii, Słowacji i Słowenii, oraz naturalnie w ulubionej Chorwacji w każdym miejscu, gdzie tylko jest możliwość. Po powrocie z urlopu żona, specjalistka od ekonomii sprawdza zawsze wszystkie rozliczenia bankowe i jest zaskoczona tym, że płatności kartą są takie korzystne. Tak więc Jakubie,- albo katy płatnicze, albo transakcje gotówkowe w walucie danego kraju. Euro wiesz gdzie? Austria, Słowenia, Słowacja i na Zachód! Pozdrawiam!

  • max 79 pisze:

   Budki z winietami są tuż obok ronda zjeżdżając z A1 kierunek wodziław slaski.. Obok ronda można je kupić i od razu wjechać spowrotem… Zjazd to jakieś 300m

   • DarekSAA pisze:

    No tak Przyjacielu max 79,- tylko czy zorientowałeś się w jakiej cenie sprzedają tam te winiety? W Mszanie przy drodze nr 933, niedaleko wjazdu na A1 również sprzedają winiety i takich miejsc są dziesiątki wzdłuż granic kraju, tylko po co dopłacać min. 10zł do jednej winiety, może lepiej kupić za to „Korunek”, a za to coś…w Czechach jest niedrogie i dosyć smaczne jedzenie w zajazdach i gospodach. U naszych południowych sąsiadów płacisz za winiety urzędową, nominalną cenę, w Austrii jak winieta kosztowała mnie 8,30E, to właśnie tyle zapłaciłem, i za słoweńską 15E i ani centa więcej. Ja nikomu nic stanowczo nie zalecam, tylko podpowiadam, że może lepiej było by zrobić tak, czy też inaczej, a każdy postąpi według własnego „widzimisię”, bo każdy „kowalem” własnego losu – portfela znaczy się – jest… Pozdrowionka!

 • Radek pisze:

  Ok.bardzo Pano dziękuje za wskazówke,nie będę chyba jednak bawił sie w objazdy słoweńskiej autostrady.

  Pozdrawiam

 • skalorek pisze:

  Witam, mam pytanie dot. opłaty za przejazd od granicy słoweńsko-chorwackiej w Macelj – Zagrzeb – Karlovac? Potem odbijam na jeziora Plitvickie i to już chyba za darmo, jedynką, aż do okolic Trogiru? Z góry dziękuję.

 • Mirecki pisze:

  Witam! Wyjeżdżam do Chorwacji 02.08.2014 miejscowość Tućepi może jedzie ktoś w tym czasie w tym kierunku.

  • bogdan w-w pisze:

   Czesc wyruszam b rano 02, 08 z Wrocławia jedziemy autostradą. Kieruję sie do Słowacji ( żylina) a potem przez Węgry autostradą . Napisz z kąd startujesz itd. Pozdrawiam Bogdan W-w

 • Andrzej pisze:

  Proszę o informację, gdzie mogę ostatni raz zatankować w Polsce jadąc przez Zwardoń.
  Dziękuję.

 • Iza pisze:

  Witam. Chcemy jechac z miejscowości Rybnik pod koniec czerwca w okolice Splitu. Jaka trase Pan poleca?? Chcemy szczegolnie wybrac taka trase gdzie bedzie mozliwosc tankowania LPG. Zupelnie nie wiemy jak to wyglada w innych krajach. Czy wejscie przy dystrybutorze jest takie same jak w Polsce??

  • Jacek pisze:

   Sieć stacji z gazem rozwija się z roku na rok i z tym nie ma problemu, trzeba zawsze pamiętać o przeczytaniu informacji za ile będzie następne tankowanie z LPG, co do trasy warianty są różne to od Was zależy czy szybko, a drogo, czy wolniej a tanio.

   • Iza pisze:

    Dziękuję Panie Jacku!
    Myślę, że wybierzemy jednak opcję bardziej ekonomiczną. Gdzie najlepiej w takim wypadku zakupić winietkę Słowacką? I o której godzinie najlepiej wyjechac wyjezdzając w sobotę?

    • Jacek pisze:

     Winietkę najlepiej kupić jadąc przez Cieszyn zaraz na granicy, jest tam pełno sklepików sprzedających winietki, albo jadąc przez Zwardoń na stacji benzynowej BP w miejscowości Cadca (jadąc stacja będzie po lewej stronie, wielka stacja).

     • Iza pisze:

      Panie Jacku, gdybyśmy chcieli jechac trasa przez Czechy Austrie i Slowenie to jak ta trasa wygladalaby po przekroczeniu granicy z Chorwacja jadac do Splitu jesli chcemy ominac autostrady chorwackie i ile czasu by nam to zajelo. Czy jadac drogami krajowymi przejezdzamy blisko wodospadów Krka? Z góry dziekuje za odpowiedz.

     • Jacek pisze:

      Oczywiście da się ominąć autostrady chorwackie, po przejeździe granicy Słoweńsko-Chorwackiej w Macelj jedzie cały czas drogą nr 1, aż do Knin i tutaj są dwie możliwości albo przed Knin odbijecie na drogę nr 59 a później w 56 do Skradin i już jesteście przy Wodospadach KRK, albo w Kninie odbijecie na drogę nr 33 a później w 56 do Skradin, a z stamtąd do Splitu już jest łatwo najpierw droga nr 56, następnie 33, później 58 (ewentualnie wariant nadmorski zamiast na 58 wjedziecie na 8 i dojedziecie do SPLITU) i 8 wzdłuż Adriatyku. Co do czasu nie wiem.

 • Marcin 21070 pisze:

  Witam Panie Jacku :) . W tym Roku postanowiliśmy wyjechał właśnie do Chorwacji czytam Pański poradnik ale dalej nie wiem jaka trasę wybrać nie ukrywam że zależy mi na czasie jak i na pieniądzach. Nie ukrywam pierwszy raz wybieram się w podróż po Europie i trochę mnie to przeraża . Będziemy jechać z Warszawy i miałbym ogromną prośbę żeby wyznaczył mi Pan jak najszybsza trasę ze wskazówkami gdzie kupić winiety jak jechać . Wiem ze powtarzam pytania poprzedników ale chciałbym właśnie od Pana się dowiedzieć krok po kroku jak to wygląda . Jeszcze jedno pytanie mianowicie jesteśmy czwórka młodych ludzi którzy chcą tam jechać trochę się pobawić ale i odpocząć jakie miejsce by mi Pan polecił i mniej więcej jakie są koszty takiego 8 dniowego pobytu tam w raz z przejazdem czy wyrobie się w 3000 zł za osobę . Oczyścicie wiem ze to zależy ode mnie ile będę wydawał ale chodzi mi o koszta takiego pobytu w miarę rozsądku tam bez jakiś ekskluzywnych szaleństw ale i bez skąpienia na każdym kroku . Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Co do kosztów, trudno mi cokolwiek odpowiedzieć, każdy z nas wydaje pieniądze na swój sposób, jednym 3000 zł wystarczy dla innych będzie mało, co do miejsca każde ma swój urok, ale nie wiem co znaczy u Was pobawić się, jeżeli chodzi o dyskoteki to polecam większe miejscowości, tam jest bardziej rozrywkowo np. Novalija na Wyspie Pag, tam się młodzież bawi do białego rana. Jeżeli chodzi o drogę to polecam wariant ekonomiczny: Warszawa-Zwardoń-Słowacja (autostradą)-Węgry (objazd droga nr 86)-Słowenia (objazd autostrady)-no i Chorwacja tam autostradami w wybranym kierunku płatność na bramkach.

 • Marcin pisze:

  Witam. Wybieram sie do Chorwacji po raz pierwszy stad kilka moich pytań… dokładnie wybieram się z Łodzi do miejscowości Medulin w terminie 06.09 na 2 tyg. ze względu na koszty wybieram wariant ekonomiczny i stad moje pytanie czy trasa ma przebiegać dokładnie jak w wariancie I czy zaszły jakieś zmiany. Kolejna rzecz to czy wie Pan może jaka w tym czasie panuje tam pogoda bo wersji słyszałem już kilka :) i ostatnie pytanie czy to prawda, że lepiej w Chorwacji płacić w kunach niż w euro??
  Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Trasa dojazdu wariantem ekonomicznym się nie zmieniła, a w Chorwacji płacić tylko kunami, tam gdzie się da płacić kartą (lepszy przelicznik), ewentualnie zakupić w Polsce euro i wymieniać je w Chorwacji na kuny, ale tylko w bankach, które mają lepsze przeliczniki niż kantory (jest inaczej niż w Polsce)

   • DarekSAA pisze:

    Hej Jacku! Nie da się ukryć, że nasi rodacy jadący pierwszy raz do Chorwacji uważają pomyłkowo wyższość Euro nad Kuną Chorw. w związku z przystąpieniem tego kraju do UE. Ja cierpliwie tłumaczę każdemu aby przede wszystkim nastawiać się na narodową walutę tego kraju, bo przy większej sumie tracimy podwójnie na różnicy kupno-sprzedaż wymieniając Złotówki na Euro, a tam znów Euro na Kuny. Chorwaci to naród wciąż „dorabiający się”, podobnie jak Polacy, więc bardzo podatni na kombinowanie i wykorzystujący każdą sposobność na zagranicznych turystach płacących w Euro, a wydając im w Kunach, często w tylko im znany, korzystny dla nich przelicznik, gdy nie chce się nam kupić zapasu ich waluty. Korzystnie jest nawet wymieniać na miejscu w Chorwacji Złotówki na Kuny w „Menalnicy”(kantorze), lub na poczcie,- przetrenowaliśmy ten sposób poprzednio w maleńkim Igrane i ostatnio w Gradac. Wymiana czysto bankowa z minimalną marżą. W większych miejscach, a przede wszystkim na „bramkach” autostradowych wiadomo – karty i tylko karty płatnicze! Pozdrawiam!

    • Jacek pisze:

     Dokładnie tak jest Darku.

    • skalorek pisze:

     Darek – rozumiem, że na pierwszej stacji w Czechach jadąc A1 można płacić kartą ? Chciałbym tak kupić wszystkie winiety, dotankować do pełna auto i dojechać już bez zatrzymywania do Chorwacji.

     • DarekSAA pisze:

      Witaj skalorek! Na wszystkich stacjach benz. w każdym kraju, na bramkach autostradowych, płatnych tunelach itp. możesz płacić kartami płatn. Na pierwszej stacji benz. Shell przy autostradzie D1-naszej A1, ok. 5min po przekroczeniu granicy zapłacisz na pewno bez problemu kartą za winietę CZ i A. Nie mam pojęcia, czy mają Slovenia, ale warto spytać, jeśli nie to kupisz ją na pewno 6km przed wjazdem na Nord Autobahn prowadzącą do obwodnicy Wiednia, w miejscowości Wilfersdorf na stacji benz. OMV z sklepem i Tour Motel-em. Oczywiście kupisz taką winietę na wszystkich duzych stacjach benz. ale nie warto tego odkładać na sam koniec, bo w sezonie przed ostatnim takim miejscem przed granicą A – Slov. tworzą się kolejki. W zależności od banku, najczęściej przy zakupie jednej winiety w Czechach taka transakcja zostanie „okupiona” dodatkowym ubytkiem ok. 2 zł z konta, a to chyba nie to samo, co 12 do 18 zł dopłaty do jednej winiety kupionej u nas w kraju, niezależnie od miejsca. Jeśli będziesz się tylko dotankowywał na wspomnianym Shell-u, to „spoko”, ale jeśli będziesz „lał” kilkadziesiąt litrów, to skorzystaj ze stacji benz. w Jastrzębiu – Zdroju, oddalonych o 4,6 do 5,6km od węzła Mszana,- tego przy tym „słynnym” fioletowym moście,- opis i linki z mapami w moim poście – odpowiedzi dla Adama i Jakuba z dnia 27 Maja 2014, godz. 12:24. Pozdrawiam!

     • skalorek pisze:

      Dzięki!

 • Anna pisze:

  Świetna strona, trasy opisane rewelacyjnie :) Wybraliśmy opcję ekonomiczną… wyruszamy za 3 tygodnie… jedziemy z dziećmi, z Warmii i Mazur do Sibenika… zastanawiam się ile czasu zajmie droga od momentu opuszczenia Polski do Sibenika… czy 15 godzin to wystarczający czas? i jak pojechać przez Chorwację żeby nie jechac caly czas autostradą… chcialabym zeby droga była malownicza ale i komfortowa :) myslałam zeby na autostradę wjechac w okolicach Zadaru a opuścic ją zaraz za Karlovac ale czy mam rację, czy dobrze myśle? tego nie wiem :) będę wdzięczna za wskazówki!

  • Jacek pisze:

   Pani Anno czas to pojęcie względne zależne w tym wypadku od kilku czynników, ale myślę, że spokojnie 15 godzin od granicy z Polską do Sibenika powinno wystarczyć jadąc autostradą chorwacką, żeby jechać drogą malowniczą to tak jak Pani napisała zjeżdża Pani z autostrady w Karlovacu i jedzie starą jedynką przez Plitvice, Knin itp. w zależności od natężenia ruchu może być troszkę dłużej niż 15 h, ale niekoniecznie.

   • Anna pisze:

    Dziękuję :) jeszcze dwa pytania mi sie nasuwają – za Karlovac wybrać drogę 1 czy może 23? kwestia widoków ale i komfortu przejazdu… oraz jak najkorzystniej dostac się z Cakovec do Zagrzebia… chcialabym uniknąć autostrady… jest jakas sprawdzona przez Pana droga?

    • Jacek pisze:

     Z Cakovca do Zagrzebia zawsze jechałem autostradą, więc nie znam alternatywnej drogi, co do pierwszej części pytania lepiej wybrać 1.

 • skalorek pisze:

  Panie Jacku – co Pan sądzi o tym, aby jadąc z Zagrzebia do Trogiru odbić w Karlovac na drogę nr 1 zamiast jechać dalej autostradą A1? I drugie, praktyczne pytanie – kupując winietkę na stacjach za granicą jakiego słowa używać, bo nie wiem nawet jak to po angielsku będzie…

  • Jacek pisze:

   Jeżeli mamy czas warto pojechać stara jedynką, Chorwacja kontynentalna naprawdę jest piękna. Ja polecam, co do winiet proszę się tym nie stresować wystarczy poprosić po polsku zrozumieją.

 • Agnieszka pisze:

  Witam ! PROŚBA O POMOC ! :-) Panie Jacku, jedziemy w połowie lipca z Poznania, z Dzieckiem (10m-cy), więc prawdopodobnie będziemy musieli wybrać trasę mniej ekonomiczną :-( Czechy Austria Słowenia Chorwacja do miasta Split i promem na Brać a potem do Pućiśća. Tak wstępnie zdecydowaliśmy. Jakie orientacyjnie opałty na trasie nas czekają ? (pobyt w Pućiśća od 15 do 29 VII). bardzo proszę o podpowiedź. Robiłam wstępne wyliczenia ale nie jestem pewna czy dobrze „poskładałam” wszelkie znalezione informacje. Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź. DZIĘKUJĘ!!!!

  • Jacek pisze:

   Jeżeli chodzi o opłaty winietkowe (liczę, że powrót będzie tą samą drogą):
   Czechy – 30 dni koszt 440 Kc;
   Austria – 60 dni koszt 24,80 €,
   Słowenia – 30 dni koszt 30 €
   Autostrada Chorwacka koszt przejazdu do Splitu to 222 kuny, nie wiem ile będzie kosztował Was prom na Brac.

 • Andrzej pisze:

  Już kilka odpowiedzi uzyskałem, za co serdecznie dziękuję. Ale jeszcze jedno pytanie: Gdzie mogę w Polsce jeszcze zatankować przed granicą, jadąc na Zwardoń?
  Wyjazd już 01.06.2014, więc bardzo dziękuję za bloga. Bardzo dużo pomógł…

 • Łukasz pisze:

  Panie Jacku czy może Pan podać namiar na tę kwaterę w Sukosan?

 • mk1983 pisze:

  Witam, chciałbym zapytać jak naliczane są opłaty za autostrady w Chorwacji za auto z tzw interpakiem bo z tego co widze na stronie to powyżej 1,9 m płaci sie więcej a w moim przypadku jest to auto klasy SUV i napewno z bagaznikiem na dachu przekrocze 2m. Z góry dziekuje za info:)

 • krzysztof pisze:

  Witam. Panie Jacku -szacun :), za bloga i pomoc, nie każdemu by się chciało. Wybieramy się z rodziną do Omiś-a 30 czerwca, z tym że trasa nietypowa gdyż w planie jest Wiedeń, znajomi w Burs w Austrii i na końcu Chorwacja. Co pan sądzi o trasie (pytanie o przejazd i ekonomię). Za cenne uwagi z góry dziękujemy.

 • kemot1971 pisze:

  hej:-)
  może teraz temat z innej beczki – znacie może jakieś fajne/sprawdzone miejsca na postoje, odpoczynek i zjedzenie czegoś dobrego, szybkiego i taniego (ale wymagania;)). Trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię:-)
  Dzięki za sugestie

 • marcin pisze:

  witam wszystkich.
  mam pytanie czy ktoś z planujących urlop w najbliższym czasie w sobotę 14 czerwca rusza w kierunku Zadaru . Start Wrocław–
  pozdrawiam:)

 • paula pisze:

  Planujemy wyjazd po raz pierwszy we wrześniu. Szczerze powiem, że trochę się boję, bo to pierwsza tak długa trasa, której też zupełnie nie znamy…
  Czy jest ktoś, kto będzie jechał powiedzmy około 8 września przez wrocław? Byłoby raźniej na dwa auta.
  Proszę o podpowiedź, czy trasa jest w miarę prosta, czy też istnieje dużo pułapek, gdzie można się zgubić? Interesuje nas bardziej trasa ekonomiczna, ale proszę o podpowiedź jak będzie jednak prościej i bezpieczniej ;)
  A przy okazji bardzo fajna, przydatna stronka. Dziękuję za wskazówki w imieniu wszystkich, którzy mają przed sobą ten pierwszy chorwacki raz ;)

  • Jacek pisze:

   Powiem tak zgubić się można wszędzie, kwestia wyboru drogi, dwie możliwości, z Wrocławia przez Czechy, dalej Austria, Słowenia i CHorwacja albo Wrocław – Katowice – Zwardoń – Słowacja – Węgry (objazd drogą nr 86) – Słowenia (objazd autostrady) i Chorwacja. Pomocna byłaby nawigacja z określona trasą lub zapis charakterystycznych punktów.

  • wesoly1234 pisze:

   witam
   my tez jedziemy we wrzesniu ale od 1 do 10
   oto link do naszej trasy
   tps://www.google.pl/maps/dir/Gdańsk/Split,+Chorwacja/@48.6397108,16.6716398,7z/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x46fd731c14d4fa6f:0x9bb9fbf163b7be8d!2m2!1d18.6466384!2d54.3520252!1m5!1m1!1s0x13355dfc6bbcf517:0xa1798ff631b49f98!2m2!1d16.4401935!2d43.5081323!5i1

   w zeszlym roku jechalismy 1 raz, oczywiscie korzystalismy z poradnika pana jacka:)
   trasa szybsza moim zdaniem jest lepsza kilka euro wiecej ale szybko i bez problemu

   jezeli byscie mieli pytania jakies co do trasy itd prosze pisac w miare mozliwosci podpowiem

   • Łukasz pisze:

    witam ,ja też jadę ze znajomymi w tym terminie z warszawy jak coś to możemy się zgrać gdzieś w Polsce. tylko ze my chcieliśmy wyjechać już 29 sierpnia po południu i jechać cała noc

  • Łukasz pisze:

   witam ,ja też jadę ze znajomymi w tym terminie z warszawy jak coś to możemy się zgrać gdzieś w Polsce. tylko ze my chcieliśmy wyjechać już 29 sierpnia po południu i jechać cała noc

 • sabo pisze:

  Witam .
  P.Jacku.
  12 czerwca wyjezdzam do Chorwaji sama ,ze swoja rodzina
  Dwa razy bylam ze znajomymi,ale mam dość takich wakacji,ciaglego chlania wody ,plot,itp,itd,wiec postanowiłam sama.
  Ztego co wiem jezdzilismy wariantem 1 ekonomicznym.Boje się czy dojade bez problemów,czy będę wiedziała gdzie kupic winiety i czy GPS mnie naprowadzi dobrze
  Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Nie ma się co bać, tak naprawdę trzeba się przygotować, albo wydrukować sobie mapę, albo zapisać kluczowe punkty i zjazdy, generalnie droga jest łatwa i prosta. Najlepiej byłoby nawigować za pomocą GPS i wbić sobie drogę z kluczowymi punktami.

   Z Łodzi naszą 1 dojedziemy do Bielska-Białej, stamtąd, najlepiej na Żywiec-Zwardoń, za granicą w miejscowości Cadca po lewej stronie będzie duża stacja BP tam proszę się zatrzymać i zakupić winietkę słowacką, dalej kierunek stolica czyli Bratyslava, tam patrzymy na oznaczenia – na Budapeszt i cały czas kierujemy się na ten kierunek, kiedy wjedziemy na autostradę węgierską (proszę się nie bać ten odcinek jest bezpłatny), jak minie Pani dużą stację po prawej stronie (po lewej stronie jest identyczna) to proszę uważać będzie zjazd w prawo kierunek Csorna (zdjęcie tego zjazdu jest w artykule). Teraz wystarczy cały czas trzymać się drogi nr 86 i dojedziemy do granicy Węgiersko-Słoweńskiej. Po jej przejechaniu wjeżdżamy na małe rondko i zjeżdżamy w lewo (drugi zjazd) kierunek Lendava, dalej trzeba posiłkować się mapką, którą wkleiłem w artykule. Po przejechaniu granicy Słoweńsko-Chorwackiej jedziemy na Cakoviec lub na Varażdin, obojętnie tam już będą informacje na temat autostrady na Zagrzeb.

 • sabo pisze:

  P.Jacku!
  Będę jechala z Lodzi.
  Najbardziej boje się Czech ,Slowacji,Wegier,i Slowenii.
  Potem jak już wjade na autostradę do Chorwacji -to ok
  Zjazd w Sibeniku i na Split.do Rogoznicy

 • DarekSAA pisze:

  Witam Cię Jacek! Trochę mnie tu „u Ciebie” nie było, wyobraż sobie jakiś czas temu zauważyłem, że wyświetlane mapy Googla i Twoje opisy trochę nie pasowały do siebie, coś mi tu nie grało. Okazało się, że to wina nie wspomaganego od Kwietnia aktualizacjami Microsoftu, używanego przez nas Windowsa XP. Takim sposobem pośrednio przyczyniłeś się do tego, że w naszym „stacjonarnym” oraz córki i syna laptopach „hula” już 7-ka, cóż nie ma się czym chwalić, jestem nieżle opóżniony. Ja w tych komputerowych sprawach jestem „cienki Bolek”,a syn mieszka w Krakowie, tak więc trochę to zajęło,- w każdym bądż razie dzięki! Jacku, że mnie „pogoniłeś”. Twój blog nabiera rozpędu, przybywa lawinowo pytań, widać jak szybko zbliża się sezon letni 2014. Po „odzyskaniu” komputera przejrzałem wstecz Twego bloga pod kątem ewentualnych „zaległości”, no i mam wyrzuty sumienia w stosunku do panów; Ryszarda z Opola i la2 z Elbląga, którzy pytali o Orebić. My tam nie wczasowaliśmy, ale objechaliśmy Peljeśac i zwiedziliśmy Orebić i Korćule. Nie „wyrywałem” się więc i czekałem na ewentualny odzew kogoś kto wczasował w Orebić, no i tak powstała „zaległość”, bo przecież mogłem opisać co tam widziałem i jak to „pachnie”…? Nie wiem, czy panowie Ryszard i la2 jeszcze tu zajrzą, jak na razie chyba trzeba to zostawić „w spokoju”. Chciałbym poruszyć jeszcze sprawę „korzystnego” kupna winiet słoweńskich i przejazdu „non-stop” autostradą przez Maribor, Ljubljanę aż do Koper, przez co omijamy tworzące się w Soboty, w Lipcu i Sierpniu „spiętrzenia” na grn. Słoweńskiej i Chorwackiej , oraz na obwodnicy Zagrzebia dla turystów zmierzających na zachodnie wybrzeże Płw. Istria. Zwłaszcza Pani Judyta jadąca do Umag zaoszczędzi nie jadąc przez Chorwację na opłatach autostradowych, płatny tunel Ućka, o paliwo na dłuższą o co najmniej 100km trasę i 1,5 godz. dłuższą podróż. Pan Paweł jadący do Poreć, ja ze swoimi najbliższymi do Rovinji również pojedziemy przez Maribor i Ljubljanę, bo tak jest pod każdym względem korzystniej. Oczywiście przypominam czytającym te moje „wypociny”,- chodzi tu tylko o zachodnie wybrzeże Istrii! Pozdrawiam serdecznie!

  • Jacek pisze:

   Dzięki Darku, że tu zaglądasz Twoja pomoc bardzo się przydaje no i cieszę się, że pomogłem w jakiś tam sposób dokonać zmiany systemu, osobiście uważam, że warto przejść na 7.

   • DarekSAA pisze:

    Witaj Jacku! Dzięki za „dobre słowo”, te zmiany sporo kosztowały w 3-ch komputerach, wiem że firmy „wysysają” od ludzi pieniążki na każdy możliwy sposób, takie czasy… My nie mamy dużego wyboru, to było nieuchronne, robimy sporo zakupów przez i-net oraz wszystkie możliwe płatności. Od wielu lat zabezpieczamy się Kasperskim, nie „doświadczyliśmy” nigdy żadnych „trojanów” czy jakichkolwiek innych „świństw”, i chcielibyśmy, aby tak pozostało… Microsoft, jakby nie było, od dawna zapowiadał, że 10-go Kwietnia kończy wspomaganie już dosyć „starego” XP-ka. Do 7-ki szybko się przekonaliśmy, ale na myśl o „telefonicznej” 8-ce bierze mnie „obrzydzenie”, no „starej daty” ja jestem i nic na to nie poradzę. Na razie pozdrawiam serdecznie!

  • Łukasz pisze:

   E tam, aktualizacje to hasło-wytrych żeby sprzedać nowy system. Nigdy nie pobierałem żadnych łatek i nie miałem problemu, nawet mapki mi się dobrze wyświetlają. XP jest nieśmiertelny!

 • Mariusz pisze:

  Witam Panie Jacku. Od dłuższego czasu obserwuję Pański blog i co tu dużo ukrywać bardzo Pan pomaga tym wszystkim , którzy chcą zwiedzić Chorwację i nie tylko.
  W tym roku wybieram się z rodziną do Duce. Wyjeżdżamy 04.07 w piątek o 17-18.
  Jestem przyzwyczajony do jazdy nocą , powiem szczerze jazda nocą nawet sprawia mi przyjemność. Wariant przez Bratysławę i Budapest jest myślę dobry, wybrałem głównie autostrady . Poniżej załączam link. Proszę o ewentualne wskazówki i porady. Z góry dziękuję za dobre serce. pozdrawiam Mariusz https://www.google.pl/maps/dir/warszawa/43.441101,16.679499/@49.4021732,19.4535235,9z/data=!4m30!4m29!1m25!1m1!1s0x471ecc669a869f01:0x72f0be2a88ead3fc!2m2!1d21.0122287!2d52.2296756!3m4!1m2!1d19.180355!2d49.6949522!3s0x471426358e8d17a1:0x2ab49e440ea7c8df!3m4!1m2!1d18.126576!2d48.957835!3s0x4714991a40a20063:0x6fbbff1ae08b1e7e!3m4!1m2!1d17.140975!2d48.135642!3s0x476c8921d8dff82d:0x8015e65cab284ff0!3m4!1m2!1d18.595125!2d47.231429!3s0x476a017dd91a6d75:0xab7082d5138e4116!1m1!4e1!3e0?hl=pl

 • MarekK pisze:

  Mam pytanie. Jadę w tym roku do Chorwacji samochodem przez Czechy, Austria, Słowenia.
  Ale do Czech (z Opola) aktualnie szybciej jest dostać się przez most w Mszanie otwarty jakieś dwa tygodnie temu. I teraz pytanie gdzie najlepiej zakupić winiety? Do Cieszyna nie jadę. Czy u nas na stacji benzynowej blisko granicy są? Czy lepiej kupować na stacjach będąc już faktycznie w Czechach, Austrii, Słowenii? Czy może np istnieje możliwość zakupić w Czechach winiety na inny kraj?
  I kolejne: w których krajach są faktycznie winiety (takie na szybę przyklejane) a w których zwykłe bramki gdzie niejako wymuszone jest opłacenie trasy.
  Jakie konsekwencje jeżeli np zdecyduje się przemknąć Czechy bez winiety?

  Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Tamtej drogi nie znam, ale powiem tak, zawsze przed granicą i za granicą (dotyczy Polski) są informacje o zakupach winiet, dotyczy także zakupów winiet na inne kraje. Co do naklejek: Czechy, Austria, Słowenia, Słowacja i Węgry (piszę tylko o tych krajach, które są na drodze do Chorwacji), Chorwacja płatność na bramkach.

  • DarekSAA pisze:

   Witaj Marek! Może lepiej nie będziemy Jackowi „zapychać” bloga takimi samymi wiadomościami? Tydzień wstecz opisałem wydaje mi się dokładnie odpowiedzi na większość Twoich pytań,- 27 maja 2014 o 12:24. Jeśli potrzebujesz jeszcze wyjaśnień, to śmiało pytaj. Jeszcze ostatnie pytanie, ja znam taki przypadek, ale sprzed 4-ch lat, osoba dostała po paru ładnych miesiącach nakaz zapłaty 660zł pod grożbą ściągnięcia komorniczego z dowodami winy,- policja czeska przedstawiła fotki auta z danymi o miejscu i czasie wjazdu i wyjazdu z Czech. W dzisiejszych „elektronicznych” czasach „Wielki Brat” czuwa non-stop , więc nie warto ryzykować… Nie trudno zauważyć, że była to 10-krotność winiety miesięcznej, jak jest aktualnie, tego nie wiem. Pozdrawiam!

 • Robert_Łódź pisze:

  Witam..
  Podłączę się do tematu..
  Czy ktoś może wybiera się do makarskiej lub okolic w dniach 20.06.14 wariantem ekonomicznym zaproponowanym przez p. Jacka ale przez przejście w Zwardoniu?
  Ps. Pozdrowienia dla p. Jacka – trasa świetna i sporo za oszczędzonych godzin siedzenia przy mapach.

  • skopa pisze:

   Witam.
   Też wybieram się wariantem ekonomicznym z Częstochowy przez Zwardoń, tylko 21.06.14. Okolice Zadaru. Ale Słowację, Wegry , objazd w Słoweni można jechać razem, zawsze raźniej. Sławek

 • mirecki pisze:

  Cześć Bogdan! Ja startuje 02.08.2014 wieczorem z Chojnowa ale ja cisnę Wrocław,Czechy Austria,Słowenia czyli tą trasą szybką jadę 3 raz do Chorwacji i nigdy tą drugą trasą nie jechałem. Pozdrawiam

  • bogdan w-w pisze:

   Cześć trasa o której piszesz jest najkrótszą ale raczej nie najszybsza . Jeździłem tędy tz Kłodzko, Boboszów , Olomunc , Brno Mikulov, Wiedeń Gratz Ptuj i potem Zagreb. A sorki Ty jedziesz na noc ja jechałem w dzień może dlatego :) pozdrawiam ps My jedziemy do Klek to okolive Neum

 • Rekuperacja pisze:

  Dziękuję za bardzo cenne porady, które wykorzystam już wkrótce!
  Rekuperacja ostatnio opublikował..Karty doboru nowych serii central

 • daniel pisze:

  jak najtaniej dzwonic z chorwacjii do Polski?

 • Piasek pisze:

  Witam wszystkich podróżników…

  Widzę że większość jeżdzi z południa Polski ..a ja wybierm się ze Szczecina i lecę przez Niemcy a póżniej mam dylemat czy Czechy czy Austria??(gdzie taniej i jakość autostrad) później słowenia i chorwacja prosto do Turanj obok Biograd na Moru…chciałem zapytać czy to dobry wybór i jakie poniosę koszta za płatne odcinki (Austria-tunele,mosty?? i odcinek od Macelj granica do Turanj ??dziękuję i pozdrawiam

 • Spirr pisze:

  Witam,
  Mam pytanko do osob w temacie winiet. Czy kupując winietke na Słowenie na 7 dni w sobote, to czy bedzie ona wazna jak bede wracał w nastepną sobote? nie wiem jak te 7 dni jest liczone

  • wesoly1234 pisze:

   7 DNI TO OD SOBOTY DO SOBOTY:)

  • ben pisze:

   No niestety, od soboty do soboty jest 8 dni a 7 dni liczymy od soboty 00:01 do piątku 23:59

  • Michał pisze:

   Będzie ważna – proszę się nie martwić i kupować :) Ewentualnie można dopytać dla pewności w miejscu zakupu.

  • DarekSAA pisze:

   Witam również! Na winietach tygodniowych jest wyrażnie napisane, tłumacząc na polski,- 7-dni włączając dzień skasowania, tak więc Spirr niestety Twój powrót w następną Sobotę nie będzie opłacony i narażasz się na utratę co najmniej 10-cio krotności ceny winiety w Euro. Może zrób sobie powrót objazdem objaśnionym przez „szefa” tego bloga Jacka i nie ryzykuj. Odnośnie 8-dniowego tygodnia, to ja o tym jeszcze nie słyszałem…? Może kiedyś?

 • wesoly1234 pisze:

  witam Panie Jacku
  tak jak pisalem wczesniej dzieki pana blogowi po raz drugi jedziemy do chorwacji od 1.09-10.09
  potrzebowal bym podpowiedzi co mozna zwiedzic na wyspie Brac,w Zadarze,i w rejonie od Splitu w dol (omnis,makarska)
  albo cos na polnoc sibienik,vodice
  w spliecie i Trogirku Latwo cos znalesc w necie a o reszcie bardzo slabo z informacjami
  bardzo prosze o podpowiedz;
  jakies muzea,ciekawe miejsca zabytki

  • Jacek pisze:

   Ja preferuję trochę inne zwiedzanie, proponuje rafting po Cetinie lub rafting po Zrmanji (śladami Winnetou), albo rejs po parku Kornati, na Wyspie Brać warto odwiedzić sławny róg czyli plaże Bol

 • Wariant pierwszy nie jest aż taki ekonomiczny, osobiście polecałbym wersje II , pare godzin różnicy robi kolosalną różnicę, a temperatura rośnie :P
  Nawet z klimą jest ciężko wytrzymać.

  • Jacek pisze:

   Czas przejazdu zależy od wielu czynników, dwa lata jadąc wariantem ekonomicznym byłem szybciej niż gdybym jechał przez Austrię i Słowenię

 • Łukasz pisze:

  Witam

  Chyba gdzieś zniknęło moje pytanie o pomoc w zakupie winiet. Lepiej kupić winiety na (winiety.pl – link nie aktualny) czy podczas trasy a jeżeli tak to gdzie. Jadę trasą Czech , Austria , Słowenia z Krakowa

  Z góry dziękuję za pomoc

 • Łukasz pisze:

  Właśnie wrócilismy z Chorwacji, wskazówki były bardzo cenne, jeszcze raz dziękuję. Trasa ekonomiczna z Polski centralnej do Okrug Donji na wyspę Ciovo (okolice Splitu, Trogiru) to ponad 1300 km i ok. 18h jazdy uwzględniając postoje. Jadąc na raz to trochę za dużo, nawet zmieniając się za kółkiem (dwóch kierowców), więc na przyszłość wolałbym jechać z noclegiem, ale ponieważ mieliśmy mało czasu na cały wyjazd dlatego było „na raz”. Niestety ok. godz. 8 rano mieliśmy mały koreczek na autostradzie w Bratysławie w kierunku południowym. Droga 86 na Węgrzech jest odcinkami remontowana (chyba z 8 wahadełek), do tego sporo TIR-ów i obszarów zabudowanych oraz znaków ostrzegających przed dziką zwierzyną (nocą widziałem raz sarnę w rowie i raz jakąś padlinę na drodze), przez co w dzień jechałem przez Węgry jakieś 4h, nocą ok. 3,5h. W zamian mamy taniej, odmianę od autostrady, lepsze widoki i mniejsze spalanie. Ogólnie jestem zadowolony, bo nie lubię jeździć non stop autostradą, tylko nocą droga 86 jest średnim pomysłem ze względu na zwierzęta. Policja była tylko raz i nawet mnie zatrzymała, myślałem, że za prędkość, a oni mówią „alkohol test” :-)
  Żeby nie zabłądzić, najlepiej wydrukować sobie kluczowe punkty/manewry, wpisać je w nawigację (nie tylko całą trasę od punktu A do B). Dużo pomaga też zobaczenie na google street view jak co wygląda – potem będąc w danym miejscu nie ma zaskoczenia, można się poczuć jak już byśmy tu wcześniej byli :-)
  Niektórzy pytają o paliwo. Najlepiej zalać do pełna przed granicą w Polsce – najtaniej wzdłuż drogi nr 1 i S1 jest na stacjach Bliska Tychy, Lukoil Czechowice (są przy samej trasie) i na Auchan Bielsko-Biała (trzeba zjechać z trasy, ale blisko; stacja czynna w godz. bodajże 6-22), a potem w Cieszynie jest już trochę drożej, jednak najdrożej jest na Słowacji, Słowenii i Węgrzech. Następne tankowanie zrobiłem więc w Chorwacji – polecam Cakovec, Varażdin (ceny 9,99 – 10,04 kn za diesla), bo potem na autostradzie zazwyczaj jest drożej (10,15 kn). Jak ktoś się wybiera do Bośni i Hercegoviny to tam jest najtaniej – ceny jak w Polsce – tankowałem 2x po 2,40 BAM, czyli po przewalutowaniu wyszło 5,28 zł/l. Tak samo inne rzeczy warto kupić w BiH. W Chorwacji sporo stacji z LPG, nie powinno być problemu (ceny jakieś 5-5,50 kn za litr), gdzie indziej nie kojarzę, sam mam diesla i nie zwróciłem uwagi.
  Co do płatności i wymiany waluty – w polskim kantorze płaciłem za kunę 0,62 zł, przy płatności kartą wychodziło 0,577 zł, zaś najtaniej okazało się wymienić… złotówki na kuny w kantorze w Trogirze przy samym moście (0,568 PLN za kunę). Tu ważna uwaga: jeśli chcecie płacić kartą lub pobierać z bankomatu, dowiedzcie się w swoim banku (tabela opłat i prowizji lub infolinia) jak to wygląda za granicą. Bo np. wszystkie trzy moje karty mają prowizję 2-3%, nie mniej niż 10zł, a karta żony bez prowizji, więc nią bardziej opłacało się płacić.

  • Jacek pisze:

   Dzięki za info.

  • wesoly1234 pisze:

   jak kolega jacek ladniue tu opisal
   ja tez moge potwierdzic ja jezdze do slatine to ta sama wyspa:)))
   rejon super,moge nawet polecic znajomego ktory zalatwia pensjonaty w dobrej cenie
   a wracajac do tematu faktycznie ten kantor kolo mostku(maly ryneczek w trogirze) ma dobre ceny wymiany,zloty na kuna
   a jeszcze lepiej u nas kupic euro i tam zamienic na kuny:))
   co do trasy to ja wole trase szybka
   pare euro wiecej ale jedziesz w miare plynnie caly czas te 14
   nie martwisz sie ze wyskoczy ci sarna i skasujesz auto
   i te 1300km zrobisz nie w 18h a w 11h
   ale kazdy woli co innego

  • Łukasz pisze:

   Rozmawiam z ludźmi ile trwa przejazd przez Węgry i widzę, że coś długo jechałem, ale muszę dodać, że mieliśmy na Węgrzech dwa postoje (tak się jakoś akurat złożyło), z czego jeden mógł być dość długi, nie pamiętam już, ale może i z pół godziny, ale to było po jeździe ciurkiem od Czechowic, a drugi krótszy. Strasznie nie lubię wstawania w środku nocy i po prostu zmęczenie brało górę, słabo się czułem i stąd aż dwa postoje. Przepraszam, że o tym wcześniej nie napisałem, ale to jest jednak dość ważne.

 • Jacek Sz. pisze:

  Witam. Wybieram się z rodziną 4.07.2014 do 15.07.204r. do Chorwacji do Zivogosce hotel nimfa. Tak myślę żepojadę drogą na czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja. Czy jest to dobry wybór?. Jaki jest orientacyjny koszt winiet oraz koszt za autostrady?

  • Jacek pisze:

   Wg. mnie to jest dobry wybór, jeżeli chodzi o koszt:
   Czechy – 10 dni koszt 310 Kc; 30 dni koszt 440 Kc,
   Austria – 10 dni koszt 8,50 €; 60 dni koszt 24,80 €,
   Słowenia – 30 dni koszt 30 €; 7 dni koszt 15 €.

 • Jacek Sz. pisze:

  Jeszcze jedna rzecz. Czy opłaca się kupić winiety w przydrożnych budkach? Jestem z terenów Żór i wiem że takie budki stają np. w Świrklanach?

 • mIcHcIo pisze:

  Witam Panie Jacku jak i wszystkie osoby tu piszące.

  Chciałbym podpytać – 4.07 (piątek) planuje wraz z Rodziną i znajomymi jechać w kierunku Chorwacji a dokładnie Rogoznica – od 5.07 mamy zakwaterowanie.

  Startujemy w piątek ok 16.00 z Wawy.

  Moje pytanie brzmi – jaki najlepszy wybrać kierunek jak również rodzaj trasy – najbardziej optymalny (w miarę ekonomiczny $ żeby nie wydać wszystkich grosiaków, ale też nie koniecznie żeby jeździć na około) do jazdy z 4-5 letnim dzieckiem. Powiem szczerze będzie to ciężka przeprawa ale lepiej się do niej przygotować maxymalnie.

  W taką podróż wybieramy się 1 raz – a Pana blog zainspirował mnie do lektury.
  Czy jestem w stanie jednym ciągiem dojechać na miejsce ? – ewentualnie gdzie dobrze jest wziąć jakiś nocleg – myślę że pewnie w piątek do północy damy radę dojechać dopiero do granicy PL :) – taki mamy klimat.

  Jak to wygląda na chwilę obecną z winietami ? Wybierając dany typ trasy z tego co przeczytałem można wykupić je od razu za PL granicą.

  Jak jest faktycznie z używaniem CBradia? Czytałem na necie że w niektórych krajach jest całkowity zakaz używania – najlepiej schować do bagażnika żeby się nie narażać na dodatkowe kłopoty – czy to prawda?

  A może ktoś z Was w tym dniu również wybiera się w podobnym kierunku ?

  Dzięki za pomoc – Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Witam wg. mnie teraz najszybsza trasa wiedzie przez Czechy, Austrię, Słowenię (ten odcinek można ominąć objazd Mureck-Ptuj) i dalej już autostradami chorwackimi. Kwestia drogi i czasu to czy uda się Panu przejechać na raz bez problemu to kwestia predyspozycji i psychiki, z Warszawy da się dojechać bez problemów na jeden raz. Wyjeżdżając z Warszawy o tej godzinie będzie problem, zaczyna się weekend i sezon urlopowy, ale teraz droga jest już zrobiona i jedzie się dobrze, myślę, że w Cieszynie będzie Pan wcześniej niż o północy. Co do winiet zakup wszystkich w Cieszynie na granicy. Co do CB nie mam pojęcia.

 • adam pisze:

  Witam
  Mam pytanie odnośnie zakwaterowania. Czy należy z góry za cały pobyt zapłacić za apartament czy dopiero w dniu wyjazdu?
  Dziękuje i pozdrawiam

 • Adam pisze:

  Witam.
  Przede wszystkim dziękuję za odpowiedzi za na poprzednie pytanie, a teraz mam prośbę o kolejną poradę odnośnie tankowania benzyny 95.

  Otóż zdecydowałem że pojadę z Łodzi przez Czechy, Austrię, Słowenię do Chorwacji (okolice Szybenika) – i teraz głowię się gdzie najkorzystniej jest tankować? Czy dobrze myślę, że najpierw w PL tuż przed granicą z Czechami, a potem jak się uda to dopiero w Słowenii? I to powinno wystarczyć na dojechanie do celu? Czy może jest jakaś tańsza opcja? Co Państwo radzicie w tej kwestii?

 • lisek pisze:

  Witam, chciałem się dowiedzieć czy w tym roku na trasie ekonomiczniejszej przejadę wszystkie kraje bez paszportu??
  Czy coś się zmieniło z winietami czy nadal wystarczy że wykupie winiete słowacką.
  Dziękuje za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Nic się nie zmieniło, przejedzie się bez paszportu i bez problemów

   • Aleksandra Tyszanka pisze:

    Witam Panie Jacku. Super blog. Jadę z mężem i dzieckiem (3 lata) w pierwszym tygodniu sierpnia do Chorwacji. Czy Biograd na Moru jest dobrym wyborem ze względu na dziecko oraz jak najlepiej wymienić złotówki, od razu euro i kuny kupić w Polsce czy może zrobić to na miejscu?? Co Pan proponuje??

    • Jacek pisze:

     Olu w większości każda miejscowość będzie dobra, problem tkwi w plaży, dla dzieci wiadomo jak najłagodniejsza, brak jeżowców, najlepiej z piaskiem w wodzie i z atrakcjami (zjeżdżalnie itp. ale z tym ciężko). Co do Biogradu tylko przejeżdżałem więc nie wiem jakie tam są plaże.

     • domel pisze:

      Witam, byłem dwa razy w Biogradzie – super miejsce, polecam, nie duże ale bardzo przyjemne miasteczko, wybrzeże ok i polecam spacery wieczorami nad morzem no i obowiązkowo ludy w kafejce przy porcie, a i uwaga na parkowanie pojazdu, w centrum można tylko do 20.00 później laweta i wywożą.

 • tomek pisze:

  witam
  mam pytanie czy opłaca się zabrać PLN na Chorwację i wymienić je w banku na kuny?
  pozdrawiam

 • lukas pisze:

  Witam, Pana blog pomógł nam podjąć decyzję o pierwszych wakacjach w Chorwacji. Zanim na niego trafiliśmy mieliśmy za dużo niewiadomych, które zniechęcały. Przy wersji ekonomicznej podaje Pan trasę z Csorny przez Szombathely, Kormend, Redics do Cakoviec a później już autostrada. Rozważał Pan może opcję drogi z Csorny na Vasvar, Zalaegerszeg, Bak, Nagykaniazsa dalej wzdłuż autostrady M7 do granicy z Chorwacją i zaraz za nią wskoczyć na A4 w kierunku Zagrzebia? Ta opcja wydaje mi się łatwiejsza. No chyba, że coś mi umknęło. Co Pan o tym myśl. Różnica jakieś 10 km. Wyjazd z Katowic 25 lub 26 czerwiec.

 • Ober pisze:

  Witam,wyjezdzam 17 lipca na Chorwacje.Chce jechac przez czechy,austrie,slowenie.Mam pytanie chce ominac autostrade w slowenii i jak nie przespac tego manewru w drodze powrotnej.Czy byl ktos na wyspie Pag bo tam zamierzam sie z rodzinka wybrac,jakie wrazenia.

 • Ania pisze:

  Witam, 21.07.14r. wyjeżdżamy z Głogowa (dolnośląskie) do CRO na wyspę Pag po raz pierwszy. Zastanawiamy się, czy nie jechać przez Niemcy ( znajomi polecali-jechali już i przez Czechy i przez Niemcy), dodam, że z małymi dziećmi chcemy dojechać jak najszybciej. Może ktoś wybiera się w tym samym czasie?

  • Jacek pisze:

   Nie jechałem Aniu tą trasą trudno mi powiedzieć. Co do Pagu lepiej jechać drogą przez most niż płynąć na wyspę promem z uwagi na długie kolejki do promu.

 • Sebastian pisze:

  Witam Panie Jacku! Proszę Pana o pomoc w wyznaczeniu trasy Białystok-Senj. Z góry dziękuję za udzieloną pomoc. Dodam, iż zamierzam wyjechać w piątek wczesnym rankiem, czy to dobry pomysł??? Dziękuję z góry za cenne wskazówki i uwagi. Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Witam Sebastianie piątek rano to dobry pomysł dlatego, że większość newralgicznych punktów będzie przebiegała jazdą nocną (chyba, że planujecie postój kilkugodzinny). Chodzi o to, żeby w godzinach rannych w sobotę być za Zagrzebiem. Co do drogi kierunek Cieszyn – Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja (trasa szybka u mnie w opisie).

 • Dolar pisze:

  Witam,

  jestem własnie w CH. – Brodarica k/Sibenika. 3 info:

  1/ Wrocław – Sibenik: jechałem trasą zaproponowaną przez Googla Wro-Międzylesie-Svitavy-Brno-Mikulov-Wilfersdorf-Marchegg-Pamhagen- 86 do Redics – Lendava- Varazdin – Zagreb – Karlovac – Plitvickie – Gracac – Sibenik. Ani złotówki opłat drogowych. Zero korków. Czas jakieś 17h + przerwy. 1080km. Spanie na Węgrzech za 40 Euro/2 osoby ze śniadaniem w Fertod (lubię mieć przyjemność z jazdy a nie katować się —nastą godzinę za kółkiem). Jedyny odcinek za jaki opłaca sie zapłacić to Zagreb Lucko – Varazdin (tak mówi znajomy Chorwat) 11 kun. Trochę wahadeł na 86ce ale w weekendy da sie jechać bo TIRy mają zakaz od sob godz.15 do niedzieli chyba godz.23. Poza tymi godzinami mnóstwo TIRów więc nie radzę 86ki w tygodniu. Swoją drogą głownie są to TIRy z Polskimi blachami – dokąd one tam jeżdzą nie mam pojęcia. Czy ktoś wie czy odcinek od Bratysławy do granicy węgierskiej autostradą jest płatny ? Z netu wychodzi że raczej tak.

  2/ Mam radę dot. waluty: znakomicie chodzi walutowa karta debetowa Aliora (kantor.aliorbank.pl) ale tu wpadłem na lekka minę. Otóż wziąłęm Eurową zamiast dolarowej. No i przelicza mi z Kun na dolary (karta Aliora Mastercard tak ma) a potem z USD na EUR po złodz….im kursie 1.23 i ściąga mi Euro z rachunku walutowego. Gdybym wziął Dolarową to kuna by mi wychodziła najtaniej (spread 0,6% przy kupnie USD w kantor.aliorbank.pl). Używam zatem cashu (nr2 pod względem opłacalności ale radzę wymieniać w bankach a nie w kantorach kantor ok. 7.30 za Euro, banki ok. 7.50). za PLN słabo płacą, lepsze Euro. Nr 3 są zwykłe karty bankowe (spread ok. 3 -5%).

  3/ W Sibeniku przy centrum handlowym Plodine (przy Jadranskiej Magistrali) jest restauracja Gust – ceny bardzo ok. Duży schabowy z frytkami 19zł no to chyba nie jest źle. Sam bym tam nie trafił ale Chorwat gospodarz kwaterki dał namiar.

  • Jacek pisze:

   Dzięki za informacje, co do drogi dojazdowej z Bratysławy do granicy węgierskiej i dalej do zjazdu na Szombathely jest bezpłatny.

   • Dolar pisze:

    hmm, Google pokazuje że jednak płatny jest odcinek Bratysłąwa – granica węgierska. Potem na węgrzech ok do zjazdu na Szombathely bezpłatnie

 • Argon42 pisze:

  Witam Panie Jacku. Gratuluje pomysłu na bloga a przede wszystkim wiedzy na temat Chorwacji i przejazdu. Ja też kocham narty i podróże (kolejnośc dowolna). 5 lipca wybieramy sie pierwszy raz do Chorawcji, planuje przejazd trasą najszybszą to znaczy: Czechy, Austria i Słowenia. W związku z tym moje pytaie czy na trasie przejazdu są jakieś remonty dróg, objazy czy tp. utrudnienia. I kolejne pytanie do forumowiczów czy ktoś z Was miał problemy w czasie kontroli drogowej z wyposażeniem samochodu. Mam na myśli posiadanie w Czechach kompletu żarówek (nie wiadmo po co bo w połowie samochodów nie można wymienić ich samemu na drodze) w Austrii kamizelek odblaskowych dla wszystkich pasażerów, na Słowacji hol itp. itd. Trochę jeździłem po Czechah i Słowacji na szczęście nie miałem żadnej kontroli, ale słyszałem że wielu naszych rodaków miało z tym kłopoty, szaczególnie w Austrii. Planuję wyjazd około godziny 20.00 z Wrocławia i chcę jechać autostradą A4 potem A1 na Ostrawę, porszę Cię Jacku o kilka uwag, czy to dobry moment na wyjazd ? Noclegi mamy w Senji i jestem jedynym kierowcą w aucie. Jeżeli ktoś tam był prosze o kilka uwag o tym miasteczku.
  Pozdrawiem Wszystkich.

  • Jacek pisze:

   Witam wyjazd w sobotę jest niezbyt dobrym pomysłem z uwagi na wzmożony ruch turystyczny, kwestia godzin wyjazdu, u Ciebie wyjazd jest u 20:00 więc problemu raczej nie będzie. Co do utrudnień może ktoś z czytelników przejeżdżał tamtędy ostatnio i się wypowie. Jeżeli chodzi o wyposażenie samochodu wg. przepisów UE i regulacji światowych, pojazd z danego kraju ma mieć wyposażenie wymagane przez ten kraj. Niestety zdarza się często, że nieuczciwy policjanci wykorzystują ten fakt i dają mandaty za te braki, jeżeli na miejscu grzeczne negocjacje z policjantem nie dadzą rezultatu to trzeba przyjąć mandat. Można potem pisać skargę kierując ją do jednostki głównej Policji danego państwa z 8/10 przypadków skargi są zasadne, a pieniądze zwracane.

 • ania pisze:

  Witam wybieramy się do Chorwacji w okolice Omis z Bydgoszczy pierwszy raz . Chcieliśmy jechać przez
  Czechy-Austria-Słowenia .Proszę o szczegóły trasy i gdzie można kupić winiety . Z góry dziękuję za pomoc.

  • Jacek pisze:

   Aniu wszystko napisałem w poradniku, winietki kupujemy w Cieszynie na granicy (na wszystkie kraje), a trasę możesz podpatrzyć na Google Maps.

 • Magda pisze:

  Witam Panie Jacku .Wybieramy się pierwszy raz do Chorwacji do miejscowości Orebić, jaką trasę proponował by Pan ?Będziemy jechać wczęśnie rano z północy Polski autostradą A1. Gdzie można po drodze skorzystać z niedrogiego noclegu dla 4 osób?
  Jak wyglądała by sprawa winiet ,oraz jak najlepiej dostać się na półwysep ,lepiej płynąć promem ,czy drogą przez Ston.
  Pozdrawiam Magda

  • Jacek pisze:

   Co do trasy, czeka Was przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię, zakup winietek na granicy w Cieszynie, co do półwyspu, prom będzie szybszy, ale i droższy, poza tym często na przeprawę promową trzeba czekać w kolejkach.

  • Krzysiek pisze:

   Witam cię Magdo.Nie wiem czy masz rezerwację pobytu ale odradzałbym Orebić jedyny plus to bliskość korculi według mnie niema co robić i wszędzie dość daleko bo cały peljesac trzeba przejechać albo prom.Ale to rzecz gustu.Pozdrawiam

 • lukas pisze:

  witam, na wstępie podziękuję za bloga, który przyczynił się do pozytywnej decyzji o wyjeździe wakacyjnym do Chorwacji. Analizuję drogę przejazdu, tę ekonomiczną i nasuwa mi się pytanie czy stoi coś na drodze aby z miejscowości Szobathely nie jechać w kierunku Kormed, Redic, Cakovec i dalej autostradą w kierunku Zagrzebia tylko z Szobathely jechać przez Vasvar, Zalaegerszeg, Bak, Nagykanizsa i tam już wzdłuż autostrady dojechać do granicy z Chorwacją a później już A4 na południe. Ta opcja wydaje mi się łatwiejsza. Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Niestety nie znam tej drogi, więc nie mogę nic o niej powiedzieć.

  • marcos pisze:

   witam…właśnie tez obejrzalem ta trasę która będę jechał w sierpniu i zastanawiam się czy zamiast przez Lendave mozna przejechac spokojnie i przekroczyć granice jadac ” siódemka ” z Nagykanizsa do Letenye i zaraz za granica wjechać na autostrade w miejscowości Mura ? Pan Jacek nie jechał ale może ktoś ma info czy da rade tam się wkrecic ? ZPozdrawiam

  • Łukasz pisze:

   Wg mnie to dobry pomysł ze względu na kilka wahadełek na drodze 86 za Kormend (jechałem).

 • lukasz pisze:

  Witam!
  Jedziemy do Chorwacji „zaboric” w ostatnim tygodniu lipca, wyjazd z Leszna wlkp. (z malym dzieckiem)Bardzo chcielibyśmy odwiedzić plitwickie. Czy opcja „po drodze” jest ok, czy lepiej poswiecic jeden dzień i jeszcze raz kilometry przejechać?
  Pozdrawiam

 • lukasz pisze:

  dodam jeszcze ze wyjazd w piątek ok 18.00

 • Ludek pisze:

  Witam,
  przed nami pierwszy wyjazd do Chorwacji – Tribunj. Wybraliśmy wariant II (Czechy – Ostrava, Austria, Słowenia, Chorwacja). 1. Czy mogłabym prosić o podpowiedź, jak objechać autostradę na Słowenii. 2. Jaki będzie koszt autostrad Chorwackich? Weszłam na tą stronkę: http://www.hak.hr/info/cestarine/, ale nie mogę dojść, które odcinki są płatne, a które nie.
  Dziękuję

 • rafał pabianice pisze:

  Witam.Wybieramy się ze znajomymi pierwszy raz do Chorwacji na wyspę Krk,5 osób na 2 auta.Ruszamy z okolic Łodzi 27 VI ok godz 18 i jedziemy na strzała.Ustalilismy trasę szybką.Łódz,Siewierz,potem a1 i dalej na Olomouc,Brno,Wiedeń,Graz,Maribor.Dalej chcemy uniknąć Chorwackich autostrad i chcemy jechać na Ljubljane,Postojna,Kozina i tutaj zjazd na Rijeka.Czy według Pana to jest dobra opcja,bo we wcześniejszych postach nic nie było o Ljublianie.Na koniec powiem ze winiety kupujemy w Łódzkim oddziale PZMOT.Pozdrawiam.

  • Jacek pisze:

   To jest bardzo dobra opcja, generalnie jak zauważył Darek jadąc w rejon Istrii lepiej pojechać autostradami przez Słowenię, po drodze można też coś zwiedzić, co do winiet, sprawdźcie ceny, bo na granicy w Cieszynie są tańsze.

 • Dolar pisze:

  witam ponownie

  wczoraj wróciłem z Ch. Trasa Sibenik – Senj (wzdłuż morza dla widoków) – Karlovac (normalną drogą) – zagreb Lucko (płatna 19 kun) – Zagreb Sv.Helena (bezpłatna autostrada w ramach obwodnicy Zagrzebia) – Varazdin (normalna droga przez Novi Marof) – Mursko Strediste – Lendava – 86 – 84 – Fordo – Pamhagen – Marchegg – Mikulov – Brno – Svitavy – Wrocław

  Na całej trasie pełny luz zero korków i zero policji. Na austriackiej 7ce w kierunku Wiednia od Mikulova widziałem duże natężenie ruchu w niedzielę wieczorem ale szło dośc płynnie

  Nocleg pensjonat Ilonka w Mursko Strediste (42 Eur/za dwójkę ze śniadaniem). Zupełnie dobry standard. Na trasie pełny luz. Jedynie ok. 6 wahadeł na 86ce. Znajdują się one głownie na odcinku Szombathely – Kormend (tak pamiętam). Na każdym czas oczekiwania 2-3 minuty (o ile się nie wstrzeliło w zielone). Ale w tygodniu jak lecą stada TIRów to może być dużo gorzej z przejazdem przez wahadła.

  W Kotlinie Kłodzkiej na odcinku Kłodzko – Międzylesie bardzo dużo saren/jeleni w godzinach nocnych. Trzy razy stawałem bo zwierzyna nie spieszy się do opuszczenia jezdni. Trzeba zachować ostrożność

  Pozdrawiam

 • Paweł pisze:

  Witam.
  Wybieram się koło 13.07 na wyspę Hvar wyjeżdżam z Gorlic (małopolskie)
  i raczej trasa ekonomiczna nie mam tam nic zarezerwowane więc chciałbym
  byc na miejscu w miarę wcześnie myślę że jak wyjade kolo 17 to na miejscu
  będę kolo południa? Do której kursują tam promy i który wybrać: ze Splitu czy z
  Drvenika . Jak tam wygląda sprawa z kwaterami nie będzie problemu z ich
  znalezieniem. Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Co do promu ze Splitu jest bliżej i krócej autostradą, ale i też drożej promem i spore kolejki, do Drvenika jest dalej, dłużej autostradą, mniejszy ruch kolejkowy, choć są godziny gdzie swoje możemy postać. Teraz jest jeszcze sprawa w jakiej miejscowości na Hvarze chcecie szukać noclegów. Z Drvenika lądujecie z Surucaju, miejscowość taka sobie, lepiej szukałbym dalej w kierunku miasta Hvar, ale tam bym się pchał, dużo ludzi i drożej, dlatego najlepiej szukać coś po drodze zjeżdżając do urokliwych miejscowości nad przepięknymi zatoczkami.

   • Paweł pisze:

    Znajomi jada do miejscowości Jelsa mają tam rezerwację ale oni planują trasę przez Austrię z noclegiem. Wie ktoś coś o tym miejscu.
    Jaką porę najlepiej wybrać na przeprawę promem na ten Hvar.
    Pozdrawiam

 • lukasek pisze:

  Witam, panie Jacku korzystając z Pana wiedzy chciałbym zapytać o najkorzystniejszą trasę jeśli chodzi o dojazd do miejscowości Vodice w Chorwacji. Planujemy wystartować popołudniu w piątek mamy dwóch kierowców, startujemy z okolic Torunia. Chcielibyśmy zminimalizować koszty co jednak nie stanowi celu nadrzędnego. Byłbym wdzięczny za sugestie i pomoc. Pozdrawiam

  • Jacek pisze:

   Myślę, że wariant I czyli Czechy, Austria i Słowenia (tutaj polecam objazd przez Mureck-Ptuj zaoszczędzone 30 EUR) to będzie w tej chwili (na wariancie ekonomicznych przez Węgry jest dużo mijanek) najlepszy wariant.

   • lukasek pisze:

    Czyli jadąc objazdem prze z Murecki -Ptuj nie będę musiał kupować winiet na Słowenię ?Jak radził by Pan kierować się z miejscowości Ptuj ?

    • Jacek pisze:

     Przy tym objeździe nie są potrzebne winiety, z miejscowości Ptuj trzeba się kierować na 9, najlepiej zjechać zaraz za rzeką z drogi nr 710 zjeżdżasz w lewo i na pierwszym rondzie w prawo, znowu dojeżdżasz do ronda na którym skręcasz w prawo i główną drogą nr 2 dojedziesz do bezpłatnej 9.

 • matee3 pisze:

  Witam,
  również planuję podróż na Chorwację, mam pytanie odnośnie operatora komórkowego w Chorwacji.. chciałbym mieć kontakt z drugą osobą będącą ze mna na wyjezdzie i chcialbym kupic 2 startery w Chorwacji na 10 dni aby było taniej niz roaming z Polski. Jaki jest koszt najtańszego starteru i jakiej firmy, niezalezy mi na internecie. Chce tanio sie komunikowac z drugą osoba na czas wyjazdu.

 • krzyś pisze:

  Witam, czy poruszony jest na tej świetnej zresztą i bardzo pomocnej stronie temat jak płacić w Chorwacji – kartą debetową, zabrać kuny z Polski? Czy ktos ma może rozeznanie w tej kwestii?

  • Jacek pisze:

   Tak pisałem kilka razy, zabrać euro wymieniać w bankach, a najlepiej płacić kartą tam gdzie się da,

   • Dolar pisze:

    Ja bym radził sprawdzić w swoim banku jak rozliczają płatności w kunach i po jakim spreadzie. Może się okazać że wydane kuny przeliczają na Euro (lub dolary) a potem euro na PLN. Czyli Najpierw wydawca karty (czyli z reguły Mastercard lub Visa) przeliczy kuny na walutę rozliczeniową (USD lub Euro, zależy od banku, na pewno zrobią to na korzystnym dla siebie spreadzie) a potem nasz bank kupi te USD/EUR po spreadzie np.4% i ściągnie nam równowartość z konta złotówkowego. Niezłym wyjściem jest zabranie debetowejkarty walutowej (np. kantor.aliorbank.pl). W przypadku karty Dolarowej Aliora wychodzi to lepiej bo mamy praktycznie jedno przewalutowanie z kuny na USD. Można też wrzucić do googla hasło np. JAKA KARTA NA WAKACJE i poczytać co radzą bankowi eksperci

    • Jacek pisze:

     To oczywiste, ale i tak po przeliczniku kurs kuny przy zapłacie kartą jest niższy niż kurs zakupu kuny w Polsce (choć zdarzają się wyjątki), najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie swojego konta walutowego np. w EUR z kartą płatniczą, wtedy przelicznik jest najlepszy.

     • Dolar pisze:

      Jacek, jasne że zakup kun w PL się nie opłaca. Tak samo jak zakup kun za PLN w CH. Przy cashu – jasne że najlepiej kupic w PL Euro i w Chorwackim banku wymienić Euro na kuny.
      Ale ja tu piszę o tym, jak najtaniej płacić kartą, czyli jaka karta jest „najlepsza” na Chorwację (+ Węgry, Czechy, czyli tam gdzie nie ma strefy Euro). Mi wychodzi na debetówkę dolarową (nie Eurową) Aliora. Do państw strefy Euro (czyli np. Austria, Słowenia) – na pewno karta Eurowa. Wtedy kupuję EUR po kursie kantorowym paroma kliknięciami myszki, wchodzi mi to na saldo karty i płacąc np. za paliwo w AUSTRII ściąga mi dokładnie tyle ile rachunek za to paliwo. Zobacz ten link http://jakoszczedzacpieniadze.pl/karta-na-zagraniczne-wakacje. Chyba że ktoś ma lepszy pomysł jak unikać podwójnego przewalutowania na kunie lub innych walutach (lub zmniejszyć jego koszty) – chętnie się zapoznam

     • Jacek pisze:

      Masz rację, ja dałem tylko przykład posiadania konta walutowego w EUR, można mieć w USD, Funtach czy innej walucie wtedy jest najtaniej, środki kupujesz w Polsce poprzez internetowe kantory, które mają dużo niższe ceny, przed chwilą sprawdziłem wymieniając 500 EUR zaoszczędzimy w stosunku do kursu bankowego jakieś 80 zł, do tego dochodzi brak opłaty za przewalutowanie, kwestia prowizji to już sprawa promocji i danego banku.

 • mirecki pisze:

  Witam! Może wybiera się ktoś 02.08.214 w kierunku Makarskiej? Wyjeżdżam około 18.00 z Chojnowa wariant ten szybszy, Austria,Czechy,Słowenia

 • lisek pisze:

  Witam ponownie jeszcze chciałbym sie dowiedzieć jaki bedzie koszt dojazdu z Cekovic do Split’u. O ile dobrze zrozumiałem to autostrada zaczyna się w Zagrzebie czyli gdzieś znalazłem że koszt to 157kun może to ktoś potwierdzic?

  Druga sprawa to sprawa winiet ponoc od tego roku na słowacji są winiety elektroniczne na czym one polegaja?
  Rozumiem, że winiete kupuje po przekroczeniu granicy czesko-slowackiej?

  Z góry dziękuje

 • dominika pisze:

  Witam Panie Jacku

  wybieramy się do Makarskiej jaką trasę najlepiej wybrać?
  chcemy jechać przez Węgry aby ominąć Słowenię

  • Jacek pisze:

   Dominiko wybierając ten wariant trasy proponuję mój opisany wariant ekonomiczny, na drodze 86 jest kilka mijanek (jakieś roboty drogowe). Jest jeszcze końcówka, albo wjedziecie do Słowenii w miejscowości Redics i ominiecie autostrady (opisałem to w innej części poradnika), albo wcześniej skręcicie i będziecie się kierować na Letenye, jest jeszcze opcja zjazdu w Szombathely na Vasvar i drogą nr 74 do Letenye (później E65 i 7).

 • endriu pisze:

  Witam Jacku mega blog gratulacje!!!!!
  Za posrednictwem Twojego forum chciałbym zapytac o sprawdzone noclegi w wariancie trasy ekonomicznej. Jadę z okolic Bydgoszczy i chciałbym podzielić trase na 2 dni. Noc przespać gdzieś chyba na Węgrzech. Może ktoś poleciłby coś ciekawego. Wyjeżdżamy wczesnie rano w sobote 12 lipca.
  Gdyby ktoś był zainteresowany wspólną podróżą prosba o info zawsze raźniej.
  Pozdr

 • Marta pisze:

  Dzień dobry Panie Jacku

  Wybieramy się do Chorwacji 01.08. do miejscowości Drage, będziemy jechać z Jarocina pod Poznaniem czy mógłby Pan nam pomóc w ustaleniu najbardziej ekonomicznej trasy? Co by Pan nam polecił żebyśmy zobaczyli będąc już na miejscu, będziemy tam do 16.08.

  pozdrawiam

 • dave pisze:

  Witam P. Jacku mam pytanie odnośnie wariantu trasy. Zamierzam jechać do Basky na wyspie KRK trasa czechy, austria i słowenia zastanawiam się jednak w którym miejscu korzystniej jest wjechać do chorwacji: czy w Gornij Macelj i trasą przez Zagreb czy Słowenią aż do miejscowości Jelsane ?
  Korzystniej z punktu widzenia: czasu, jakości trasy oraz finansów – większa cześć drogi przez słowenię gdzie i tak mam winiete)

 • lisek pisze:

  Jeszcze jedno pytanko czy ktoś może wie jak przenieś wyznaczoną trasę ekonomiczną na telefon z androidem i mapy google aby prowadziła nas sama?? Siedzę od godziny i kompletnie nie widzę takiej opcji :(
  Pozdrawiam

 • Tomaszek pisze:

  Witam. Wyjeżdżamy 28.06 w godzinach wieczornych w okolice Sumpetar k. Splitu. Jedziemy z trójką dzieci. Chyba Czechy, Austria i Słowenia z objazdem autostrad – kwestia jeszcze otwarta. Zapraszam do wspólnej podróży. Jedziemy do Chorwacji pierwszy raz.
  P.S. Pozdrowienia dla p. Jacka – super strona.

 • Tomaszek pisze:

  Acha zapomniałem podać tel. kontaktowy 793303248

 • Aleksandra Tyszanka pisze:

  Witam. Poruszony został temat zakupu kun, euro. Jesli dobrze zrozumiałam, to nie opłaca się w PL wymieniac zlotowek na kuny. Jak zatem zapłacic za autostrade w Czechach ?? I jaka waluta placic na autostradzie węgierskiej ? Czy ktos był w Crikvenicy i czy procz platnej plazy jest inna fajna dla dzieci?

  • Jacek pisze:

   Olu ja wyznaję zasadę, że trzeba coś Kun zakupić w Polsce, żeby w razie „W” zapłacić kunami np. na bramkach. Co do Czech i Węgier to są tylko kraje tranzytowe, winietki zakupimy na granicy w Cieszynie za polskie złote.

 • lisek pisze:

  Witam Panie Jacku ponownie :)
  Od razu pragnę Panu podziękować za Blog oraz za wszelkie odpowiedzi na pytania.
  Wyżej pisałem czy ktoś wie jak przenieś Pana trasę na telefon i jednak się okazuje, że raczej jest to nie możliwe, można ale ręcznie :)
  I prosiłbym o opinie trasy któryą podam link niżej, gdyż wolałbym mieć trasę wyznaczoną w nawigacji niż korzystać z mapy (wiem, właśnie sobie uświadomiłem, że cywilizacja powoduje iż stajemy się coraz bardziej leniwi).

  Otóż wyznaczyłem trasę na google maps od Cieszyna do Cakoviec trasa omijająca drogi płatne oraz autostrady. Wiem, że pewnie Pan nie jechał tą trasą i ciężko coś na jej temat powiedzieć w dużej części się pokrywa z Pana trasą, a chodzi mi tylko o to czy jest Pan w stanie sprawdzić czy omija ona wszelkie opłaty, bo jeśli dobrze rozumiem omija ona również słowacką winietke, a czas i km wg google to: 8h15min/507km

  https://www.google.pl/maps/dir/Cieszyn/%C4%8Cakovec,+Chorwacja/@48.0971902,15.4344652,7z/data=!3m1!4b1!4m17!4m16!1m5!1m1!1s0x471403f241e1deb5:0xced5e5ea497f09f2!2m2!1d18.6354709!2d49.7497638!1m5!1m1!1s0x4768ada5b7bfc8e1:0x459315b89fe1d5!2m2!1d16.4379653!2d46.3897383!2m2!1b1!2b1!3e0

  Dziękuje z góry za odpowiedź i poświęcony czas.
  Pozdrawiam

 • lisek pisze:

  A druga trasa która również wydaję się bez opłat z Poznania bo z tego miasta będę wyruszał to: https://goo.gl/maps/yOSeJ

 • Sebastian pisze:

  Witam Panie Jacku! Mam pytanie odnośnie trasy ekonomicznej, a dokładnie przejazdu przez Słowację. Czy mozna przejechać ja bez winiety? Będę startował z okolic mikolowa! Czy wybierając w nawigacji opcje trasy bez opłat na pewno omine odcinki płatne, czy mozna zaufać AutoMapie?!

 • Wlodek pisze:

  Jacku jadę tą drogą którą opisałeś jadę 6 raz. Wszystko się zgadza.

 • Wlodek pisze:

  Jacku jadę tą drogą którą opisałeś jadę 6 raz. W tym roku start 5 lipca z Zawiercia. Wszystko się zgadza.

  • Zbyszek pisze: